Menu
City Break / Polska

Gdynia – odwiedź miasto najszczęśliwszych ludzi w Polsce!

Od niemal kilku lat z rzędu Gdynia zajmuje czołowe (jeśli nie pierwsze) miejsca w rankingach na „najszczęśliwsze miasta” w Polsce. Sami Gdynianie przyznają otwarcie, że w ich mieście po prostu świetnie się żyje i mieszka. Z resztą jak się dobrze przypatrzeć, to zdradzają to nawet ich twarze – często uśmiechnięte od ucha do ucha. Bulwar Nadmorski, piękna, piaszczysta plaża, urocze knajpki w ścisłym centrum i wszechobecna zieleń – w Gdyni faktycznie znaleźć można mnóstwo powodów do uśmiechu. Ponieważ wielkimi krokami zbliżają się wakacje, wspólnie z Magazynem EuroMillions, przygotowaliśmy kilka wskazówek na letni weekend albo dłuższy urlop właśnie w Gdyni.

DSC_1610

Miasto z morza i marzeń

W wielu gdyńskich spotach reklamowych można zetknąć się z określeniem „miasto z morza i marzeń”. Dlaczego „z morza” – łatwo się domyślić. Natomiast nie bez znaczenia jest też sformułowanie „miasto z marzeń”. Otóż, Gdynia 150-200 lat temu była zaledwie małą wioską rybacką, a ówcześni jej mieszkańcy pewnie nie zdawali sobie sprawy z tego, że w tak szybkim tempie ta cicha miejscowość zmieni się w nowoczesne miasto portowe (które uzyskało prawa miejskie dopiero w 1926 roku, czyli stosunkowo niedawno).

 

W ciągu ostatnich lat Gdynia przechodzi niewyobrażalną wręcz metamorfozę. Obecnie mówi się nawet o projekcie stworzenia tutaj Central Parku, oczywiście na wzór tego nowojorskiego. Zaledwie w ciągu kilku lat powstała Gdyńska Szkoła Filmowa, Centrum Nauki Experyment, czy Kolejka na Kamienną Górę (namiastka krajobrazów górskich w nadmorskim mieście). Trzeba być nie lada marzycielem, żeby w ciągu stu lat zrobić z wioski „światowe” miasto. Poza tym miejscowi często żartują, że co drugi Gdynianin (tata, mąż, brat) pracuje jako marynarz na statkach, gdzieś na drugim końcu świata. O tej specyfice życia oraz tęsknocie wpisanej w codzienność wielu gdyńskich rodzin mówi nie tylko słynny tekst piosenki Alicji Majewskiej („Jeszcze się tam żagiel bieli”), ale również szanty, których posłuchać można wieczorami w małych tawernach na Skwerze Kościuszki.

DSC_182522

Tak w wielkim skrócie moglibyśmy opisać charakter Gdyni. A jeśli chodzi o konkrety – co trzeba zobaczyć, odwiedzić i czego trzeba doświadczyć będąc w „mieście z morza i marzeń”?

Niezbędnik turysty

Nikomu chyba nie trzeba przypominać, że Gdynia, wraz z Gdańskiem i Sopotem, tworzą słynne Trójmiasto. Wniosek nasuwa się sam – atrakcji nam tutaj nie zabraknie. Każde z tych miast jest inne i w swojej inności wyjątkowe. Gdynia kojarzy się z portem, wolnością, przestrzenią i nowoczesnością. Gdańsk to głównie historia i zwiedzanie zabytków. Natomiast Sopot, przynajmniej w oczach miejscowych, jest miastem imprez, sztuki i rozrywki. Oczywiście wszystkie te trzy miasta łączy plaża i brzeg morza. Zarówno w Gdyni, Gdańsku, jak i Sopocie można latem wylegiwać się na miękkim piasku i kąpać w morzu. Ale wróćmy do bohaterki artykułu, czyli Gdyni…

DSC_2193

Gdyby zrobić listę rzeczy do zobaczenia i miejsc do odwiedzenia, to czego na niej nie może zabraknąć? Rozważcie takie punkty programu:

– Skwer Kościuszki i Bulwar Nadmorski – Oto dwie nazwy, które są wręcz synonimami letnich spacerów. Będąc w okolicy, warto wjechać wspomnianą wyżej kolejką na Kamienną Górę, skąd rozpościera się piękny widok na miasto. Na samej górze znajduje się też uroczy park.

