Menu
Tennessee / USA

Nashville – miasto muzyki country i barów Honky-Tonk

Nashville w stanie Tennessee to miasto pełne energii, muzyki country i podobnie jak Las Vegas nigdy nie zasypia. Słyszałam, że Nashville to miejsce, które sprawia, że chce się tańczyć, nawet jeśli nie zna się kroków i śpiewać, nawet jeśli nie zna się słów. Stolica country pełna jest dźwięków, kowbojskiego klimatu i sztuki ulicznej.

Ulica Broadway

Nocne życie toczy się głównie przy ulicy Broadway. Jest to najbardziej turystyczna i reprezentatywna część. Wzdłuż deptaku pełnego neonów znajduje się mnóstwo barów, restauracji i sklepów z kowbojkami. Polecam zajrzeć do sklepu, w którym kupując jedną parę butów, dwie można wziąć za darmo. Moim ulubionym westernowym sklepem zdecydowanie jest Boot Barn. Poza tym przy ulicy Broadway możecie zakupić pamiątki lub podziwiać Elvisa z plastiku.

W niektórych barach odbywają się tzw. „writers nights”, gdzie początkowi muzycy mogą przed publicznością pokazać swoje umiejętności z nadzieją, że w Nashville zaczną swoją karierę muzyczną. Popularni wykonawcy też tu przyjeżdżają, ale żeby nagrywać płyty w jednym z popularniejszych studiów przy Music Row. Niektórzy wykonawcy country, bluesa grają jedynie za napiwki – wszystko po to, aby świat o nich usłyszał.

Co to jest Honky-Tonk?

Dźwięki wylewają się na ulice, a lokale Honky-Tonk zachęcają różnorodnym repertuarem. Honky-Tonk to lokalne z przynajmniej jedną sceną muzyczną, na której rozbrzmiewa do rana muzyka na żywo. Lokale przy ulicy Broadway pękają w szwach i czasami kolejki do wejścia są bardzo długie. Wystarczy skręcić w boczną uliczkę i tam poszukać lokali Honky-Tonk. Ceny może nie są niższe, ale obłożenie jest zdecydowanie mniejsze.

Most z widokiem na panoramę Nashville

Polecam iść ulicą Broadway w stronę nabrzeża i potem skręcić w prawo w 3rd Ave, aby znaleźć się na moście dla pieszych John’a Seigenthaler’a. Jest to jedno z najlepszych miejsc do podziwiania panoramy miasta położonego nad rzeką Cumberland. Widoki po zmroku faktycznie są super 🙂

Street art w Nashville

Można powiedzieć, że Nashville słynie nie tylko z muzyki country, ale i ze sztuki ulicznej. Street art możecie zobaczyć praktycznie w każdej części miasta. Załączam link do mapki, dzięki której łatwiej znajdziecie ciekawe malunki w Nashville.

Na pewno traficie na mural Legends Corner, na którym znajduje się 14 gwiazd muzyki country: Tim McGraw, Loretta Lynn, Blake Shelton, Dierks Bentley, Willie Nelson, Taylor Swift, Johnny Cash, Keith Urban, Merle Haggard , Reba McEntire, Alan Jackson, George Strait, Dolly Parton i Garth Brooks.

2608 12th Avenue South Nashville, Tennessee 37204

2702 12th Avenue South Nashville, Tennessee 37204

2902 12th Avenue South Nashville, Tennessee 37204

424 6th Avenue South Nashville, Tennessee 37203

2709 12th Avenue South w Hillsboro-Belmont

1206 Dallas Avenue w Hillsboro-Belmont

2814 12th Avenue South w 12 South

2900 12th Avenue South Nashville, Tennessee 37204

Music Row – serce Nashville

Music Row jest sercem Nashville i najważniejszym zakątkiem muzycznym w mieście. W tej części Nashville znajdziecie wiele miejsc i muzeów poświęconych muzyce – muzea, studia nagraniowe, wytwórnie płytowe.

Studio B

Studio B powstało w 1957 roku, kiedy popularność Elvisa Presleya była największa. W latach 1958-1971 roku nagrał w tym miejscu ponad 200 przebojów. Niebieskim iksem na prośbę Elvisa oznaczono miejsce, z którego głos artystów brzmiał najlepiej. Na pewno zwrócicie uwagę na oświetlenie w Studio B – wielokolorowe światła miały stwarzać pożądaną atmosferę podczas nagrywania. Kolor światła zmieniał się w zależności od piosenki.

