Menu
Niemcy

6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii

Mój ostatni pobyt w Brandenburgii był różnorodny. Spacer w koronach drzew, opuszczone miejsca, dynie, Frankfurt w deszczu…mogę dużo wymieniać. W jednym miejscu zebrałam różne odcienie tego regionu. Zatem czas na 6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii.

Offroad

Brandenburgia jest niepozorna. Pomyślelibyście, że w tych rejonach można uprawić off road? W okolicy mostu F60 możecie wsiąść w starego jeepa i ruszyć przed siebie. Trasa nie jest specjalnie trudna, dostarcza ciekawych widoków, czasami też wrażeń. Podobał mi się ten pustynny krajobraz i przejażdżka przestarzałym autem. Nie prowadzę takich pojazdów, ale pewnie za sprawą Złombola i Żuka lubię takie samochody. A jak auta nie są dla Was, to możecie ruszyć quadem. Czy warto? Na pierwszy raz tak, fajne doświadczenie, ale na końcu czułam niedosyt.

6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (1) 6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (2) 6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (3) 6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (4) 6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (5) 6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (6) 6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (7)

Opuszczony szpital dla chorych na gruźlicę w Beelitz

W poprzednim wpisie znajdziecie więcej zdjęć i informacji o tym miejscu. Zdecydowanie jest to mój ulubiony punkt w Brandenburgii. Sanatorium było luksusowe – pacjenci dostawali jedzenie najwyższej jakości, sześć godzin dziennie spędzali na leżakach na świeżym powietrzu, albo w łaźniach. Potężny kompleks liczy sobie 60 budynków, połączony jest tunelami podziemnymi. Tutaj leczył się także Hitler, a prawdziwe chwile grozy miały miejsce za sprawą seryjnego mordercy. Miejsce z tajemniczą i mroczną aurą sprawiające, że z aparatem można spacerować tutaj godzinami. I te murale na ścianach robią wrażenie, pozostałości po sprzętach i sala chirurgiczna. Jeżeli opuszczone miejsca, to coś co lubicie, to szpital w Beelize będzie perełką na trasie.

Opuszczony szpital dla chorych na gruźlicę w Beelitz (46) Opuszczony szpital dla chorych na gruźlicę w Beelitz (33) Opuszczony szpital dla chorych na gruźlicę w Beelitz (12)


Jeżeli udało nam się pomóc Ci w organizowaniu kolejnego wyjazdu albo po prostu podobają Ci się nasze materiały, możesz wspomóc ich dalsze tworzenie. Dziękujemy i bardzo się cieszymy – to dla nas nie tylko wsparcie, ale i dodatkowa motywacja!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Opuszczony szpital dla chorych na gruźlicę w Beelitz (9) Opuszczony szpital dla chorych na gruźlicę w Beelitz (5)

W tym wpisie dużo zdjęć i historii z opuszczonego szpitala.

Szlak między koronami drzew w Beelitz

Obecnie na opuszczone sanatorium możemy spojrzeć z perspektywy koron drzew. I to nie trzeba mieć drona, aby mieć ujęcia z góry. Dopiero ostatnio usłyszałam o takiej ścieżce, a tu się okazało, że podobna znajduje się w Karkonoszach i w Czechach. Zdecydowanie wpisuję na listę.

Ścieżka w koronach drzew ma 320 metrów i żeby znaleźć się na szczycie możecie po prostu wjechać windą. Najwyższy punkt znajduje się na wysokości 23 metrów i prowadzi nad opuszczonym kompleksem. Jeszcze nie nigdy nie podziwiałam opuszczonych obiektów z takiej wysokości, ani w ogóle spacerowałam na poziomie korony drzew. Po drodze możecie poczytać o gatunkach drzew i szpitalu znajdującym się pod nami. Jedyne co żałuję to, to że nie przyjechaliśmy tutaj jesienią. Oczami wyobraźni widzę te ładne kadry z góry, gdzie główną rolę grają kolorowe drzewa.

DSC_0167 3 4

Opuszczony szpital dla chorych na gruźlicę w Beelitz (4)

Wszelakie informacje o cenach biletów, dojazdach znajdziecie na tej stronie.

