Seseña opuszczone top gear

Seseña – osiedle które miało straszyć pustką

Kiedyś oglądaliśmy odcinek Top Gear, gdzie prowadzący przejeżdżali przez Hiszpanię, a dokładnie przez opuszczone osiedle. Będąc w Hiszpanii na Złombolu  zapomnieliśmy zawitać do tego miejsca. Teraz kiedy byłam na Erasmusie i znudziło nam się po raz czwarty zwiedzanie Madrytu przypomnieliśmy sobie o tym projekcie. Ryzyko było, bo odcinek był z przed dwóch lat. Ale mimo wszystko Michał sprawdził co i jak i okazało się, że mamy szczęście. Opuszczone osiedle z tego odcinka Top Gear znajduje się pod Madrytem i nawet możemy tam dojechać kolejką.  Prawie jak przeznaczenie:)

Z dnia na dzień zaplanowaliśmy, to co konieczne i w niedziele z rana wyruszyliśmy kolejką na stację Ciempozuelo. Swoją drogę ciekawe i dobre do życia miasteczko z dobrą komunikacją z Madrytem. Stamtąd jeździły autobusy do Seseñy – tak nazywała się ta miejscowość z opuszczonym osiedlem, ale akurat w niedzielę nie były dostępne. Nie był to żaden problem dla nas, bo i tak wcześniej mieliśmy w planie, że te 12-14 kilometry przejdziemy pieszo. Zatem zaopatrzyliśmy się w prowiant, olejek do opalania i coś na głowę i ruszyliśmy w drogę w 30-stopniowym upale.

Projektowanie podróży do Hiszpanii

DSC_9528

DSC_9547

DSC_9541

DSC_9542

DSC_9543

Minęliśmy także słynny wizerunek byka, która znajduje się przy nie jednej drodze w Hiszpanii.

DSC_9544

DSC_9545

DSC_9548

Były momenty kiedy myśleliśmy, że możliwa droga do przejścia się skończyła, ale za każdym razem udało nam się znaleźć wyjście i szliśmy dalej.

DSC_9549

DSC_9552

DSC_9553

DSC_9559

Czuliśmy się jakbyśmy szli przez pustynię – ze względu na krajobrazy i temperaturą. Tak czy inaczej najważniejsza była przygoda i to, że w końcu odwiedziliśmy jakieś nieprzewodnikowe miejsce. Mam wrażenie, że do najciekawszych miejsc nie dojedzie się pociągiem czy autobusem tylko własnym środkiem transportu lub pieszo. Znalazłam nie mało miejsc w Hiszpanii do których sama nie dotrę, a są o wiele bardziej warte uwagi, niż te które polecane. Chciałabym kiedyś wrócić tam samochodem i objechać wszystkie miejsca, gdzie króluje natura, opuszczone miejsca oraz tereny do których dociera garstka osób. Tak czy inaczej tym razem udało się zrealizować coś nietypowego:)

DSC_9561

DSC_9576

DSC_9583

Pierwszy i pewnie ostatni raz przekroczyłam pieszo granicę Comunidad de Madrid i Castilla la Mancha. Seseña znajduje się w innym regionie, niż Madryt, ale nadal blisko.

Czas leciał szybko i niespodziewanie w oddali wyłoniło się osiedle do którego zmierzaliśmy. Patrząc po okolicach nie wiemy o czym oni myśleli budując to osiedle w takim odludnionym miejscu.

DSC_9571

DSC_9595

Będąc coraz bliżej bloków zobaczyliśmy nie małe ogrodzenie i już myśleliśmy, że wszystko na darmo, chociaż to było do przewidzenia, że takie miejsce nie zostanie pozostawione samo sobie.

DSC_9582

DSC_9586

DSC_9592

Na szczęście znalazło się nieoficjalne przejście, więc wycieczka była uratowana. Trafiliśmy także na ogłoszenia – ktoś chce wynająć mieszkanie, zaproponować pomoc w sprzątaniu czy inne usługi. Wyglądało na to, że jesteśmy w dobrym miejscu. Początkowo wszystko wyglądało intrygująco i może trochę przerażająco. Potem wszystko się zmieniło. Weszliśmy na osiedle i idąc w stronę bloków zaczęliśmy dostrzegać samochody, które wjeżdżały na osiedle. Pomyśleliśmy, że bez przesady, po 2 latach mimo wszystko może już ktoś tu zamieszkał. Potem było ich więcej i więcej. Gołym okiem dało się zauważyć, że to osiedle zdecydowanie jest zamieszkałe i kryzys tu nie zawitał.

