Menu
Nowy Jork / USA

Co zobaczyć na Brooklynie w Nowym Jorku?

Brooklyn leży cieniu w Manhattanu, ale jest coraz częściej odwiedzany przez turystów. Z przemysłowej dzielnicy zmienił się w modną okolicę mieszkaniową i kulturalną. Aktualnie pełni rolę sypialni dla osób pracujących na Manhattanie. Na Brooklynie swoje pierwsze kroki stawiają także imigranci z całego świata, z tego względu dzielnica ma charakter międzynarodowy. Są wśród nich i Polacy, którzy szczególnie upodobali sobie dzielnicę Greenpoint.

Zapraszam Was na spacer po Brooklynie – niżej wymienione atrakcje można zwiedzić w ciągu 1-2 dni. Tak naprawdę jest to tylko kropla w morzu, ponieważ Brooklyn jest ogromny, a liczba ciekawych miejsc się nie kończy.

Pozostałe artykuły o Nowym Jorku i USA:

Przewodnik po dzielnicy Harlem

Zwiedzanie Nowego Jorku śladami serialu „Seks w wielkim mieście”

Nietypowe atrakcje w Nowym Jorku

Czy Nowy Jork robi pozytywne wrażenie?

Las Vegasdarmowe kasyna

Przewodnik po Chicago

Brooklyn Bridge

Co zobaczyć na Brooklynie w Nowym Jorku? Zdecydowanie Brooklyn Bridge! Jest to jedna z największych atrakcji Nowego Jorku i jeden z symboli Wielkiego Jabłka. Jeśli chcecie zrobić sobie zdjęcie na moście bez tłumów ludzi, to z pewnością warto tu przyjść z samego rana.

Most Brookliński to jeden z najstarszych wiszących mostów na świecie, ale na początku nikt nie był przekonany co do jego funkcjonalności. Z tego względu przez Most Brookliński przeprowadzono 21 słoni, 7 wielbłądów i 10 dromaderów. Po tym eksperymencie nikt już nie miał wątpliwości, że most jest stabilny i można go otworzyć. Obecnie ruch odbywa się na dwóch poziomach – na dole przejeżdżają samochody, a z górnej części korzystają piesi i rowerzyści. Na moście nie można wieszać kłódek, za ten występek zapłacicie karę 100 dolarów.

Na początku nazywano go Wielkim Mostem nad East River, potem Wielkim Wiszącym Mostem nad East River, następnie Mostem Nowego Jorku. Dopiero w 1915 roku władze nadali mu obecną nazwę – Most Brookliński.

Brooklyn Bridge Park

W Brooklyn Bridge Park w ciszy i spokoju można podziwiać panoramę Manhattanu oraz odetchnąć w spokojniejszej dzielnicy Nowego Jorku. Nie brakuje tu ławek i drzew, dających schronienie w upalny dzień. Poza tym w parku możecie skorzystać z boisk, wypożyczalni rowerów, kajaków oraz placu zabaw dla dzieci. Brzmi jak dobry pomysł na relaks – na pewno kiedyś wrócę na kajaki 🙂

Brooklyn Heights

Polecam wybrać się Brooklyn Heights na spacer promenadą wzdłuż rzeki. Z tej strony możecie podziwiać panoramę Manhattanu. Wydaje mi się, że ta część Brooklynu jest dość ekskluzywna. Przeważają tu zabytkowe domy z czerwonej cegły z lat 50. XX wieku. Warto zrobić sobie krótki spacer wśród pięknych kamienic, w których osiedlili się najbogatsi Żydzi w NYC. Czułam się trochę jak w amerykańskim filmie – na pewno te ceglane kamienice brały udział w niejednej produkcji 🙂

DUMBO i Manhattan Bridge

DUMBO (Down Under the Manhattan Bridge Overpass) słynie z widoku na Manhattan Bridge. Fragment mostu otoczony ceglanymi budynkami najlepiej jest zobaczyć z Washington Street. To właśnie tam zrobicie to popularne zdjęcie, które kojarzy się z DUMBO 🙂 Między podporami mostu w oddali możemy zobaczyć Empire State Building.

Kiedyś była to przemysłowa dzielnica, w której nikt nie chciał mieszkać, a obecnie jest to modna lokalizacja pełna butików, galerii sztuki, restauracji i loftów. Poza tym DUMBO jest centrum startupów technologicznych, a jednocześnie najdroższą dzielnicą na Brooklynie.

Williamsburg – Żydzi i hipsterzy

Bedford Avenue to dość hipsterska ulica na Williamsburg. Można powiedzieć, że nigdy nie zasypia. Jeśli szukacie mekki alternatywnego życia, to dobrze trafiliście. Jest to miejsce śniadań i brunchów po niekończących się imprezach. Nie zapominajmy również o licznych second handach, w których ubierają się mieszkańcy Manhattanu. Miłośnicy street artu również będą zachwyceni. Mieszka tu wiele grup etnicznych ze względu na niższe ceny niż na Manhattanie, więc wielu artystów przeniosło się właśnie na Williamsburg.

W okolicach Division Avenue dzielnica zmienia swój charakter. W tej części wszystkie domy zamieszkują ultraortodoksyjni chasydzi. Zaraz po Izraelu mieszka tu największa społeczność żydowska na świecie. W okolicy zobaczycie liczne synagogi, szkoły, żydowskie sklepy oraz spotkacie rodziny z dziećmi. Maluchy już mają zapuszczone solidne pejsy 😉 Przyznam, że było to niesamowite przeżycie i czułam się, jakbym przeniosła się do Jerozolimy, a przeszłam tylko jedną ulicę.

Prospect Park

Jest to brookliński odpowiednik Central Parku. Oba parki zaprojektował ten sam architekt. Nie brakuje tutaj terenów piknikowych, a weekendowe targi żywności przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców.

Co zobaczyć na Brooklynie w Nowym Jorku? Chciałam jeszcze odwiedzić Brooklyńskie Chinatown, ale nawigacja wyprowadziła mnie na manowce. Nie starczyło mi też czasu, aby zobaczyć słynny Greenpoint, czyli polską dzielnicę. Moja mapa zwiedzania Brooklynu ma jeszcze kilka punktów, więc na pewno wrócę w te strony. Brooklyn naprawdę jest fascynujący!

 

Przydatne linki - rezerwacje w Nowym Jorku

  • Skyscanner - wyszukiwarka lotów, na której najłatwiej znaleźć dogodnie połączenia. Jedna trasa może obejmować kilka różnych linii, co jest pomocne przy planowaniu podróży z Polski.
  • Skyscanner - posiada również możliwość rezerwacji hoteli.
  • Airbnb to tańsza alternatywa dla hoteli, z której często korzystamy. Znajdziecie tam apartamenty z kuchnią, co sprawdza się przy dłuższych wyjazdach.
  • Rentalcars.com - znajdziecie tam szeroką ofertę, wszystkich większych i lokalnych wypożyczalni samochodów. Do tego zwykle jest tańsza niż rezerwacja bezpośrednio.
  • Wakacje.pl - dobre miejsce, jeżeli szukasz ofert z biur podróży lub hoteli z pobytem all inclusive.

Udało nam się pomóc Ci w organizowaniu kolejnego wyjazdu? Podobają Ci się nasze materiały? Poprzez niewielką dotację możesz wspomóc ich dalsze tworzenie. Dziękujemy, to dla nas duże wsparcie i dodatkowa motywacja! Postaw mi kawę na buycoffee.to