Menu
USA / Waszyngton D.C.

4-dniowy przewodnik po stolicy USA – Waszyngton D.C.

Waszyngton uważany jest za jedno z najlepszych miast do życia w Stanach Zjednoczonych. Nie ma tu drapaczy chmur, a liczne tereny zielone tworzą spokojną atmosferę. Najwyższy budynek liczy jedynie 13 pięter. Regulacje prawne zakazują stawiania bloków wyższych od szerokości ulicy, na której się znajdują.

Każdy Amerykanin jest dumny z Waszyngtonu i musi go odwiedzić przynajmniej raz w życiu – zazwyczaj wycieczki organizowane są w szkole średniej.

Waszyngton został zbudowany na zamówienie rządu USA za czasów panowania  George’a Washingtona w 1790 roku. Postanowiono, że stolica kraju ze względów strategicznych, wojskowych i politycznych musi znajdować się blisko od wpływowych ośrodków gospodarczych, czyli Nowego Jorku i Filadelfii.

Kolejną zaletą miasta było to, że leży w dorzeczu rzeki Delaware, co umożliwia transport morski. Władze postanowili pójść na całość i wybudować nową stolicę od zera. Filadelfia, która była stolicą przez kilka lat, nie zdała egzaminu.

Pełna nazwa stolicy USA brzmi Waszyngton D.C. (District of Columbia). Miasto nie należy do żadnego ze stanów, tylko tworzy odrębny dystrykt. D.C. odróżnia nazwę miasta od stanu Waszyngton, położonego po drugiej stronie USA.

W Waszyngtonie spędziłam ok. 3,5 intensywnych dni. Od samego rana do wieczora zwiedzałam miasto i nadal mam duży niedosyt. Szkoda, że nie mogłam przyjechać tu pod koniec marca lub na początku kwietnia, kiedy odbywa się Festiwal Kwitnącej Wiśni. Mimo to zapraszam Was do przeczytania obszernego przewodnika po Waszyngtonie 🙂

Biały Dom

Aby zwiedzić Biały Dom nie wystarczy przyjść i kupić bilet. Jeśli nie mamy obywatelstwa amerykańskiego, wizytę należy umówić za pośrednictwem swojej ambasady w Waszyngtonie. Z kolei na stronie polskiej ambasady możemy przeczytać, że te informacje są błędne i nie ma możliwości zorganizowania zwiedzania. Pozostaje załatwić „wejściówkę” poprzez członka amerykańskiego Kongresu z 3-4-miesięcznym wyprzedzeniem! Więcej informacji na temat organizacji zwiedzania Białego Domu znajdziecie na tej stronie.

Mnie pozostało zobaczyć Biały Dom z dużej odległości, ponieważ budynek był ogrodzony ze względu na remont. W Białym Domu mieszkali wszyscy prezydenci USA, z wyjątkiem Washingtona, który zlecił jego budowę. Poza robotnikami, przy jego budowie pracowali również niewolnicy przez cały tydzień bez wynagrodzenia.

National Mall

National Mall obejmuje obszar od Kapitolu do Lincoln Memorial z Pomnikiem Waszyngtona. Jest to ogromna, zielona przestrzeń, łącząca najważniejsze miejsca w stolicy USA.

Kapitol

Kapitol jest siedzibą amerykańskiego Kongresu i Senatu, czyli jest odpowiednikiem polskiego parlamentu. Kapitol można bezpłatnie zwiedzić, ale trzeba wcześniej uzyskać wejściówkę. Najlepiej zrobić rezerwację przez Internet. Dostępne są bilety bez rezerwacji, ale wtedy trzeba się liczyć, że przez duże obłożenie nie wejdziemy do środka.

 

Biblioteka Kongresu

Niedaleko Kapitolu znajduje się Biblioteka Kongresu. Słynie z przepięknej czytelni i malowideł na suficie. Jest to największa biblioteka na świecie, która może poszczycić się ponad 3,9 milionem książek i innych materiałów w 470 językach. Ponadto znajdziemy tu wiele ważnych ksiąg dla historii ludzkości np. jedną z pierwszych wydrukowanych Biblii Gutenberga.

Pomnik Waszyngtona

Pomnik Waszyngtona jest najwyższą budowlą w stolicy USA. Obelisk wykonany jest z marmuru, granitu i błękitnego gnejsu, a jego zadaniem jest upamiętnienie pierwszego prezydenta USA. Z 170-metrowej wieży rozpościera się widok na cały Waszyngton. Wystarczy mieć tylko darmowy bilet. Wejściówki rozdawane są od 8:30 rano w sklepiku z pamiątkami niedaleko monumentu (Washington Monument Lodge, 15th St NW, Washington, DC 20024). Kolejną opcją jest rezerwacja wejściówki przez Internet za symboliczną opłatą 1,5 dolara.

Pomnik II wojny światowej

Został postawiony ku pamięci amerykańskich żołnierzy i cywilów, którzy brali udział w wojnie. Składa się z 56 filarów, otaczających plac z fontanną.

