semana santa wielkanoc w hiszpani

Semana Santa, czyli Wielkanoc w Andaluzji

Wyjeżdżając do Hiszpanii na pół roku od razu wiedziałam, że Wielkanoc chcę spędzić na w tym kraju. Tyle się nasłuchałam o spektakularnych obchodach na południu Hiszpanii, że koniecznie chciałam zobaczyć te wydarzenia na własne oczy. Z tego względu wraz z rodziną udaliśmy się do mojej ulubionej Kordoby, gdzie Wielkanoc obchodzona jest bardzo uroczyście.

Hiszpanie całkiem inaczej, niż my obchodzą Wielkanoc (Semana Santa). Już na pierwszy rzut oka widać różnice. U nich wszystkie jest bardziej uroczyste, podniosłe, kolorowe i zarazem ciekawe. U nas święta mijają niemal niezauważone, czasami nawet ciężko o świąteczny klimat.  Zamiast udawać się na tradycyjne msze i procesje wokół kościoła Hiszpanie idą w miasto z orkiestrą, gigantycznymi figurami wystrojeni w szaty (kolor szat zależy od bractwa do którego należą) w towarzystwie odpowiedniej muzyki i zapachu kadzideł.

DSC_5803DSC_5820

Duże wrażenie robią tzw. nazarenos przyodziani w czerwone szaty, jeszcze niżej w białe i czarne i pewnie jeszcze inne kolory się znajdą. Wędrują jeden za drugim wokół wielkich platform. Przemarszom towarzyszy zapach kadzidła. Na pierwszy rzut oka kojarzą się oczywiście z Ku Klux Klanem. Szpiczaste kaptury, tudzież tuby zwrócone są ku niebu, które miały symbolizować zbawienie. Czytałam, że taki strój noszony jest za karę, ponieważ dawno temu takowe czapy symbolizowały pokutę. Niektórzy nazarenos wędrują w procesji na bosaka, a jeszcze inni ze skutymi nogami łańcuchem. Prawdziwi pokutnicy 🙂 W odróżnieniu od naszej procesji, ich marsz trwa  kilkanaście godzin i to w pełnym słońcu.

1DSC_6016DSC_5953Zaraz za nimi wędruje platforma przedstawiająca sceny biblijne, a dokładnie sceny z Nowego Testamentu związane z męką Chrystusa. Waga takiej platformy to około 2 tys. kilogramów! Figury są noszone przez tzw. costaleros, którzy co jakiś czas się zmieniają. Taka okazja zdarza się prawdopodobnie raz w życiu, ponieważ kolejki są gigantyczne. Nic dziwnego, jest to duży zaszczyt i wyróżnienie.

Costaleros dumnie maszerują przez całe miasto, a figury sprawiają wrażenie jakby same się poruszały. Mieszkańcy już rok przed  świętami tworzą figury i pracują nad ich doskonaleniem. Dla Hiszpanów to ważne święto i tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Z procesjami i całą otoczką mieszkańcy utożsamiają się bardziej, niż ze słynnym flamenco czy corridą.

43812Za platformą wreszcie można ujrzeć kobiety- tzw. wdowy. Nazywane są także płaczkami. Wyglądają nieco przytłaczająco i z pewnością nie były zadowolone, kiedy kierowałam obiektyw w ich stronę.

DSC_58575Udział w takim wydarzeniu (nie mówię o obserwujących), jakim jest Semana Santa jest dość kosztowny, ponieważ trzeba zapłacić za sam udział i za uszycie stroju, który nie należy do najtańszych. Jednak czego nie robi się dla podtrzymania tradycji przekazywanej z pokolenie na pokolenie. Często młodzi Hiszpanie i Hiszpanki od dziecka udzielają się w owym bractwie. Im większy staż, tym większa szansa, że podczas procesji będą przemieszczali się bliżej gigantycznych figur.

DSC_6334 DSC_632211DSC_586213Niestety często słyszy się okrzyki niezadowolenia, że Semana Santa z roku na rok robi się coraz bardziej turystyczna. Ciężko się z tym nie zgodzić. Na ulicach widać tłumy gapiów, turystów, którzy chcą złapać najciekawsze kadry i ludzi, którzy robią sobie z tego widowisko. Mimo wszystko każdy z nich szanuje tradycję, nie zakłóca przebiegu procesji, ani nie zachowuje się  niestosownie, dlatego nie widzę nic złego w przyglądaniu się takim obchodom. Tym bardziej, że ich świętowanie całkowicie różni się od naszego i warto dostrzec tą różnicę. W Hiszpanii świętują przez cały tydzień, który jest wolny od pracy. Wszystko jest bardziej uroczyste, a mieszkańcy są bardziej zaangażowani w przebieg tego święta, emocjonalnie również. Wszystko wygląda jak dokładnie przygotowane przedstawienie z dużą dawką emocji i teatralności.

1096

A Wy w jakich krajach byliście na świętach? Chętnie posłucham o innych tradycjach, niż te które są u nas;)

Tutaj znajdziecie więcej informacji o obrzędach i tradycjach. Klik.

You May Also Like

Caminito del Rey - spacer nad przepaścią

Pierwsze razy w 2018 roku – podsumowanie

Wypożyczenie samochodu w Hiszpanii – na co zwrócić uwagę?

Wypożyczenie samochodu w Hiszpanii – na co zwrócić uwagę?

3 rzeczy które warto zrobić w Granadzie

3 rzeczy które warto zrobić w Granadzie

Estepona - miasteczko kwiatów i sztuki ulicznej

Estepona – miasteczko kwiatów i sztuki ulicznej