Menu
Opuszczone miejsca / Polska

Zwiedzamy opuszczony szpital psychiatryczny w Otwocku

Od pierwszego roku studiów chciałam odwiedzić to miejsce. Raz prawie udało mi się tam dotrze, ale w końcu wycieczka nie doszła do skutku. Otwock nie jest daleko, bo to tylko 25 km od Warszawy i dojeżdża tam komunikacja miejska. Po odwiedzeniu prawie opuszczonego osiedla w Seseni wróciłam do tego pomysłu i znalazłam inne, opuszczone miejsca w Polsce.

otwock

DSC_1996DSC_1713DSC_1712

W niedzielę w końcu pojechaliśmy do Otwocka z nadzieją, że to miejsce nie jest jeszcze zamknięte. Kiedyś słyszałam plotki, że mają ogrodzić/wyburzyć szpital, więc lepiej się spieszyć z odwiedzinami. Szpital znajduje się w lesie i od razu jest klimat. Na wejściu w oczy rzucają się powybijane szyby, graffiti i generalnie straszna rudera. Drzwi oczywiście były zamurowane, więc pozostało wejść oknem. Tradycyjnie źle dobrałam obuwie do miejsca, ale udało się wskoczyć do środka. Przyznaje, że byłam przerażona od samego początku. Duża powierzchnia, ciemno i świadomość co to za miejsce. Strach nie przeszkodził, aby dokładnie obejść to miejsce. W internecie widziałam nocne zdjęcia na tym terenie. Tego sobie nie wyobrażam kompletnie. Nie wiem czemu, ale takie miejsce budzą i strach i ciekawość, są fascynujące, mimo, że niewiele tam pozostało.

otwock2

opuszczony_szpital_w_otwocku

Wychodząc z myślą, że to koniec wycieczki spotkaliśmy parę, która nam uświadomiła, że kilka kroków dalej są jeszcze dwa budynki należące do szpitala.

opuszczony_szpital_w_otwocku_2

opuszczony_szpital_w_otwocku_3

opuszczony_szpital_w_otwocku_4

Teraz może trochę historii, czyli co to jest za miejsce i dlaczego jest opuszczone. Szpital został wybudowany w 1907 r. Pomysłodawcami było Towarzystwo Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Chorymi Żydami. O akcencie żydowskim nie wiedziałam. Szpital był dla biedniejszych Żydów i nie pobierał opłat. Fundatorką była Zofia Edelmanowa, także wiadomo skąd pochodzi nazwa szpitala – Zofiówka. (mam strasznie nieostre zdjęcia , ale jest).

DSC_1991

Początkowo miejsce było tylko dla 95 osób, a później liczba łóżek dla pacjentów dobiła do 275. Przywracanie chorych do życia w społeczeństwie odbywało się poprzez pracę. Zaskoczyło, że jakiś aspekt ludzki dla chorych psychicznie w minionych czasach był.

opuszczony_szpital_w_otwocku_5

opuszczony_szpital_w_otwocku_6

opuszczony_szpital_w_otwocku_7

opuszczony_szpital_w_otwocku_8

W trakcie II wojny światowej szpital był częścią getta otwockiego. W 1941 r. getto zostało zlikwidowane i zamordowano 110 osób, a części personelu udało się uciec karetką do Warszawy. I jak to miejsce może nie budzić przerażenia?

otwock3

otwock5

Po wojnie miejsce to przekształcono w placówkę, która leczyła gruźlicę i tak zostało do połowy lat 80. XX wieku. Początkowo było to miejsce dla młodzieży, ale później także dla dorosłych. Z kolei w 1985 r.  zostało ponownie przekształcone w szpital psychiatryczny. Leczono głównie schorzenia neuropsychiatryczne u dzieci. Działał także oddział dla osób uzależnionych od środków odurzających i dla dorosłych z chorobami psychicznymi.

DSC_1725DSC_1726DSC_1742

W 1998 roku opuszczono szpital i taki pozostał do tej chwili. Podobno kiedyś można było natknąć się np. na łóżka, ale obecnie wszystko zostało rozkradzione. Nie mam wątpliwości, że jest to noclegownia dla bezdomnych i miejsce spotkań narkomanów. Od czasu do czasu pojawiają się osoby, które grają tam w paintball. Nie wyobrażam sobie siebie biegającej po takim miejscu:)

DSC_1745DSC_1786DSC_1753DSC_1804DSC_1816

Zdecydowanie graffiti robią klimat – szczególni te z napisem „evil”.

DSC_1837DSC_1818

Chodząc korytarzami i zaglądając do każdego pomieszczenia zastanawialiśmy się, co mogło tam kiedyś być. Łatwo było ustalić, gdzie była łazienka i chyba odgadliśmy także stołówkę.

DSC_1880DSC_1914DSC_1928DSC_1946

Weszliśmy także na dach, chociaż nie było łatwo ze względu na porozsypywane kamienie. Nawet przez chwilę pomyślałam, że cała ta konstrukcja może się zawalić.

DSC_1957

DSC_1988

fot. ja i niektóre Michał

Byliście? Może wiecie coś więcej na temat tego miejsca?