Menu
City Break / Hiszpania / Madryt / Śladami filmów

Madryt Pedra Almodovara cz. I

Madryt można poznawać na wiele sposób, ale fani filmów Almodovara mogą poznać stolicę Hiszpanii chodząc śladami kadrów z filmów. Jedne miejsca są bardziej ciekawe, inne mniej, jeszcze inne ciężko zlokalizować, a niektóre już nie istnieją jak się okazało. Pod koniec pobytu w Madrycie spędziłam kilka dni na zwiedzaniu miejsc, które pojawiły się w filmie. Oto miejsca które udało mi się zlokalizować.

Na początek udałam się do miejsc, które znałam, a chciałam tylko zrobić zdjęcie. Na Plaze Mayor trafi każdy, znajduje się ona w centrum Madrytu i tętni życiem przez 7 dni w tygodniu. Kiedyś Plaza Mayor również była centrum wydarzeń – koronowali tam królów, wystawiano tam sztuki teatralne, odbywała się corrida. Obecnie jest tam dużo kawiarni, restauracji i w weekend ciężko tam znaleźć miejsce. W każdą niedzielę odbywa się tam targ kolekcjonerski, gdzie możemy nabyć monety, filiżanki, zastawy, znaczki, zdjęcia. Jakoś specjalnie duży też nie jest 🙂 Co Plaza Mayor ma wspólnego z filmami Almodovara?

DSC_0004

DSC_0002

 

W filmie „Kwiat mego sekretu” Leo i Angel spacerowali i tańczyli na Plaza Mayor. Poniżej kadr z filmu.

plaza_mayor

Plaza Mayor La Flor De Mi Secreto

Kolejnym miejsce które udało mi się odnaleźć był Teatro Maria GuerreroZnajduje się on na ulicy Tamayo y Baus 4. W tym teatrze kręcono scenę w filmie „Wysokie obcasy”. Piosenkarka i autorka Becky del Parmo po latach ponownie pojawia się w hiszpańskim teatrze.

almodovar_madryt

DSC_0165

I kadr z filmu:)

Teatro María Guerrero - Tacones Lejanos

Kolejnym miejscem, które znajduje się w okolicy Plaza Mayor przy ulicy Mayor jest Plaza de la Villa. W filmie „Zwiąż mnie” na ten plac udaje się Ricky (w tej roli Antonio Banderas) by obkupić się w narkotyki, które mają pomóc więzionej przez niego Marinie.

Chętnie pomogę w planowaniu wakacji w Hiszpanii  – znajdę loty, nocleg oaz ułożę indywidualny plan zwiedzania. Kliknij w poniższe zdjęcie, aby dowiedzieć się więcej.

Plaza de la Villa Átame

Plaza de la Villa jest jednym z miejsc do którego trafiają turyści. Kiedyś w średniowieczu w tym miejscu przechodziły trzy uliczki, które tworzyły ważny szlak komunikacyjny.

DSC_0016

DSC_0011

W samym centrum możemy odwiedzić także Taberne Alhambra, która znajduje się przy Calle Victoria 9. W filmie ” Czym sobie na to wszystko zasłużyłam?”. Babcia (Chus Lampreave – super aktorka:)) zaprasza wnuka i przyjaciela na kieliszek koniaku właśnie do tego baru. Nie udało mi się dyskretnie zrobić zdjęć w środku tej knajpy, ale ma bardzo hiszpański klimat.

DSC_9939

alhambra

Alhambra 1

W tle na zdjęciu z filmu widać Alhambrę, która znajduje się w Granadzie.

Oddalając się trochę od centrum udajemy się na ulicę Tablada 25. W filmie „Labirynt namiętności” w Tabladzie w odbywają się próbny przed koncertami. Odbywały się tam koncerty zespoły Ellos, którego liderem był Riza Niro pod pseudonimem Johny. Pojawił się także zespół Las Ex. Wszystko odbywało się w filmie i postaci, zespoły są fikcyjne z tego co wiem:)

Ciężko było zrobić ładne zdjęcie za sprawą samochodów, które niszczyły kadr.

DSC_0156

Tablada 25

Następnym miejscem, które z kolei jest całkiem blisko stacji Atocha jest Cine Dore, które znajduje się przy Calle de Santa Isabel 3 w dzielnicy Lavapies. Samo kino jest godne polecenia ze względu na to, że wyświetlają tam filmy w oryginalnej wersji, czyli bez dubbingu z napisami. W Hiszpanii to naprawdę rzadkość.

cine_dore

DSC_0134

Na zdjęcia to miejsce wydaje się dość dużo, a w rzeczywistości jest na tyle malutkie, że najpierw przeszłam obok tego kina nie zauważając go. Ale co to ma wspólnego z Almodovarem? W filmie „Porozmawiaj z nią” Benigno korzystając z okazji, że bilety są darmowe udaje się na seans filmu „Amante Menguante” (hiszpański, niemy film). Później w kluczowej dla filmu scenie opowiada o tym filmie Alicii.

Cine Doré 1

Obecnie nie słyszałam, aby były tam darmowe bilety, ale na pewno są bardzo tanie. Powyżej kadr z filmu.

Będąc jeszcze w centrum udając się w stronę dworca Atocha można odwiedzić kolejne miejsce Almodovara – tym razem knajpę. Bar Museo Chicote znajduje się przy ulicy Gran Via 12. Jest to miejsce urządzone w stylu art deco, gdzie zaglądają głównie znane osoby. Można się domyślać, że ceny również są adekwatne. Miejsce to pojawia się w filmie „Przerwane objęcia” w jednej z kluczowych scen. Judit opowiada Harry’emu i swojemu synowi Diego wszystko to co ukrywała przez 14 lat.

Chicote 1

Ponownie za sprawą samochodów nie udało mi się zrobić dobrego zdjęcia, ale tym razem udałam się do środka baru.

DSC_0063

DSC_0067

DSC_0066

W kolejnym wpisie kolejne miejsca, gdzie Almodovar kręcił swoje filmy:)

Wszystkie zdjęcia z filmów pochodzą ze strony http://todopedroalmodovar.blogspot.com/