Menu
Hiszpania

Las Medulas – rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały

Hiszpania to nie tylko plaże, wąskie uliczki i sangria. Północ znacznie różni się od obleganego południa, ale pod kątem atrakcji wcale nie jest w tyle. Idealnym przykładem jest Las Medulas. Mimo, że nie mam dużo do powiedzenia na ten temat, to nieziemskie krajobrazy zasługują na osobny wpis. W końcu to miejsce długo wisiało na mojej liście:)

Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (26)

Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (17) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (16) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (14)

Tylko trochę historii

Las Medulas to rzymska kopalnia złota. Rzymianie drążyli tunele w skałach, a następnie przepuszczali przez nie wodę, która perfekcyjnie rozmywała skały. System kanałów i akweduktów doprowadzali z pobliskiej rzeki Sil. Woda rozmywała skałę, co pozwoliło pozyskać cenny surowiec, jakim było złoto. Drążenie tunelów często trwało nawet kilka miesięcy. A kto brudził sobie ręce ciężką robotą? Niewolnicy. Możecie się domyślać, że wielu z nich umierało z wycieńczenia. Statystyki głoszą, że w ciągu trzech wieków Rzymianie wydobyli ponad 1,5 miliona kg złota.

Planujesz wakacje w Hiszpanii i potrzebujesz pomocy w organizacji? Kliknij w poniższe zdjęcie i dowiedz się więcej:)

Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (19)

Obecnie góry przyjmują czerwoną barwę, ponieważ uległy erozji. A wszystkiemu winna jest wielowiekowa ingerencja człowieka. Swego czasu była to najważniejsza kopalnia w Cesarstwie Rzymskim, pochłaniając teren 3 kilometrów. W 1997 roku Las Medulas zostało wpisano na listę UNESCO.

To właśnie dla tych widoków, nagich skał, ognistych kolorów postanowiliśmy lekko zboczyć z naszej trasy. Pozostała jeszcze jedna wątpliwość: pogoda. Podejrzewam, że za sprawą deszczu moglibyśmy brodzić w błocie, a krajobrazy zdecydowanie byłby ubogie w intensywne barwy. Mieliśmy szczęście. Z nieba lał się żar, a rude skały było widać już z daleka. Udało się:)

Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (9)

Plan zwiedzania był prosty – taras widokowy, aby zobaczyć złote skały w całej okazałości, krótka trasa do jeziorka i przejście przez wydrążony tunel. I to była przyjemna namiastka USA – kolorystycznie przypominała np. Park Narodowy Arches. Uwielbiam te kolory.

Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (27) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (5) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (6) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (2) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (1)

Żółty szlak

Trasa jest łatwa i przyjemna, a podczas upałów liczne drzewa dadzą Wam schronienie, co jest bardzo pomocne przy wysokiej temperaturze, która o tej porze jest dominująca. Zwieńczeniem spaceru są takie oto widoki i wejście do jamy, czyli tunelu. Wbrew pozorom nie było łatwo wdrapać się na górę i nawet mój lęk wysokości zasugerował, abym o nim nie zapominała. Mimo wszystko widoki i zdjęcia są warte porządnego zabrudzenia ubrania. Szlak możemy przejść w 1,5 godziny.

Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (10) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (9) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (13) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (12) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (8) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (7)

Niebieski szlak

Na drugi ogień poszły jeziorka. Trasa była krótka, bo w sumie liczyła sobie 3 kilometry. Dla mających więcej czasu i ochoty dostępne są także ścieżki 8-kilometrowe. Mimo, że jeziora nie były imponujące, sama ścieżka była przyjemna i rude skały mogliśmy zobaczyć z innej perspektywy. Na samym końcu znajduje się taras widokowy ukazujący całą okolicę. Można powiedzieć, że nasza trasa składała się z krótkich spacerów, ale kluczowe były dobre widoki na skały.

Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (22) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (21) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (20) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (18)

Mirador de Orellan

To jest obowiązkowy punkt zwiedzania, a jak jeszcze traficie na zachód słońca, to może być to jeden z lepszych widoków w Waszym życiu. Dobra, może trochę się rozpędziłam. My nie mieliśmy tego szczęścia. Barwne skały fotografowałam pod słońce, ale pejzaż pierwsza klasa. Z góry dopiero widać ogrom tych skał, ich wyrazisty kolor i spiczaste zakończenia. Zdecydowanie takie miejsca warto odwiedzać i nic dziwnego, że najczęściej poleca się właśnie tę trasę. Dojazd możliwy jest tylko samochodem, który zostawiacie na parkingu. Potem tylko 30 minut spaceru asfaltem pod górę i już możecie cieszyć się widokami. Jeżeli miałabym tylko chwilę na zwiedzanie Las Medulas wybrałabym właśnie to miejsce.

Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (26) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (23)

Najlepszy nocleg w Hiszpanii

Airbnb ma kilka wad: ktoś w ostatniej chwili anuluje Twoją rezerwację, albo trafiasz do mieszkania w którym nie ma drzwi do pokoju, a z włosów na podłodze możesz utkać dywan, z kuchni i tak nie możesz skorzystać, bo właściciele na Tobie oszczędzają. Z drugiej strony masz szansę wylosować bardzo klimatyczne miejsce, które pod żadnym względem nie dorównuje nawet dobremu hotelowi. Takim miejscem był domek w hiszpańskich górach, który wyglądał jak barak, ale w wnętrze urzekło nas pod każdym względem – dwa piętra dla nas, klimatyczne sypialnie, wszechobecne drewno, nietoperze wylatujące z piwnicy i atmosfera jak z filmów. Mimo wszystko zdjęcia nie oddają aury domku w Corullon:) To tylko 30 kilometrów od Las Medulas.

Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (32) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (31) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (30) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (29) Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (28)

Praktycznie:

Kopalnia mieści się w prowincji Leon, 20 kilometrów od miasteczka Ponferrada.

Samochód musimy zostawić na parkingu w Carucedo, ponieważ nie ma wjazdu na teren parku. Obok znajduje się informacja turystyczna. Pamiętajcie o sjeście – między 14, a 16 centrum zamknięte jest na cztery spusty. Dobrze, że na zewnątrz znajduje się tablica z mapami, gdzie trasę możemy dostosować w zależności czy jedziemy rowerem, autem czy może pieszo.

Las Medulas - rzymska kopalnia złota i nieziemskie skały (33)

W Centrum Informacji Turystycznej możemy obejrzeć filmik oraz wystawę ukazującą działanie kopalni w jej czasach świetności. Ta informacja nie jest potwierdzona, ale prawdopodobnie Las Medulas można zwiedzać z przewodnikiem, aby zaczerpnąć więcej wiedzy o kopalni. Koszt: 3 euro.

Las Medulas możemy odwiedzać przez cały rok, ale najlepszym momentem jest lato (maj-wrzesień) ze względu na pogodę. Z tego co się orientowałam ciężko dojechać tam transportem zorganizowanym, także własne auto jest niezbędne w przypadku tej wycieczki. Myślę, że takie miejsca, które nie są ot tak dostępne docenia się bardziej.

Potrzebujecie pomocy w organizacji podróży do Hiszpanii? Zapraszam do współpracy. Zaplanuję wyjazd od A do Z:)