Pewnej nocy Elvis próbował nagrać piosenkę, ale nie wychodziła tak, jak chciał. Dopiero jak wszyscy wyszli, zgasił światła i w spokoju nagrał jeden ze swoich najsłynniejszych hitów. Mogliśmy w studio posłuchać tego utworu przy całkowitej ciemności.

Przy wejściu do studia znajdują się zdjęcia znanych muzyków np. Dolly Parton, Everly Brothers, Jimmy Reeves, Dottie West, Willie Nelson. Przewodnik opowiedział trochę o artystach, jednocześnie odtwarzając niektóre z ich największych hitów. Kiedy Dolly Parton przyjechała na swoje pierwsze nagranie, zamiast zahamować, ze stresu dodała gazu i uderzyła w budynek Studia B.

Country Music Hall Of Fame w Nashville

Galeria Sław Muzyki Country to skarbnica informacji o historii country, bluesa czy honky-tonk. Powstała po to, aby ochronić od zapomnienia historię i kulturę country. W środku możecie zobaczyć Cadillaca, który kiedyś należał do Elvisa, ogromną 40-stopową gitarę, ściany ze złotymi płytami i kabinę do nagrywania. W wielu miejscach prezentowane są kolekcje pamiątek artystów – instrumentów, kostiumów scenicznych. Polecam posłuchać wywiadów z gwiazdami sceny country.

Hatch Show Print – najstarsza drukarnia

Od 1879 roku Hatch Show Print projektuje i drukuje plakaty przy użyciu tradycyjnych metod i maszyn typograficznych. Tworzą plakaty dla zespołów i artystów od ponad 100 lat. Obecnie Hatch Show Print projektuje i drukuje do 600 plakatów rocznie. Wycena plakatu zależna jest od ilości kolorów użytych w plakacie. Każdy wydruk jest dziełem sztuki stworzonym przy użyciu tej samej techniki typograficznej, której założyciele użyli w pierwszym roku działalności. Ręcznie rzeźbione bloki, tworzące plakaty Hatcha są układane odwrotnie na płytach, tuszowane i ręcznie przepuszczane przez zabytkowe maszyny typograficzne.

Nashville to nie tylko miasto country

Nashville zdobyło przydomek „Stolica Kurczaków”. Co roku organizowany jest Festiwal  Hot Chicken Music City. W tym czasie restauracje tworzą południową wersję pikantnego kurczaka. Nie wiem, czy najlepsze, ale na pewno bardzo dobre kurczaki w Nashville zjecie w Hattie B’s Hot Chicken. Możecie wybrać poziom ostrości kurczaka, ale jeżeli stawiacie na łagodne smaki, to i w ten sposób przyrządzą Wam kurczaki w Hattie B’s Hot Chicken.

Nashville zyskało także przydomek „Ateny Południa”. Od 1897 roku stoi replika ateńskiego Partenonu, a w całym mieście można zobaczyć wiele przykładów architektury klasycznej i neoklasycznej.

Protestancki Watykan to kolejne określenie na Nashville. W mieście jest ponad 700 kościołów, kilkanaście seminariów, kilka firm muzycznych, produkujących muzykę chrześcijańską. Siedziba wydawnictw Południowej Konwencji Baptystycznej, Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego i Narodowej Konwencji Baptystycznej ma miejsce właśnie w Nashville. Centrala największego na świecie producenta Biblii także znajduje się w stolicy stanu Tennessee.

Nash Vegas w tym przypadku nie ma nic wspólnego z bonusami kasynowymi. Ten przydomek wziął się z tego, że Nashville to dobre miejsce do życia, centrum rozrywki w stanie Tennessee. Reflektory zwrócone są w kierunku Nashville, odbierając cały blask Memphis.

Nashville zasłużyło na przydomek Mały Kurdystan, ponieważ w tym mieście mieszka największa populacja Kurdów w USA tj. około 11 tysięcy.

Cashville to amerykańska niezależna wytwórnia płytowa. Album muzyczny Straight Outta Cashville spopularyzował ten pseudonim wśród młodych ludzi.

Nashville to miasto, do którego zdecydowanie chcielibyśmy wrócić, aby więcej czasu spędzić w barach Honky-Tonk, zobaczyć pozostałe murale i nadrobić pozostałe atrakcje. Jeśli macie tylko 1 dziś w Nashville to zdecydowanie polecam poczuć klimat miasta na ulicy Broadway i odwiedzenie jednego z muzycznych muzeów.