Gdzie pojechać na wakacje do Hiszpanii?

Ronda – miasto zawieszone na skałach

Ronda uważana jest za najładniejsze i najbardziej malownicze miasteczko w Andaluzji. Całkowicie się z tym zgadzam. Wcześniej dużo słyszałam o Rondzie, przejrzałam mnóstwo zdjęć i nie mogłam się doczekać, kiedy te wszystkie widoki zobaczę na żywo. Jeden dzień w Rondzie jest wystarczający, aby nacieszyć się wąwozem, mostem wtulonym w przepaść, białymi domkami czy wąskimi uliczkami.

Zanim trafiłam do centrum miasta musiałam się zderzyć z nieturystyczną częścią Rondy, która w żaden sposób nie zachwyca. Okolice są paskudne, obskurne, a i niektórzy ludzie pozostawiają wiele do życzenia. Mój hostel był ulokowany kawałem od wszystkich atrakcji i przyznam, że po zmroku trochę się bałam, tam wracać, ze względu na otoczenie. Kiedy już zorientowałam się w terenie (długo szukałam swojej”noclegowni”), ponarzekałam na upały stwierdziłam, że czas zrobić zdjęcie, które robią wszyscy zwiedzający Rondę. Także już bez komplikacji trafiłam do wąwozu El Tajo. Wąwóz, który jest głęboki na 160 m. i szeroki na 100 m. i jest jednym z ładniejszych widoków, jakie miałam okazję obserwować.

DSC_92356DSC_9247

Długo podziwiałam most znajdujący się w przepaści. Trochę się obawiałam zejścia ze względu na swoje obuwie, ale nie mogła odpuścić. Poczułam, że już jestem zadowolona i reszta miasta może mnie zawieść, a i tak będę zadowolona z tego wyjazdu. Było wprost przeciwnie. Następnie trafiłam na zawieszone, białe domy nad przepaścią. Kolejny widok, który długo będę pamiętać.

DSC_9228DSC_9213DSC_9192

Część turystyczna podzielona jest na dwie części – część mauretańska (La Ciudad) i chrześcijańska (El Mercadillo). Łączy je Most Puente Nuevo. . Czytałam, że w Rondzie wieje jak na kieleckim dworcu i  czasami trzeba uważać przemieszczając się po tym moście. Z kolei twórca po zakończeniu budowy mostu, rzucił się w przepaść, aby już nigdy nie próbować stworzyć nic lepszego.

1

Idąc w stronę mostu po drodze ujrzymy Plaza de Toros. Można zwiedzić arenę i muzeum, ale bilet to koszt 9-11 euro. Jako, że nie jedno miejsc walk już widziałam, zdjęcie z zewnątrz musiało wystarczyć. Plac jest jednym z najstarszych i najbardziej doskonałym polem walki na terenie Hiszpanii. To właśnie tutaj powstały zasady corridy, które obowiązują do dziś. Arena może pomieścić nawet 5 tysięcy widzów. Cały czas odbywają się tutaj walki, ale ze względu na wiek i rangę, tylko dwa razy do roku jest możliwość obserwowanie corridy.

DSC_9177

Zaraz koło areny mieści się park Almeda del Tajo, który kończy się na skraju urwiska. Stąd rozcierają się ładne widoki na Rondę i okolice. Nie brakuje także białych domków zawieszonych nad skałą.

DSC_9283DSC_9282DSC_9225DSC_9183

Przez Ronde przechodzi trasa białych miasteczek (pueblos blancos). Białe, bo fasady domów są pokryte wapnem. Leżą w górach Sierra de Grazalema, a więc górskie tereny dodają jeszcze większego uroku.

DSC_9322DSC_9268

DSC_9370DSC_9369

DSC_9336

Swobodnie można się zgubić wędrując wąskimi i „białymi” uliczkami. Typowy klimat Andaluzji. To właśnie tutaj można natknąć się na kościoły i muzea, których nie miałam okazji zwiedzić. Niewielkie odległości między budynkami rzucają cień, dzięki czemu łatwiej jest znieść upały, które już w maju dają o sobie znać.

4257

Po drodze przystańcie chwilę na Ayuntamiento de Ronda.

3

Idąc schodami od Ayuntamiento dojdziemy do kolejnego, urokliwego miejsca. Nie pamiętam jak się nazywa, a w internetach też nie mogę tego znaleźć. Sam zamek prezentuje się całkiem ładnie, ale idąc jeszcze niżej pojawiają się górskie krajobrazy, a na samym dole czekają na nas łaźnie arabskie i jeszcze więcej krajobrazów. Zdecydowanie widoki są ładniejsze na żywo, niż na tych zdjęciach:)

DSC_9345

DSC_9324

DSC_9334DSC_9363

DSC_9317

Jadąc do Rondy z Malagi, podziwiając jedne z lepszych widoków jakie widziałam, przypadkowo dojrzałam jeden z najbardziej niebezpiecznych pieszych szlaków na świecie. Tak myślałam, że to ten, ale po sprawdzeniu w internetach miałam już pewność, że to El Caminito del ReyŚcieżka od tego roku ponownie jest otwarta. Musieli ją reanimować i zabezpieczyć po licznych wypadkach. Robi wrażenie nawet ten fragment, który można zobaczyć z okna pociągu. Aby tam się dostać najlepiej wysiąść na stacji El Chorro.

You May Also Like

Júzcar - niebieska wioska w Hiszpanii

Júzcar – niebieska wioska w Hiszpanii

Nieoczywiste atrakcje w Madrycie

Malaga - słoneczne miasto na wybrzeżu Costa de Sol

Co mnie zaskoczyło w Hiszpanii?

Najlepsze podróże w 2017 roku

Najlepsze podróże w 2017 roku