Menu
City Break / Hiszpania

Malaga – słoneczne miasto na wybrzeżu Costa de Sol

Tak jak już wspominałam w poprzednim wpisie, Malaga jest idealnym miejscem na wakacje. Powodów jest kilka – w Maladze mamy do dyspozycji plażę na wybrzeżu Costa del Sol, miasteczko z całym wachlarzem atrakcji, a nocne życie ma się tutaj całkiem dobrze. Malaga to także doskonałe miejsce, aby wsiąść do pociągu i udać się do pobliskich atrakcji, andaluzyjskich miasteczek czy Drogi Króla, która dostarczy niezapomnianych wrażeń. Malaga logistycznie nie stanowi żadnego wyzwania, ponieważ z Polski dolecimy tam bezpośrednio. Jeżeli jednak podróż „na własną rękę” nie jest dla Was lub nie macie czasu na śledzenie tanich lotów, możecie skorzystać z oferty Biura Podróży Rainbow, które zabierze Was do Malagi.

Zapraszam Was na krótką wycieczkę po Maladze.

malaga hiszpania zwiedzanie (2)

Kiedy wybierałam się do Malagi prawie z każdej strony słyszałam głosy, że nie warto, że nic tam nie ma wartego uwagi, a miasto do najczystszych nie należy. Takie opinie zawsze wolę sama zweryfikować, jeżeli jakieś miejsce znajduje się w moim kręgu zainteresowań.

Potrzebujesz pomocy w planowaniu wakacji w Hiszpanii? Chcesz poznać zwyczaje tego kraju i odkryć mniej znane miejsca? Kliknij w zdjęcie poniżej i dowiedz się więcej:)

Malaga zmienia się. Już nie jest tylko miastem z cuchnącym portem, gdzie turyści wysiadali tylko po to, aby się przesiąść w inny środek lokomocji. Obecnie jest ciekawym ośrodkiem kulturalnym z dużą ilością atrakcji i miejsc, które choć na chwilę pomogą nam oderwać się od codzienności. Jeżeli chodzi o imprezy do białego rana, ponoć Malaga zawsze mogła się nimi poszczycić.

malaga hiszpania zwiedzanie (15)

Gdyby nie to, że urodził się tutaj Pablo Picasso i Antonio Banderas prawdopodobnie nikt by nawet nie usłyszał o Maladze.
A nie, nam Polakom Malaga obiła się o uszy, ze względu na czekoladki (pamiętacie reklamę Malaga, Tika Taki i Kasztanki?). Nazwa słodyczy pochodzi od słodkiego wina, które jest produkowanie właśnie tutaj. Także Malaga może się jeszcze pochwalić się łakociami.

Zobaczcie, dlaczego warto poświęcić uwagę Maladze.

Plaża Malagueta

Po przyjeździe i zakwaterowaniu, od razu udałam się na plażę Malagueta, która ciągnie się przez 15 kilometrów. Jako że mieszkałam wtedy Madrycie, gdzie upały sięgały zenitu i nie mogłam się schłodzić nawet w moim, zimnym mieszkaniu, cieszyłam się na widok takiej ilości, zimnej wody i chłodnego wiatru. Bywały nawet momenty, że zazdrościłam Barcelonie (której nie lubię) tego przywileju odpoczywania na piasku z widokiem morze.

malaga hiszpania zwiedzanie (39) malaga hiszpania zwiedzanie (40)

Zapewne im bliżej centrum i słynnego napisu „Malagueta” tym plaża jest bardziej oblegana, ale i w tym miejscu toczy się życie – wiecie, knajpy z winem, restauracje, nawet 100 Montaditos z kultowymi kanapeczkami i sangria za 1,50 euro. W Madrycie moją ulubioną knajpką jest włoska restauracja, w Maladze również. Po takim czasie znudziła mi się hiszpańska kuchnia (oprócz patatas bravas!) i chętniej sięgałam po górę makaronu – dosłownie, porcje były tak duże, że starczyłoby dla 2,5 osób. Jako że trochę czasu minęło od mojego pobytu w Maladze, a blog był jeszcze w planach, nie jestem pewna, ale ta knajpa chyba nazywała się „Ciao Pizza”.

Wróćmy na plażę. Im dalej, tym większa swoboda i prywatność. Jeżeli chodzi o czystość plaży, bywały momenty, gdzie była zaniedbana, a piasek przybierał czarny kolor. Mimo wszystko czytanie książki na miękkim piasku, bez żaru lejącego się z nieba były warte tych mankamentów.

