Menu
Kostaryka

Manuel Antonio – najmniejszy park narodowy w Kostaryce

Kostaryka to jeden to najbardziej zróżnicowanych biologicznie obszarów na świecie. Czy jest możliwe doświadczenie tej różnorodności w Manuel Antonio, najmniejszym parku narodowym w tym kraju? Z powodu jego dużej popularności i małego rozmiaru, nie mieliśmy zbyt dużych oczekiwań. Nawet gdyby były większe i tak Park Manuel Antonio zachwyciłby nas nam pod każdym względem.

Manuel Antonio - najmniejszy park narodowy w Kostaryce

Park jest domem dla małp, leniwców, legwanów, węży i kajmanów. Przyznaję, że jest trochę zatłoczony, ale wystarczy pójść trochę dalej wzdłuż szlaków, aby znaleźć się z daleka od turystów. Było warto, ponieważ na naszej drodze spotkaliśmy stado bawiących się małp. Dopiero jak się zorientowały, że staliśmy obok, postanowiły się schować. Manuel Antonio to jedno z niewielu miejsc w Kostaryce, w którym żyje populacja zagrożonych małp Saimiri.

Obecność turystów czasem jest bardzo pomocna — kajmana wypatrzyliśmy tylko dlatego, że obok niego było skupisko ludzi, patrzących na coś przez teleskop. Aby obserwować zwierzęta w naturalnym środowisku, trzeba uzbroić się w cierpliwość, a czasami nawet zaopatrzyć w lornetkę czy lunetę. Dopiero na zbliżeniu przez teleobiektyw, mogliśmy zobaczyć wystające z wody oczy i głowę kajmana. Za to iguany spacerowały tłumnie przed wejściem, nic sobie nie robiąc ze zgromadzonych tam ludzi.

Manuel Antonio - najmniejszy park narodowy w Kostaryce

park manuel antonio

W parze z różnorodnością zwierząt (w parku żyje prawie 300 gatunków ptaków i ssaków) idzie różnorodność roślinności i krajobrazów. Znaleźć tu można bujny las deszczowy, góry i pagórki, skaliste formacje przybrzeżne i wodospady. Bardzo urokliwe są cztery plaże wtulone w skały i zieleń, na których można się kąpać czy uprawiać snorkeling.

Manuel Antonio - najmniejszy park narodowy w Kostaryce

zwierzęta manuel antonio

Szlaki w Parku Manuel Antonio

El Manglar – nowy Szlak Namorzynowy znajduje się na podwyższonej platformie, dzięki czemu jest doskonałą opcją dla osób niepełnosprawnych. Trasa prowadzi na Plażę Espadilla Sur.

La Catarata – kilometrowy szlak prowadzi do niewielkiego wodospadu.

El Perezoso – najkrótszy szlak, którym dojdziecie na plażę, przebiegający obok rozbudowanej infrastruktury parku (łazienki, bar). W tych okolicach najczęściej można spotkać leniwce.

Punta Catedral – jeden z najbardziej malowniczych szlaków, ponieważ wiedzie przez punkty widokowe. Moim zdaniem na niektórych odcinkach jest bardzo odludny.

Playa Gemelas – krótki szlak, który prowadzi na plażę.

Mirador Punta Serrucho – szlak wiodący na punkt widokowy, z którego można zobaczyć formacje skalne w kształcie piły.

Manuel Antonio - najmniejszy park narodowy w Kostaryce

Uwaga na oszustów w okolicach parku Manuel Antonio

Zanim jeszcze wejdziecie do parku narodowego, będziecie musieli gdzieś zaparkować samochód. No i tutaj musicie uważać na oszustów. Na swojej trasie spotkacie wiele osób, które udają, że sprzedają bilet parkingowy, wejściówkę do parku lub będą podawali się za przewodników. Zazwyczaj są ubrani tak jak strażnicy z parku lub w podobny sposób, więc trudno będzie ich odróżnić od pracowników obiektu. Niektórzy z nich nawet pokażą Wam fałszywą licencję przewodnika.

W naszym przypadku „strażnik” stał na baczność na środku drogi i zdecydowanym, pełnym autorytetu głosem wskazał parking, na którym mieliśmy stanąć. Był tak poważny i władczy, że trudno się było nie zaśmiać, wiedząc, że to ściema. Takie sytuacje powtarzają się w wielu popularnych turystycznie miejscach w Ameryce Łacińskiej i nawet stosunkowo dobrze zorganizowana Kostaryka nie jest tu wyjątkiem. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i opracować własny sposób na takie sytuacje. My pokiwaliśmy głową, zgodziliśmy się skręcić na wskazany parking, a i tak pojechaliśmy w swoją stronę – pod główną bramę Manuel Antonio. Park nie posiada swojego parkingu, ale tuż przed wejściem możecie zaparkować za kilka dolarów.

Bilety wstępu do Parku Narodowego Manuel Antonio

Bilety do parku kupicie w automatach, które znajdują się przy wejściu. Jeśli obawiacie się kolejek i chcecie mieć pewność, że na pewno bilety na dany dzień będą dostępne, możecie je kupić przez Internet, na stronie SINAC — oficjalnej agencji zajmującej się kostarykańskimi parkami i rezerwatami. Za wejściówkę zapłaciliśmy 18 dolarów od osoby.

Park Manuel Antonio Park – informacje praktyczne:

• Adres bramy głównej: 9VR3+CVC, Prowincja Puntarenas, Quepos, Kostaryka
• Współrzędne: 9.39113269255828, -84.14540959058571
• Jak się tam dostać: drogą 34 do Quepos. Park jest zlokalizowany 7 km na południe (drogą 618) na końcu miasteczka Manuel Antonio
• Strona oficjalna: https://www.sinac.go.cr/EN-US/ac/acopac/pnma/pages/default.aspx
• Ceny biletów:
◦ Dorośli (ponad 12 lat) – 16 USD + podatek (ok. 18 dol.)
◦ Dzieci (od 2 do 12 lat) – 5 USD + podatek
◦ Dzieci poniżej 2 lat – bezpłatnie
• Przewodnik nie jest wymagany do wejścia i zwiedzania parku.

Przydatne linki - rezerwacje w Kostaryce

  • Skyscanner - wyszukiwarka lotów, na której najłatwiej znaleźć dogodnie połączenia. Jedna trasa może obejmować kilka różnych linii, co jest pomocne przy planowaniu podróży z Polski.
  • Skyscanner - posiada również możliwość rezerwacji hoteli
  • Airbnb to tańsza alternatywa dla hoteli, z której często korzystamy. Znajdziecie tam apartamenty z kuchnią, co sprawdza się przy dłuższych wyjazdach.
  • Rentalcars.com - znajdziecie tam szeroką ofertę, wszystkich większych i lokalnych wypożyczalni samochodów. Do tego zwykle jest tańsza niż rezerwacja bezpośrednio.
  • Wakacje.pl - dobre miejsce, jeżeli szukasz ofert z biur podróży lub hoteli z pobytem all inclusive

Udało nam się pomóc Ci w organizowaniu kolejnego wyjazdu? Podobają Ci się nasze materiały? Poprzez niewielką dotację możesz wspomóc ich dalsze tworzenie. Dziękujemy, to dla nas duże wsparcie i dodatkowa motywacja! Postaw mi kawę na buycoffee.to