Menu
Kanada

Co zobaczyć w kowbojskim mieście Calgary w Kanadzie?

Calgary znajduje się niedaleko Parku Narodowego Banff. Położenie miasta na przedgórzu Gór Skalistych sprawia, że lata są bardzo upalne, a zimy długie i mroźne. Po trzech tygodniach spędzonych na łonie natury z dala od miejskiego zgiełku bardzo się cieszyłam na wizytę w Calgary. Dziś jest to kanadyjskie centrum biznesowo-rolne, gdzie nie brakuje ropy naftowej, gazu ziemnego i…bydła 🙂 Calgary to kowbojskie miasto, słynące z najlepszych steków w Kanadzie. Odbywa się tutaj znane na całym świecie rodeo Stampede. Nic dziwnego, że Calgary inaczej nazywane jest Cowtown 🙂

Co zobaczyć w Calgary?

Stephen Avenue – architektura budynków na tej ulicy mogłaby być tłem w filmie o Dzikim Zachodzie. Stary tradycyjny styl miesza się z nowoczesnymi wieżowcami. To własnie tutaj możecie zakupić kowbojki, pamiątki, zjeść steaka, a w okolicy nawet znajduje się kowbojskie rapid kasyno.

The Famous Five – rzeźba upamiętnia pięć kobiet, które walczyły o to, aby płeć piękna miała swoje prawa i mogła zostać nominowana do Senatu. Rok po złożeniu petycji Sąd zadecydował, że nie będę mogły one być nominowane do Senatu, ale w 1929 roku wyrok został unieważniony. Cała sytuacja wiele wniosła do walki o prawa kobiet.

Wonderland – wysoki na 12-naście metrów pomnik głowy kobiety zwróconej w kierunku centrum miasta ma skłaniać do refleksji nad rozwojem Calgary.

Most Pokoju – tuż przy parku Prince’s Island i rzeki Bow znajduje się Most Pokoju, który został otwarty w 2012 roku.

Device to Root Out Evil – odwrócony do góry nogami wiejski kościół Dennisa Oppenheima z wieżą wbitą w ziemię i wysoko uniesioną podstawą uchodzi za jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb w Kanadzie.

Under The Rainbow – tęcza pod mostem znajduje się w Sunnyside Heights między 9 A Street i 10 A N.W.

Studio Bell to Narodowe Centrum Muzyki w Calgary. W futurystycznym budynku znajdziecie halę widowiskową, nagraniową, studio radiowe, salę koncertową i muzeum. W Studio Bell zobaczycie wiele kolekcji i wystaw interaktywnych.

Fort Calgary – zbudowany został w ciągu sześciu tygodni przez Policję Konną. Obecnie z fortu niewiele zostało, ale trwają prace nad rekonstrukcją obiektu. Turyści mogą poznać historię policji konnej i fortu – nie brzmiało to specjalnie ciekawie 🙂

Ogromny niedźwiedź grasuje na terenie Enoch Park. Artyści stworzyli niedźwiedzia z masek samochodowych na potrzeby festiwalu Beakerhead, który odbywa się co roku w Calgary. Jest to idealne miejsce dla artystów, inżynierów, projektantów i performerów. My mieliśmy okazję zobaczyć misia w już w kilku częściach, ponieważ instalacja była w trakcie likwidacji.

Olympic Plaza – zbudowano go, aby stworzyć miejsce spotkań dla kibiców igrzysk olimpijskich, które miały miejsce w 1988 roku. Obecnie odbywają się tutaj koncerty i imprezy.

Biblioteka publiczna przyciągnęła nas głównie swoją architekturą. Przez magazyn TIME została uznana za jedno z najładniejszych miejsc w 2019 roku. Poza podziwianiem architektury można skorzystać z komputerów, sal konferencyjnych i oczywiście wypożyczyć książki.

Devonian Gardens to miejska oaza spokoju w centrum Calgary. Ogród mieści się na ostatnim piętrze centrum handlowego Core. Całe miejsce zajmuje hektar, na którym znajduje się ponad sto różnych odmian drzew, roślin, a także stawy rybne i fontanny.

Inglewood – to nietuzinkowa dzielnica, w której można kupić starocie z minionych epok. Byliśmy w sklepie ze starymi meblami, przypinkami, butami, a także płytami winylowymi. W tej części miasta znajdziecie także restauracje, serwujące dania z różnych stron świata. Z kolei w Festival Hall odbywają się koncerty muzyki alternatywnej. Dzielnica położona jest kawałek od centrum, ale warto poznać mniej turystyczną część Calgary.

Wieża Calgary – charakterystyczny punkt na mapie i chyba najczęściej odwiedzane miejsce przez turystów. My odpuściliśmy zobaczenie panoramy Calgary ze 190-metrowej wieży, ale wspominam o tym miejscu, abyście wiedzieli, że jest taka możliwość. Na górze znajduje się obrotowa restauracja, z której możecie zobaczyć miasto z każdej strony.

Stampede – największa impreza w mieście

Stampede to największe wydarzenie w mieście. Na początku lipca przyciąga tysiące osób, które chcą wziąć udział w największym pokazie rodeo na świecie. Główna nagroda dla zwycięzcy rodeo wynosi 50 tysięcy dolarów. Kowboje biorą udział w tradycyjnych konkurencjach jak np. ujeżdżanie byka, łapanie cieląt czy dojenie dzikich krów.

Na 10 dni Calgary zmienia się w Dziki Zachód. Poza rodeo można wziąć udział w pochodzie, zawodach kowali oraz wyścigach wozów kuchennych. Dzieci będą mogły skorzystać z wesołego miasteczka i indiańskiej wioski.

Murale w Calgary

Cowboy Boots by Jill Stanton
Adres:  1126 17 Ave. S.W.

Blackfoot Singer by Kalum Teke Dan
Adres: 1232 17 Ave. S.W.

Broken Objects znajduje się przy Studio Bell.

Colourful Abstract Piece by Nasarimba
Adres: 1022 17 Ave. S.W.

Map of the Beltline with Mountains by Ilana Pichon
Adres: 1103 7 St. S.W.

Adres: 1039 17th Ave SW