Port

W pobliżu znajduje się port (kiedyś był cechą charakterystyczną Malagi), który jest fajnym miejscem na spacer. Z jednej strony obserwujemy przemysłowe żurawie w odcieniach szarości, a z drugiej luksusowe jachty. Obecnie port jest ważnym obiektem, który odgrywa znaczną rolę w handlu, tranzycie pasażerów i rybołówstwie.

malaga hiszpania zwiedzanie (23)

Plaza de Toros

Znacie moje zdanie na temat corridy i jak bardzo nie popieram tego zjawiska. Będąc w Maladze jeszcze nie sądziłam jak bardzo gardzę tym „sportem” dlatego zawitałam na arenę i do Museo Taurino. Mówi się, że to jedna z lepszych aren do walk w Hiszpanii. Zmagania biednych zwierząt z matadorami odbywają się tutaj sporadyczne, także możecie się domyślać, że zdobycie biletów na „przedstawienie” graniczy z cudem. W muzeum możemy zobaczyć stroje matadorów, torreadorów, archiwalne plakaty i fotografie. Wstęp kosztuje 1,80 euro. Czy warto? Arena z pewnością prezentuje się imponująco i godnie pokazuje hiszpański styl architektoniczny – neomudéjar, a muzeum wyczerpuje temat corridy.

malaga hiszpania zwiedzanie (35) malaga hiszpania zwiedzanie (36) malaga hiszpania zwiedzanie (22) malaga hiszpania zwiedzanie (21) malaga hiszpania zwiedzanie (19)

malaga hiszpania zwiedzanie (20)

Parque de Malaga

Parque de Malaga jest całkiem niepozorny. Park nie jest duży, mieści się tuż przy głównej ulicy, ale wśród wysokich drzew, zapachu liści i śpiewu ptaków można poczuć się jak w dżungli. Tutaj można złapać oddech między zwiedzaniem jednego, a drugiego zabytku. Urocze miejsce, warto tutaj choć na chwilę się zatrzymać. Wiecie, że park liczy sobie ponad 200 rodzajów kwiatów i drzew?

malaga hiszpania zwiedzanie (4) malaga hiszpania zwiedzanie (5)

Zamek Gibralforo i Alcazaba

Numer jeden w Maladze. Tutaj warto przyjść nie tylko ze względu na to historyczne miejsce, ale i dla pięknych widoków z góry. Kojarzycie zdjęcie Malagi z widokiem na port i arenę do walki z bykami? Zostało one zrobione właśnie w tym miejscu. Zamek jest na tyle ważnym obiektem, że znajduje się w herbie Malagi.

malaga hiszpania zwiedzanie (6) malaga hiszpania zwiedzanie (7) malaga hiszpania zwiedzanie (8) malaga hiszpania zwiedzanie (11) malaga hiszpania zwiedzanie (10) malaga hiszpania zwiedzanie (12) malaga hiszpania zwiedzanie (16) malaga hiszpania zwiedzanie (18)

Alcazaba to mauretańska forteca jest jedną z największych, muzułmańskich budowli militarnych, które się zachowały na Półwyspie Iberyjskim. Najstarsze elementy budowli pochodzą z XI wieku, czyli są starsze niż słynna Alhambra w Granadzie.

Targ Atarazanas

Jest to najstarszy targ, który powstał jeszcze w XIV wieku. Interesujący jest nie tylko architektonicznie, ale i kulinarnie. Uwielbiam targi, ten zgiełk i mieszkankę smaków i zapachów. Tutaj można było kupić świeże owoce, warzywa, ryby czy wina prosto z Malagi. Wszystko wyglądało atrakcyjnie i zachęcało do kupna (nie tak jak na targu w Palermo). Niby zwykły bazar, ale to jedno z miejsc, które bardzo pozytywnie wspominam. A co ważne, mieści się blisko centrum.

malaga hiszpania zwiedzanie (43) malaga hiszpania zwiedzanie (42) malaga hiszpania zwiedzanie (1)

Calle Larios

Całkiem niedaleko znajduje się Calle Larios, czyli najsłynniejsza dzielnica w mieście, której cechą charakterystyczną są drogie sklepy. Po zmierzchu ulica nadal oblegana jest przez modnie ubranych ludzi, ale można śmiało powiedzieć, że właśnie tutaj toczy się nocne życie. Wybrałam się na spacer po Calle Larios właśnie po zmierzchu i aż chciało się żyć – na ulicach toczyły się żywe dyskusje, ludzie degustowali wszelakiego rodzaju trunki i widać, że szczerze byli szczęśliwi. Miło wspominam to miejsce, mimo że trochę się zgubiłam w gąszczu uliczek.

malaga hiszpania zwiedzanie (41)

Katedra – symbol miasta

Symbolem Malagi możemy nazwać katedrę Santa Iglesia Catedral Brasília de la Encarnación, która góruje nad całym miastem. Mieszkańcy nazywają ją po prostu La Manquita, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „wybrakowana”. Posiada ona tylko jedną wieżą, chociaż w planie były dwie, ale nigdy jej nie wybudowano. Katedra miała być w stylu gotyckim, ale możemy dostrzec elementy renesansu i baroku.  Nie bez powodu nazywana jest perełką andaluzyjskiej architektury. Ja przyjrzałam się katedrze tylko z zewnątrz i podziwiałam jej ogrom z tarasu widokowego. Chętni za opłatą 5 euro mogą zwiedzić jej wnętrze.

malaga hiszpania zwiedzanie (33)

