Menu
Praktyczne porady

Jakie są zalety wymiany walut w e-kantorze?

Przy planowaniu wyjazdu za granicę, zawsze na mojej liście znajduje się wymiana waluty. Niestety zazwyczaj zostawiam to na ostatnią chwilę. Mój ulubiony kantor znajduje się daleko od mieszkania, a ten w okolicy niestety nie ma korzystnych warunków. Poza tym niekoniecznie lubię chodzić z dużą gotówką po mieście. XXI wiek i najnowsze technologie sprawią, że wszystko mogę załatwić „od ręki” bez wychodzenia z domu. Korzystacie z kantorów internetowych?

Kantor internetowy – jak to działa?

Zasada działania e-kantorów jest bardzo prosta. W pewnym sensie jest to połączenie bankowości elektronicznej i systemów bankowych. Aby dokonać wymiany, musimy się zarejestrować na stronie, a potem wybrać walutę, która nas interesuje. Sama transakcja to już tylko kliknięć. Wszystkie operacje trzeba potwierdzić sms’em – jest to dodatkowa forma zabezpieczenia przed działaniem osób trzecich. Aby wymienić pieniądze w kantorze wirtualnym wystarczy tylko mieć konto złotówkowe i walutowe w banku, konto w kantorze internetowym, dostęp do e-maila lub telefonu komórkowego.

Zalety kantoru internetowego

Wygoda

Przede wszystkim wymiana walut w kantorze internetowym jest wygodna. Nie tylko online można porównać ceny w wielu miejscach, ale można wymienić pieniądze bez wychodzenia z domu. Cenię sobie takie rozwiązania i najczęściej, jeżeli coś mogę załatwić zdalnie, to chętnie to robię.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Wymiana pieniędzy w kantorze online jest też bezpieczniejsza. Zazwyczaj nie czułam się dobrze wracając do domu z pokaźnym plikiem dolarów, czy euro. Niby nigdy nie miałam żadnej nieprzyjemnej sytuacji, ale zawsze z tyłu głowy obawiałam się utraty tych pieniędzy.

Porównywarka cen

Pewnie nie raz chcąc wymienić walutę w jednym kantorze, zastanawialiśmy się, czy w innym punkcie będzie taniej. Zazwyczaj nie ma czasu na chodzenie od kantoru do kantoru i porównywanie cen. W kantorze internetowym od razu mamy porównywarkę cen i przykładowo, nie trzeba od razu wymieniać całej kwoty, tylko stopniowo przed urlopem.

Korzystniejsze przeliczniki

W  kantorach internetowych są lepsze przeliczniki niż w tych tradycyjnych. Jest to wynikiem redukcji kosztów związanych z utrzymaniem lokalu. Ponadto kantor internetowy może w tym samym czasie korzystać z kilkunastu  banków, co znaczenie obniża koszty opłat bankowych. Być może przy jednorazowej transakcji nie ma to większego znaczenia, ale przy regularnych operacjach z pewnością może być to rząd oszczędności kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych.

Transakcje możliwe do wykonania od ręki

Transakcje można wykonać z telefonu, a pieniądze od razu pojawiają się na koncie następnego dnia roboczego lub nawet tego samego. Jest to o tyle wygodne, że w razie braku pieniędzy nie musimy szukać kantoru – wystarczy aplikacja w telefonie.

Subiektywny przewodnik po Wietrznym Mieście - Chicago

Aktualne kursy

Co kilkanaście sekund kursy w kantorach internetowych są aktualizowane i automatycznie wyświetlane w Panelu Klienta. Od razu mamy możliwość zlecenia wymiany, aby wybrać dla siebie jak najkorzystniejszy kurs.

Stałe rabaty

Udokumentowana historia transakcji umożliwia otrzymanie stałego rabatu. Jest on przypisany w systemie i jest nadawany automatycznie podczas wykonywania transakcji. Sporadycznie pojawiają się także możliwości szybkiego nadania jednorazowych rabatów, gdzie przypływ informacji jest szybszy niż w przypadku kantoru stacjonarnego.

Dostępność walut

W kantorze stacjonarnych mamy dostępnych wiele walut, ale czasami można spotkać nas niemiła niespodzianka. Ja w wielu kantorach, bankach szukałam rubli białoruskich i niestety nie udało się. W kantorach internetowych nigdy nie zabraknie waluty kraju, do którego się wybieramy. Dla mnie jest to duże ułatwienie i oszczędność czasu. Przed wyjazdem mam na głowie nie tylko przygotowania do podróży, ale i załatwianie prywatnych i zawodowych spraw. Każde zadanie, które mogą zrobić zdalnie i szybko ułatwia mi organizację pracy.

Być może nie każdy lubi dokonywać zakupów i transakcji bezgotówkowych, ale warto mieć na uwadze, że transakcje oferowane są przez zaufane i bezpieczne strony. Przechodzą one liczne procesy weryfikacyjne i najlepszym potwierdzeniem jest rosnąca popularność kantorów internetowych.