Menu
City Break / Hiszpania / Madryt / Śladami filmów

Madryt Pedra Almodovara cz. II

Madryt Pedra Almodovara cz. I

Teraz czas na Madryt Pedra Almodovara cz. II. Zwiedzać Madryt śladami kadrów z filmu Almodovara można długo. Sama nie odwiedziłam nawet połowy miejsc, które miałam w planie. Głównie ze względu na wysokie temperatury w ciągu dnia. Niektóre miejsca są typowo turystyczne i zdecydowania warto od nich zacząć. Inne są mało ciekawe dla turystów, ale bardziej obiecujące dla fanów, którzy uwielbiają filmy tego reżysera. Zdaje sobie sprawę, że oglądanie starych kamienic czy nieistniejących już knajp dla „normalnego” turysty jest stratą czasu. Z kolei dla fanów czymś odrobinę ciekawszym. Zatem czas na drugi mini przewodnik po miejscach Almodovara.

P. S W przyszłym roku Almodovar ogłasza „Silencio”.

Kolejnym miejscem, które Almodovar uwiecznił w swoim filmie jest stacja kolejowa Puerta de Atocha. Jest to także atrakcja turystyczna ze względu na starą część dworca w której znajduje się palmiarnia. W filmie „Kika” główna bohaterka przemieszcza się po Atochy. 11 marca 2005 roku o godzinie 7:00 doszło do ataku terrorystycznego na stacji Atocha. Był to najkrwawszy atak terrorystyczny w Europie. Przesiadając się na tej stacji nie raz zastanawiałam się czy i tym razem coś się nie wydarzy:) Mimo wszystko jest to najładniejsza stacja kolejowa jaką widziałam.

DSC_0132

DSC_0128

DSC_0122

DSC_0116

DSC_0110

DSC_0105

DSC_0104

Atocha

I na koniec kadr z filmu.

Idąc dalej ulicą Alfonsa XII wzdłuż parku Retiro dochodzimy do Puerta de Alcala. Znajdująca się na Placu Niepodległości brama jest jedną z najbardziej reprezentatywnych dla Madrytu. Brama ta kiedyś prowadziła do miejscowości Alcala de Henares stąd jest nazwa. Zrobić jej zdjęcie bez udziału samochodów jest bardzo ciężko. Puerta de Alcala pojawia się w czołówce filmu „Drżące ciało”. Zdecydowanie polecam to miejsce wieczorem.

Chętnie pomogę w planowaniu wakacji w Hiszpanii  – znajdę loty, nocleg oaz ułożę indywidualny plan zwiedzania. Kliknij w poniższe zdjęcie, aby dowiedzieć się więcej.

DSC_0096

drzace cialo

Po drodze warto wstąpić do Teatro Bellas Artes. Poza samą wizytą w teatrze możemy udać się za 4 euro na taras widokowy gdzie wyłania się Madryt w całej okazałości. W filmie „Wszystko o mojej matce Manuela czeka na swojego syna  przed teatrem, aby udać się do teatru na spektakl „Tramwaj zwany pożądaniem”. Tymczasem w barze obok (zdjęcie poniżej) Esteban pisze swój pamiętnik.

DSC_0074

2

Bellas Artes 1

Następnie idąc w kierunku głównej ulicy Gran Via warto skręcić w uliczkę Calle de la Reina 16. Tam znajduje się Bar Cook z filmu „Przerwane objęcia”. Dobrą wiadomością jest to, że bar nadal istnieje, a złą, że jest knajpą z wyższej półki, więc i ceny są adekwatne. W filmie Almodovara Diego pracuje jako DJ w barze Cook. Zdecydowanie jest to jeden z lepszych filmów Almodovara.

DSC_0048

Po raz kolejny zaparkowane samochody przeszkodziły w zdjęciach. Ale kadr z filmu nadrabia.

Bar Cock Los Abrazos Rotos

Kolejna knajpa z filmu Almodovara miała znajdować się przy Calle Duque de Alba 3. Niestety tym razem zastałam napis „do wynajęcia”.

almodovar_madryt

Pisząc tego posta i szukając informacji na temat nieistniejącej już knajpy trafiłam na trochę inny adres – Calle de San Millán, 3. Jest to dwie ulice dalej od miejsca w którym ja byłam, także jest szansa, że możemy napić się piwa w knajpie pokazywanej w filmie „Labirynt namiętności”. Do tego miejsca uczęszczali malarze, pisarze, punki, rockmani…

Kolejnym miejscem w okolicy ścisłego centrum, tuż za Palacio Real jest Viaducto de Segovia przy ulicy Calle Bailén. Jest to jedno z miejsc, które dość często pojawia się w filmach. W filmie „Matador” finałowa scena ma miejsce właśnie przy Viaducto de Segovia, gdzie główna bohaterka próbuje popełnić samobójstwo. Almodovar nie wybrał tego miejsca przypadkowo, bowiem Viaducto de Segovia jest mostem samobójców. W latach 90. miały miejsce 4 samobójstwa miesięcznie.

DSC_0025

DSC_0033

DSC_0028

Viaducto Segovia Matador

Most jest zbudowany na wysokości Palacio Real. Oglądając go z dołu ciężko się nim zachwycić. Bardziej uwagę zwraca ulica, która jest już mniej turystyczna i panuje całkiem inny klimat, niż w ścisłym centrum. Tam z kolei odgrywała się scena z filmu „Przelotni kochankowie”.  Dokładnie przy Escalinata de Bailen.  Ruth i portierka obserwują jak Alba jest wprowadzona do karetki po ataku lęku. Nie wiem o czym Almodovar myślał tworząc ten film. Zdecydowanie jego najsłabsze i absurdalne dzieło.

Escalinata de Bailén

Na piechotę w ciągu 12 minut możemy dojść do Plaza de Moros. Jest to jedno z zabytkowych miejsc Madrytu. W filmie „Kwiat mego sekretu”  Leo prosi ćpuna, aby pomógł jej zdjąć buty za kilka monet. Scena rozgrywa się w fontannie właśnie na Plaza de Moros. W czasie sceny zaczyna padać deszcz, a historia przybiera coraz bardziej dramatyczny charakter. Całość epizodu ma podkreślić samotność bohaterki.

DSC_0153

Plaza de Puerta de Moros - La Flor de mi Secreto

Okolica Plazy de Moros nie przypadła mi do gustu. Zdecydowanie panuje tam chaos i według mnie wszystko jest na kupie. Piekielny upał również nie pomógł. Tłok który tam panował i ilość samochodów sprawiła, że nie zatrzymałam się tam na dłużej. Na pewno jest to całkiem inna część Madrytu, niż ta w ścisłym centrum.

Odkrywać miejsca Almodovara zaczęłam od Calle de Sevilla 3. Tam bowiem znajdowało się mieszkanie głównej bohaterki z filmu „Kika”. Nie był to ciekawy początek, ponieważ budynek jest w trakcie remontu. Zastałam coś takiego.

DSC_9931

Na szczęście Calle de Sevilla mieści się 3 min od Puerta del Sol, więc nie była to długa wyprawa po nic.

Jeszcze mam do pokazania bar w którym śpiewała Penelope Cruz w fimie Volver, mieszkanie Antonia Banderasa z kolejnego filmu i jeszcze kilka innych.

A Wy trafiliście na jakieś miejsce, gdzie Almodovar tworzył swoje filmy?