Mauzoleum Lincolna

Mauzoleum Lincolna przypomina grecką świątynię, z doryckimi kolumnami z białego marmuru. 28-metrowy posąg Lincolna znajduje się wewnątrz budynku. Nad kolumnadą wpisano nazwy wszystkich stanów i daty ich przystąpienia do Unii. Na schodach Mauzoleum Lincolna Martin Luther King wygłosił słynne przemówienie – I have a dream.

Ogród botaniczny

Większość roślin, które tu zobaczymy występuje w naturalnych warunkach w USA np. palmy, drzewa pomarańczy, zioła, orchidee.

Hirshhorn Sculpture Garden

Trzydzieści współczesnych dzieł sztuki wystawionych jest przez cały rok.

FBI

Główna siedziba Federalnego Biura Śledczego (Federal Bureau of Investigation) ma za zadanie utrzymywać praworządności w kraju. Część siedziby jest otwarta dla turystów, w której można poznać historię wrogów Ameryki, techniki zbierania odcisków palców, a także posłuchać o metodach walki z przestępczością. Wycieczkę trzeba zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem – najwcześniej 5 miesięcy przed, a najpóźniej miesiąc przed wizytą.

Lincoln Memorial Reflecting Pool

Z jednej strony w wodzie odbija się pomnik Waszyngtona, a z drugiej Lincoln Memorial. Najsłynniejszy zbiornik wodny w Waszyngtonie mierzy sobie 618 metrów długości i 51 metrów szerokości.

Pomnik Weteranów Wojny w Wietnamie

Miejsce poświęcone jest pamięci amerykańskich żołnierzy, którzy polegli w Wietnamie. Główną częścią pomnika jest mur, składający się z dwóch czarnych, granitowych ścian. Na murach wyryte są nazwiska 58 tysięcy Amerykanów, którzy stracili życie podczas najdłuższej wojny USA. Nazwiska zapisane są chronologicznie według dat śmierci – nie ma żadnych informacji o stopniach wojskowych i odznaczeniach.

Pomnik Weteranów Wojny w Korei

Pomnik składa się z 19 figur przedstawiających żołnierzy w trakcie patrolu, czyli 15 piechurów, 2 marines, 1 medyka, 1 członka sił powietrznych. Teren, na którym znajduje się pomnik, przypomina ukształtowanie leśne w Korei.

Pomnik Pokoju

Został wzniesiony dla upamiętnienia śmierci marynarzy na morzu podczas wojny secesyjnej.

Pomnik Kobiet Wietnamu

Wietnamski pomnik kobiet poświęcony jest kobietom, które służyły w wojnie w Wietnamie. Większość z nich była pielęgniarkami. Monument przedstawia trzy kobiety z rannymi żołnierzami i ma przypominać o znaczeniu kobiet w konflikcie.

Darmowe muzea w Waszyngtonie

Muzea skupione są w ramach Instytutu Smithsona. Do nich zaliczają się m.in.: Muzeum Historii Amerykańskiej, Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, Muzeum Holocaustu, Muzeum Sztuki Afrykańskiej, Archiwa Narodowe i inne. Wszystkie można zwiedzić za darmo.

Tilda Basin

Tilda Basin to sztuczny zbiornik wodny w centrum miasta. Wokół niego rosną wiśniowe drzewa, które wiosną przyciągają do Waszyngtonu tłumy ludzi. Ja byłam w stolicy w USA w październiku, więc pozostał mi tylko spacer nad wodą i oglądanie okolicznych pomników dedykowanych prezydentom Franklinowi Delano Rooseveltowi i Thomasowi Jeffersonowi, a także Martinowi Lutherowi Kingowi.

Popiersie Kinga jest najnowszym pomnikiem, który odsłonięto w 2011 roku. 9-metrowa płaskorzeźba ustawiona jest przodem do mauzoleum Thomasa Jeffersona, znajdującego się na drugim brzegu Tilda Basin.

Posąg prezydenta Thomasa Jeffersona

Posąg poświęcony  trzeciemu prezydentowi USA – Thomasowi Jeffersonowi ma kształt panteonu i znajduje się przy Tilda Basin. W środku znajduje się brązowy monument przedstawiający prezydenta. Memoriał otwarto w 1943 roku, czyli w 200. rocznicę urodzin Jeffersona.

Miejsce pamięci dedykowane Franklinowi Rooseveltowi

Miejsce pamięci składa się z wielu elementów: kamiennych tablic, fontann, posągu Roosevelta z psem, a nawet prezydenta na wózku inwalidzkim. Ten ostatni monument wzbudził kontrowersje, ponieważ za życia nie pokazywano Roosevelta na wózku. Z kolei społeczeństwo chciało, aby przedstawić go takim, jakim był i podkreślić, że niepełnosprawność nie była przeszkodą w pełnieniu funkcji w kraju.

Dzielnica Georgetown

Georgetown to historyczna dzielnica Waszyngtonu położona nad brzegiem rzeki Potomac. Zdecydowanie jest o moja ulubiona część miasta. Urzekły mnie kolorowe domki, kanały i urocze kawiarnie.

Co jeszcze warto zobaczyć w Georgetown?