Frankfurt nad Odrą

Frankfurt widziałam w dwóch odsłonach. Po raz pierwszy zaprezentował się w świetle słońca, pogoda była doskonała, więc i miasto wydawało się weselsze. Za drugim razem dosłownie przez cały dzień padał deszcz. Przez to zwiedzanie nie jest tak przyjemne, zdjęcia są bardziej szare, niż kolorowe. Mimo wszystko we Frankfurcie jest kilka miejsc, które idealnie się wpasowały w mój gust.Nie jest to Paryż czy Rzym, gdzie możemy podziwiać zabytki na skalę światową, ale w każdym mieście możemy znaleźć perełki. Uważam, że będąc w Brandenburgii warto na chwilę zajrzeć do Frankfurtu.

DSC_0127 DSC_0123 DSC_0121 DSC_0120 DSC_0119 DSC_0118

 

 1. W ten deszczowy dzień kolorów dodawała fontanna Comic Brunnen, czyli hołd dla komiksowych figur.
 2. Kościół św. Marii, to ciekawe zdobienia i witraże, ale dla mnie najważniejszy był taras widokowy, aby spojrzeć na miasto z innej perspektywy.
 3. Wrażeń góry dostarcza nam także wieża widokowa Collegium Polonicum. Niestety doszliśmy tutaj już po zachodzie słońca, a chmury trochę niszczyły widok. Wyobrażam sobie, że to miejsce w słoneczny dzień, a tym bardziej tuż przy zachodzie musi wyglądać świetnie.DSC_0108 DSC_0099 DSC_0087 DSC_0073 DSC_0071 21369534_825126284335465_5263590236047336126_n
  fot. Karolina Franieczek
  21231741_965073996968576_2055675347807003741_n
  fot. Michał Rydz
 4. Sercem miasta jest Ratusz znajdujący się, tuż przy Odrze. W porcie wsiedliśmy w łajbę Onkel Helmut i popijając schłodzone piwo spojrzeliśmy na miasto z perspektywy rzeki.
 5. Wycieczkę zaczęliśmy przejażdżką historycznym tramwajem z 1957 roku. Za oknem trochę padało, więc ten sposób zwiedzania był idealny na tę chwilę. Zjechaliśmy wzdłuż i wszerz Frankfurt zaglądając także do mniej znanych i turystycznych okolic.

6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (17) 6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (16) 6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (15) 6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (14) 6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (13) 6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (12) 6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (9) 6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (10) 6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (11) 6 oryginalnych atrakcji w Brandenburgii (8)

Flaeming-Skate

Kiedyś nałogowo chodziłam na Nightskate’ingi, czyli nocne przejazdy na rolkach. Super sprawa, ale tempo było porządne, a przejeżdżanie przez tory tramwajowe do tej pory stanowi dla mnie problem. Mimo wszystko jest to świetna inicjatywa, która ciągła działa latem i bardzo ją polecam.

Z kolei Flaeming-Skate w Niemczech to 200 kilometrów gładkiego asfaltu jak tafla wody. Ścieżka jest szeroka na 3 metry, zatem jest to raj nie tylko dla początkujących. Osobiście wolę płaskie, stabilne tereny na rolki czy rower. Może brzmieć to nieco nudno, ale akurat tutaj kontakt z naturą i spora odległość od autostrad działają na korzyść. Rowerzyści też znajdą coś dla siebie, bowiem po trasie jest dużo hoteli, campingów i restauracji.

21192247_1481729701908395_3626913480448471414_n

fot. Damian Barański

Na tej stronie znajdziecie szczegółowe informacje o trasach, wypożyczeniu sprzętu i innych.

My zrobiliśmy trasę RK2, czyli 12 kilometrów w ciągu 1-1,5 h. Na początku byłam sceptycznie nastawiona, ale teraz chętnie przejechałabym dłuższy fragment. Tak to jest jak zakłada się rolki po 5 latach 🙂

Festiwal dyni w Klaistow

Hmmm…dynia od jakiegoś czasu jest takim moim symbolem początku jesieni. Rok temu zupa z dyni była na porządku dziennym, suszenie pestek również, które Michał wyrzucił. Cieszę się na myśl o imprezie w Chicago w której dynia będzie główną gwiazdą wieczoru. Wiadomo, Amerykanie przykładają dużą wagę do Hallowen. Kiedy w planie zobaczyłam, że jedziemy na farmę dyni, ucieszyłam się. W końcu to dość nietypowa atrakcja turystyczna. Nie tego się spodziewałam i byłam lekko zawiedziona. Myślałam bardziej o farmie, niż o festiwalu, który w dużej mierze zrobiony był pod dzieci. Mimo wszystko było to fajne doświadczenie.