– Ulica Świętojańska – Warszawiacy mają słynną ulicę Nowy Świat, a Gdynianie Świętojańską. Przyjęło się, że to właśnie Świętojańska, wraz z przyległym Skwerem Kościuszki uchodzą za ścisłe centrum miasta. Przy Świętojańskiej znajdziemy nie tylko modne butiki, ale również multum knajpek, restauracji i kawiarni. Zwłaszcza latem to miejsce tętni życiem, kiedy ogródki przy restauracjach pełne są ludzi.

1

– Centrum Nauki Experyment – Miejsce idealne na spędzenie całego popołudnia z dziećmi. Z pewnością tutejsze atrakcje pobudzą Was do kreatywnego myślenia i rozwiną ciekawość świata.

– Muzeum Emigracji – Uchodzi za najlepsze gdyńskie muzeum, w którym z pewnością nie będziecie się nudzić. Spokojnie przygotujcie się na kilka godzin zwiedzania i spacerowania. Interaktywna wystawa muzeum obrazuje jak na przestrzeni lat wyglądały losy emigrantów, nie tylko tych bezpośrednio związanych z Gdynią, lecz z całym naszym krajem. Muzeum znajduje się nieco na uboczu, poza centrum, w dawnym budynku dworca morskiego. Niemniej jednak naprawdę warto je odwiedzić.

DSC_1766

– Molo w Orłowie – Orłowo jest jedną z piękniejszych gdyńskich dzielnic. Natomiast samo molo w Orłowie, w bezpośrednim towarzystwie słynnego klifu, czyni to miejsce naprawdę magicznym. Często porównuje się Orłowo do Sopotu i to pierwsze zdecydowanie urzeka swoją naturalnością i spokojem w porównaniu z sopockim gwarem.

DSC_1621

Oczywiście powyższe pozycje to tylko niewielki wycinek z wszystkich atrakcji, jakie oferuje Gdynia. Poza najważniejszymi punktami na mapie turysty, warto wziąć także pod uwagę kalendarz wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, które mają miejsce w Gdyni i okolicach latem.

Główne atrakcje latem

– Cudawianki – Początek lata w Gdyni zawsze inauguruje impreza „Cudawianki” (tegoroczna odbędzie się w sobotę, 25 czerwca). Zazwyczaj już od południa mają wtedy miejsce przeróżne warsztaty i atrakcje rekreacyjne. Natomiast wieczór i godziny nocne to czas koncertów, które odbywają się na plaży w Gdyni.

DSC_1829

– Open’er festiwal – O festiwalu Open’er słyszał już chyba każdy, bo zaliczany jest do największych cyklicznych wydarzeń, jakie odbywają się co roku w północnej Polsce. Występują na nim gwiazdy światowego formatu. W tym roku podobno wystąpić mają takie zespoły jak: Radiohead, Foo Fighters, czy popularny ostatnio Weeknd.

– Globaltica World Cultures Festival – Co roku podczas wakacji w Gdyni odbywa się także jedyny w swoim rodzaju festiwal kultur Globaltica. Podczas kilku dni można wtedy odpocząć na łonie natury (impreza ma miejsce w nadmorskim Parku Kolibki), zjeść pyszne jedzenie i przede wszystkim posłuchać dźwięków i melodii z całego świata.

Wygląda na to, że letnie miesiące są wręcz idealnym czasem na przyjazd do Gdyni. Nie tylko można wtedy zwiedzić miasto (i przy okazji pobliski Sopot czy Gdańsk), ale również wypocząć i dobrze się pobawić na jednej z cyklicznych imprez.