Uniwersytet Georgetown jest znany na całym świecie. W 2018 roku został uznany za jedną z 20 najlepszych szkół na świecie. Kampus, jak i okoliczne akademiki prezentują się bardzo luksusowo.

Sklep z bajglami Call Your Mother – budynek w kolorze cukierkowego różu i panie, które malowały obrazy na ulicy sprawiły, że to było świetne miejsce na zdjęcie.

Polecam również udać się na spacer promenadą Waterfront Walk – okolica może i nie była specjalnie przyjazna, ale sama promenada z widokiem na miasto była super.

Kanał C&O – świetne miejsce na spacer, wycieczkę rowerową i przy okazji poznanie mniej turystycznego Waszyngtonu.

Taras widokowy na wieży zegarowej w budynku dawnej poczty

Wieża zegarowa jest częścią Trump International Hotel w Waszyngtonie. Magazyn Forbes w 2018 roku uznał hotel za jeden z najbardziej luksusowych na świecie. Na taras widokowy będziecie wjeżdżać windą, z której można zobaczyć lobby hotelu całe w „złocie” i restaurację. Na mnie zrobiło to wrażenie 🙂 Wejście na wieżę zegarową jest bezpłatne.

Dumont Circle

W okolicy Dumont Circle znajdziecie mnóstwo barów, restauracji, butików i muzeów. Dumont Circle uznawane jest za „najmodniejszą” dzielnicą w Waszyngtonie. Polecam również okoliczny park na krótki odpoczynek.

Cmentarz Narodowy w Arlington

Zdecydowanie jest to najciekawsze miejsce, jakie odwiedziłam podczas tej wycieczki. Jako że metro nie chciało ze mną współpracować z D.C do stanu Virginia przyszłam na piechotę. Przy okazji mogłam zobaczyć mniej turystyczną część Waszyngtonu i Arlington.

Na Cmentarzu Narodowym chowani są weterani wojenni, członkowie sił zbrojnych, ich krewni oraz cywile, którzy zasłużyli się dla USA. Aktualnie spoczywa tu ponad 400 tysięcy osób, a tygodniowo odbywa się około 30 pogrzebów. Trudno powiedzieć o cmentarzu jako o „atrakcji turystycznej”, ale rocznie nekropolię odwiedza ponad 3 miliony osób.

Na terenie cmentarza (252 hektary) rośnie ponad 8600 drzew. Znajdują się tu typowe odmiany dla USA, ale i egzotyczne rośliny. Można tu znaleźć ponad 300 gatunków drzew.

Amfiteatr i Grób Nieznanego Żołnierza

Amfiteatr Pamięci jest miejscem, w którym odbywają się koncerty i ceremonie na cześć osób, które poświęciły się dla kraju. Uroczystości mają miejsce przy okazji takich świąt jak np. Dzień Weteranów. W Memorial Day w amfiteatrze zawsze przemawia prezydent Stanów Zjednoczonych.

Każdego dnia, co pół godziny odbywa się zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W tym czasie nie można rozmawiać ani odbierać telefonów. Jeśli ktoś zachowuje się głośno, żołnierz donośnym głosem zwróci uwagę.

Grób Kennedy’go

Po zabójstwie prezydenta Johna Kennedy’ego jego żona zdecydowała, że miejscem jego spoczynku będzie Cmentarz Narodowy w Arlington. Pochówek był wzorowany na pogrzebie prezydenta Lincolna, który również został zabity. Transmisja uroczystości przyczyniła się do wzrostu zainteresowania pochówków w Arlington. Nie pozostało nic innego niż wprowadzić zasady kwalifikacji. Warto również zobaczyć obszar poświęcony ofiarom lotów promów kosmicznych Challenger i Columbia.

Union Station

Union Station to główny dworzec w Waszyngtonie. Mimo że nie jest tak ciekawy, jak Grand Central w Nowym Jorku, warto tu zajrzeć.

Chinatown

Chińska dzielnica w Waszyngtonie jest niewielka i moim zdaniem nieco brudna. Znajdziecie tutaj chińskie restauracje, bary i bramę chińską. Jeśli będziecie w okolicy, to można zajrzeć. W innym wypadku lepiej odkrywać inne miejsca w Waszyngtonie.

Pentagon

Bardzo żałuję, że nie starczyło mi czasu na zwiedzanie Pentagonu. Żeby uzyskać zgodę na wstęp, należy minimum 5 dni przed planowanym terminem zgłosić swoją wizytę na stronie oficjalnej Pentagonu.

Spersonalizowane plakaty z mapą miasta

Jeśli chcecie zamówić spersonalizowane plakaty z mapą świata, zajrzyjcie na stronę Positive Prints. Na stronie można stworzyć plakat z mapą, z różnych miejsc na świecie. Dodać swój napis i wybrać styl czcionki. Plakat z mapą miasta można spersonalizować, wybierając motyw i format spośród ponad 60 wariantów kolorystycznych. Poniżej Mapa plakat Waszyngtonu w moich dwóch ulubionych kolorach. Lubicie podróżnicze dekoracje ścienne?