DSC_0387 DSC_0380 DSC_0373 DSC_0371 DSC_0369 DSC_0363 DSC_0352 DSC_0350

Dlaczego warto?

W barze na terenie festiwalu macie do dyspozycji dyniowe menu. Polecam ciasto z dyni i puree dyniowo-ziemniaczane. Ciekawą pozycją w menu była dynia faszerowana mięsem i warzywami, albo ravioli z dynią. Obiad warto zacząć od zupy dyniowej, a zakończyć lodami z dyni.

W sklepie zaopatrzyłam się w wino musujące z dyni. W sumie obawiam się o smak tego trunku, ale pomysł na wykorzystanie dyni podobał mi się. Zakupić można było także krem z dyni czy makaron o smaku dyni. Przy okazji nalewka ze szparagów przykuła moją uwagę, ale nie miałam odwagi skosztować takiego połączenia.

DSC_0345 DSC_0342 DSC_0339 DSC_0335 5

Uwagę zwracała także gigantyczna dynia, która okazało się, że jest prawdziwa, chociaż na pierwszy rzut oka można mieć wątpliwości. Wszelakie postaci – klauny, lwy czy sportowcy zrobione z dyni z jednej strony są ciekawe, bo nietypowe, ale z drugiej trochę upiorne.

Didi i Muzeum Kuriozów Rowerowych

Na koniec weekendu w Brandenburgii odwiedziliśmy dość nietypowe muzeum. Wyobrażacie sobie, że ktoś całe swoje życie poświęcił na robienie przedziwnych rowerów?

Kiedy tylko weszliśmy do muzeum byłam w szoku ile różnych modeli i kombinacji można tam zobaczyć, a ile czasu trzeba poświęcić na zrealizowanie takich, szalonych wizji. Na pewno uwagę zwraca diabelski strój autora – Didiego. Właśnie w przebraniu diabła pojawia się na różnych imprezach kolarskich i dopinguje zawodników.

DSC_0487 DSC_0458 DSC_0437 DSC_0436 DSC_0433 DSC_0431 DSC_0429 DSC_0420 DSC_0414 DSC_0413 DSC_0411 DSC_0402 DSC_0400

Na dzień dobry uwagę zwraca wielka gitara, tuż przy wejściu. Później okazało się, że i ona jest rowerem. Miejsce wygląda niepozornie, ale kiedy wejdzie do środka przywita Was masa dziwactw i przede wszystkim pasję czuć w powietrzu.

Muzeum nie jest duże, ale mimo to znajdziemy tam mnóstwo, różnych rowerów. Najmniejszy rower, największy, najdłuższy, najwyższy. Momentami nie wiadomo na co patrzeć, a każdy model na swój sposób fascynuje.  Nigdy nie sądziłam, że można mieć w sobie, aż takie pokłady kreatywności i cierpliwości, czego skutkiem jest wpis do Księgi Guinessa.

DSC_0474 DSC_0473 DSC_0470
W środku na ścianie znajduje się mnóstwo pamiątek, zdjęć i kolarskich gadżetów, które pokazują karierę Didiego, jego dokonania oraz obecność na imprezach kolarskich. Jeżeli znacie język niemiecki warto obejrzeć 40-minutoy filmik, który opowiada historię Didiego i jego przedziwnych rowerów.
Na sam koniec Ci bardziej ciekawscy wsiedli na kilka kuriozalnych rowerów. I może nie każdym da się przemierzyć świat czy nawet kilka przecznic doświadczenie jest co najmniej nietypowe.

Wizyta tam poza samym poznaniem autora i jego twórczości  była inspirująca i pokazująca, że każdą pasję można z powodzeniem realizować nie bacząc na niekorzystnie spojrzenia otoczenia. A do tego być wytrwałym i uczynić z tego sposób na życie.

21369411_825126321002128_8765977795202571360_n
fot. Michał Godlewski7 6

Więcej o Didim, rowerach i muzeum dowiecie się z tej strony.

I tym miłym akcentem kończę serię całych trzech wpisów o Brandenburgii. Jestem zaskoczona, że u naszych sąsiadów można tyle zobaczyć i to jeszcze nie narzekać na brak różnorodności.