Menu
Kanada

Co warto wiedzieć przed podróżą do Kanady? Wiza, niedźwiedzie, noclegi

Trochę dzika natura, turkusowe jeziora, mili ludzie i ogromna przestrzeń – tak zapamiętałam Kanadę. Poznałam tylko niewielki wycinek tego kraju, ale już wiem, że chciałabym tam wrócić i udać się na daleką północ. Ten wpis miał być o planowaniu podróży do Kanady, ale w obecnych czasach nie wiem czy moje informacje np. na temat lotów będą jeszcze aktualne. Zapewne nie. Zapraszam Was na artykuł, który będzie w połowie o praktycznych wskazówkach odnośnie podróżowania po Kanadzie (dokładnie po Albercie i Kolumbii Brytyjskiej), a w połowie o ciekawostkach o Kraju Liścia Klonowego.

Wiza do Kanady

Dla Polaków jadących do Kanady w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy wiza nie jest wymagana. Konieczne jest jednak uzyskanie elektronicznego zezwolenia na podróż (eTA). Dokument wyrabialiśmy przez Internet na stronie rządu kanadyjskiego. Opłata wynosi 7 CAD.

Kiedy jechać do Kanady?

Sezon trwa od czerwca do sierpnia. Wtedy też pogoda jest najlepsza, ale trzeba liczyć się z dużą ilością turystów i wcześniejszą rezerwacją noclegów. My byliśmy w Kanadzie od końca sierpnia przez miesiąc i mieliśmy duże szczęście co do pogody. W Vancouver na początku wyjazdu chodziliśmy jeszcze w bluzkach z krótkim rękawem 🙂 W Calgary 3 tygodnie później również było ciepło. Lato to też najlepszy czas, aby zobaczyć turkusowe jeziora, które zimą zamarzają.

Co mnie zaskoczyło w Kanadzie?

Naiwnie myślałam, że Kanada jest dzika i odludna. W pewnych miejscach na pewno tak jest. Mimo wszystko byłam zaskoczoną ilością turystów. Czasami na szlakach ruch był jak na Marszałkowskiej. Tak sobie myślę, że najlepiej pojechać na północ kraju, aby doświadczyć dzikości tego kraju.

Założyłam, że Kanada to idealne miejsce na roadtrip. Myślałam, że tak jak w przypadku wyjazdu do USA – dodam punkty na mapę, może jakieś campingi i po prostu będziemy jechać przed siebie, zatrzymując się tam, gdzie nam będzie pasowało. Jeśli chcielibyśmy nocować w namiotach „na dziko” to pewnie ten plan miałby rację bytu. Wybraliśmy spanie na campingach, a liczba miejsc jest ograniczona. W popularniejszych destynacjach trzeba robić rezerwację nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Musieliśmy wcześniej zaplanować ile czasu w danym miejscu chcemy spędzić. Jeżeli zamknęli by drogi ze względów pogodowych i nie dojechalibyśmy do danego miejsca, to rezerwacja przepada. Lubię planować, ale nie aż tak dokładnie i dzień po dniu. Na miejscu okazało się, że np. w Banff i Jasper zaplanowaliśmy za dużo czasu, a gdyby nie te rezerwacje to moglibyśmy ruszyć przed siebie i urozmaicić sobie wyjazd.

Co zrobić, jeśli spotkamy niedźwiedzia?

W Kanadzie trudno będzie uniknąć spotkań ze zwierzętami. Jest tu ich cała masa – niedźwiedzie, łosie, świstaki, jelenie, szopy i inne. Właśnie za to najbardziej lubię Kanadę – za naturę i liczne zwierzęta.