Teatro Romano

Teatr Rzymski powstał w I w p.n.e i znajduje się u stóp Alcazaby. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Arabowie użyli niektórych jej elementów do budowy teatru. Do czasów obecnych przetrwały trybuny, scena i platforma dla orkiestry, chociaż momentami musimy się zastanowić na co patrzymy. Słyszałam, że teatr najładniej prezentuje się po zmroku.

malaga hiszpania zwiedzanie (28) malaga hiszpania zwiedzanie (26) malaga hiszpania zwiedzanie (25) malaga hiszpania zwiedzanie (24)

Muzeum Pabla Picassa

Malaga to miasto Picassa (i Antonia Banderasa), wiadomo. Nie zmienia to faktu, że nie odwiedziłam Muzeum Picassa. Miejsce zawiera kolekcję 300 dzieł artysty, a co jakiś czas organizowane są wystawy czasowe. Mieści się tutaj także biblioteka i archiwum zawierające ponad 800 materiałów związanych z życiem Picassa. Ale to nie wszystko, w tym ośrodku aranżowane są konferencje z udziałem historyków, którzy chcą dokładnie zbadać twórczość malarza.

Centrum Pomidou

Nie jestem fanką sztuki ani tym bardziej muzeów. Jeżeli udaję się w takie miejsce, to naprawdę musi być to coś wyjątkowego, jak np. Muzeum Dalego w Figueres czy Muzeum Guggenheima w Bilbao. Niektórzy twierdzą, że jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Maladze. Na pewno jest symbolem szybkiego rozkwitu miasta w ostatnich latach. Pomidou Malaga to pierwszy oddział muzeum ulokowany poza granicami Francji, co dla Malagi jest duży sukcesem i wyróżnieniem.  Oryginalnie Centre Pompidou to francuskie muzeum sztuki współczesnej, które powstało w 1977r. z inicjatywy prezydenta Francji Georges Pompidou.

malaga hiszpania zwiedzanie (29) malaga hiszpania zwiedzanie (30) malaga hiszpania zwiedzanie (37)

Inne muzea w Maladze: Muzeum Wina, Muzeum Szkła, Muzeum Samochodowe, Muzeum Sztuki Popularnej i Użytecznej.

Pierwsza podróż

Do Malagi mam sentyment. Było to pierwsze miejsce, do którego udałam się tylko w swoim towarzystwie. Wiem, że dla niektórych podróże solo są chlebem powszednim i nie widzą w tym niczego spektakularnego. Dla mnie to było coś, bo to ja zdecydowałam, że jadę sama, a nie zdecydował o tym brak ekipy.

Chciałam zobaczyć jak szybko zgubię się, czy będę się nudzić, jak bardzo wyostrzą mi się zmysły i ile zobaczę. W Maladze nie musiałam iść na żadne kompromisy i dzięki temu mam poczucie, że jak na 2-3 dni udało mi się wystarczająco poznać miasto.

Po 4 dniach (byłam jeszcze w Rondzie) zaczęłam się nudzić sama ze sobą, po przyjeździe nie mogłam trafić do hostelu (w końcu udało się), ale robienie czego się chce i kiedy się chce, jest przyjemne. Czułam, że widzę więcej i mogę spacerować trzy godziny bez celu. No i patrzeć na nieurodziwy street art przy wyschniętej rzece, który teraz stał się skate parkiem.

malaga hiszpania zwiedzanie (31)

Poza tym wyszłam poza krąg największych atrakcji i pospacerowałam dzielnicami, które nie mają nic wspólnego z widokami z pocztówek. Przyznaję, poza granicami centrum Malaga jest szara, obdrapana i często w powietrzu nie unosi się najprzyjemniejszy zapach. Jeżeli starczy Wam czasu, polecam wychylić nos poza główną ulicę i poznać nieco inne oblicze Malagi. Może to bardziej prawdziwe?

W Maladze po raz pierwszy spałam w hostelu, który do tej pory jest moim ulubionym – The Lights Hostel. Czysto, ładnie, w każdym łóżku była kotara, więc każdy w razie potrzeby mógł się odgrodzić od reszty. Najbardziej podobał mi się taras z panoramą Malagi. Uwielbiam to miejsce;)

Okolice Malagi

Tak jak już wspominałam Malaga jest doskonałą bazą wypadową w inne, ciekawe miejsca. Przykładowo w ciągu 1,5 godziny pociągiem możecie dostać się do Rondy, która słynie z wąwozu i górującego nad nim mostu. Zdecydowania Ronda jest moim numerem jeden wśród andaluzyjskich miasteczek.

Po drodze możecie zatrzymać się na stacji El Chorro i udać się na wycieczkę Drogą Króla, która jeszcze do 2015 roku uchodziła za jedną z najbardziej niebezpiecznych tras. Po remoncie droga została otwarta na nowo i nadal gwarantuje sporą dawkę adrenaliny.

DSC_9238

A jakie Wam podobała się Malaga?

Wpis powstał we współpracy z biurem podróży Rainbow.