DSC_9601

DSC_9613

DSC_9622

No dobra, może nie do końca wszystko jest zamieszkałe. Nie mało było napisów „do wynajęcia”. Tak samo natknęliśmy się na budynki, które były całkowicie puste, ale niestety z ochroniarzem, więc podziwialiśmy tylko z zewnątrz. Samo osiedle jest potężne i jak na tę skale mało ludzi spotkaliśmy na swojej drodze.

DSC_9629

DSC_9634

DSC_9628

DSC_9626

Ochroniarz nie chętnie chciał nam udzielić informacji dlaczego w powyższym budynku nikt nie mieszka. Wspomniał tylko, że jest problem z bankiem. Jednak kryzys zawitał i tam. Natknęliśmy się także na fundamenty niepowstałego budynku i na niedokończony parking w oddali.

DSC_9637

Aż takich pustek nie było, także w barze kontynuowaliśmy alkoturystykę po długiej drodze. Jakakolwiek ilość ludzi nas rozczarowywała, bo oznaczało to, że nie ma takich pustek jak oczekiwaliśmy.

1

Reszta osiedla była całkiem dobrze zagospodarowana.

DSC_9621

DSC_9620

DSC_9619

Wracaliśmy (autobusem, bo okazało się, że jednak coś jeździ na nasze szczęście) lekko zawiedzeni, że to miejsce nie było tym czego oczekiwaliśmy. W końcu przez 2 lata wszystko się mogło zmienić. Na pewno było warto przejść tyle kilometrów i sprawdzić co to za teren. Chyba jako jedyni chodziliśmy po osiedlu robiąc zdjęcia;)

DSC_9648

Po powrocie do domu ponownie obejrzeliśmy odcinek Top Gear’a z Hiszpanii, także nasz dzień był bardzo spójny. Okazało się, że w Seseñi faktycznie byli, ale tylko tam spali w opuszczonej willi. Weszli do niej bez problemu, więc pewnie odcinek był wyreżyserowany, bo nie sądzę, że te domy mimo pustki są otwarte. Z kolei to słynne, opuszczone osiedle znajduje się pod Madrytem, ale w Guadalajarze, a nie Seseñi. Trochę smuteczek, że informacje w internecie źle nas pokierowały. My i tak uważamy, że miejsce do którego trafiliśmy, choć trochę było opustoszałe. Szkoda, że nie całkowicie.

DSC_9638

Inne opuszczone miejsca w Hiszpanii:

  • opuszczone lotnisko w Ciudad Real – znajduje się kilka minut od Toledo, czyli jest blisko także Madrytu. Niestety z powodu kryzysu lotnisko zostało zamknięte i wystawione na sprzedaż. Patrząc po zdjęciach nie można ot tak sobie wejść na jego teren, ale warto poszukać nieoficjalnego wejścia.
  • Belchite – miasteczko położone 40 km od Zaragozy. Znajdują się tam ruiny miasta zniszczonego podczas wojny domowej. Kręcono tam filmy „Labirynt fauna” i „Przygody barona Munchausena”.

Jeżeli znacie inne opuszczone miejsca w Hiszpanii lub Polsce to chętnie się o nich dowiem. Czekam na propozycje;)

DSC_9650

You May Also Like

Opuszczone więzienie na kolorowej wyspie Procida

Opuszczone więzienie na kolorowej wyspie Procida

Jak zwiedzić Walencję poza utartym szlakiem?

Jak zwiedzić Walencję poza utartym szlakiem?

Czy Różowe Jezioro w Hiszpanii naprawdę jest takie różowe?

Czy Różowe Jezioro w Hiszpanii naprawdę jest takie różowe?

Opuszczone miasteczka w USA