Jeśli na naszej drodze stanie niedźwiedź nie powinniśmy uciekać i biegać. Wiem, łatwo powiedzieć. Moja pierwsza myśl była taka, że weszłabym na drzewo. To też byłby błąd, ponieważ niedźwiedź bez problemu wszedłby za mną. Aby odstraszyć to zwierzę trzeba być głośno. Może i nie mają dobrego wzroku, ale za to słuch mają już dobry. My zdecydowaliśmy się wziąć mały dzwoneczek 😉

Poza tym dobrze jest maszerować w grupie i nosić przy sobie bear spray. Jeśli na horyzoncie pojawi się niedźwiedź, poza krzyczeniem podnieście ręce do góry, aby sprawiać wrażenie większych. Kiedy niedźwiedź będzie 7 metrów od Was, możecie sięgnąć po bear spray.

Koniecznie trzeba zredukować zapach jedzenia do minimum. Niedźwiedzie mają doskonały węch i zapach żywności szybko je zwabi. Na campingach czasami znajdują się w jednym miejscu szafki, do których można schować jedzenie. Widziałam również takie maszty, na które wciągało się jedzenie. Jeśli będziecie spać „na dziko” dobrze jest w jeść w innym miejscu niż rozbijecie namiot.

Niedźwiedzie dla człowieka najniebezpieczniejsze są wiosną i późną jesienią kiedy brakuje pożywienia i zwierzęta schodzą w niższe partie gór w poszukiwaniu jedzenia.

Duże odległości między miejscowościami

Planując wyjazd do Kanady, miejcie na uwadze duże odległości pomiędzy miejscowościami. W niektórych regionach odległości wynoszą nawet 500 kilometrów. Pamiętajcie, aby zaopatrzyć się w zapasy picia, jedzenia i paliwa.

Bezpieczeństwo w Kanadzie

Kanada jest jednym z bezpieczniejszych krajów na świecie. Jak w każdym mieście trzeba uważać na kieszonkowców i unikać dzielnic, które mają złą opinię. W Kanadzie bardziej obawiałam się zwierząt niż ludzi.

Jak smakuje kanadyjska kuchnia?

Poutine to tradycyjna kanadyjska potrawa. Frytki podawane są z serem Cheddar i polewane sosem pieczeniowym. Brzmi dziwnie i smakuje specyficznie.

Syrop klonowy to na pewno pierwsze skojarzenie z Kanadą. Wykorzystywany jest przede wszystkim w deserach – jako polewa do naleśników, gofrów. Dodaje się go również do płatków śniadaniowych, a powszechnie stosuje się go jako zamiennik cukru.

Ciekawostki o Kanadzie

Okazało się, że pizza hawajska nie została wymyślona przez Hawajczyków, tylko przez Kanadyjczyka.

Liczba ludności jest mniejsza niż w Polsce, a powierzchnia 30 razy większa. Do tego Kanada ma najwyższy standard życia na świecie.

W miejscach publicznych nie można pić alkoholu ani przeklinać. Za wykroczenia grozi mandat 🙂

W Kanadzie już w czasach starożytnych uprawiano hazard. W tamtych latach do gier wykorzystywano kije i kamienie. Obecnie w branży hazardowej pracuje ponad 130 tysięcy mieszkańców Kanady. Najlepsze kasyna można znaleźć m.in. w prowincji Ontario.

Yukigassen w wolnym tłumaczeniu oznacza wielką bitwę na śnieżki. Sport wywodzi się z Japonii, ale w 2016 roku Kanada postanowiła zorganizować największą bitwę na śnieżki na świecie. Została ona wpisana do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa. Uczestniczyło w niej 7,681 osób 🙂

Mieszkańcy miejscowości Churchill zostawiają otwarte drzwi od samochodów, jeśli ktoś potrzebowałby schronienia przed niedźwiedziem. Istnieje tu także specjalne więzienie dla niedźwiedzi, które wchodzą na posesje ludzi w celu znalezienia jedzenia. W zamknięciu czeka zwierzę głodówka, aby zniechęcić ich do ponownych odwiedzin. Nie jestem pewna czy działania przynoszą oczekiwany skutek.