Menu
USA

Jak Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia?

Święto Dziękczynienia to jedno z najbardziej rodzinnych świąt w USA i ważny element kultury amerykańskiej. Ten dzień kojarzony jest przede wszystkim z czasem spędzonym z bliskimi, dobrym jedzeniem, radością i wdzięcznością. Amerykanie często pokonują wiele kilometrów, aby spotkać się z rodziną i przyjaciółmi przy stole pełnym tradycyjnych potraw.

Co upamiętnia Święto Dziękczynienia?

Wedle tradycji w Święto Dziękczynienia Amerykanie wyrażają wdzięczność za miniony rok i tegoroczne plony. To też jest dobry moment, aby przypomnieć sobie i docenić wszystkie dobre rzeczy, które nas spotkały w ciągu ostatnich miesięcy. Nie jest to święto religijne, więc ten dzień obchodzi każdy obywatel, bez względu na wyznanie, rasę i pochodzenie. W tym czasie Amerykanie tworzą jeden naród, dzieląc się wspólną tradycją.

A zatem, co upamiętnia Święto Dziękczynienia? Legenda głosi, że idea dziękczynienia narodziła się w 1621 roku. Angielscy koloniści wraz z Indianami z plemienia Wampanoag zorganizowali wspólną ucztę w podziękowaniu za obfite zbiory. W tym dniu Święto Dziękczynienia stało się także symbolem jedności i braterstwa. Kiedy rok wcześniej przybyli oni do Ameryki, niespecjalnie byli przygotowani na panujące tu warunki. W efekcie niskich temperatur i głodu wielu z nich zmarło. Pomocną dłoń wyciągnęli do nich rdzenni Amerykanie. To oni nauczyli ich polowania i uprawy ziemi. Kolejny rok przyniósł obfite plony, więc było co świętować.

Jednak dopiero w 1867 roku Abraham Lincoln ogłosił Święto Dziękczynienia narodowym świętem, a konkretny dzień wyznaczył Franklin Delano Roosevelt. Wcześniej było celebrowane tylko w kilku stanach. Thanksgiving obchodzone jest w ostatni czwartek listopada, miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia. Z kolei w Kanadzie Święto Dziękczynienia przypada na drugi poniedziałek października. Jak Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia?

Tradycyjne potrawy na Święto Dziękczynienia

Cieszymy się, że mamy szansę przebywać w USA w trakcie Święta Dziękczynienia i mogliśmy przygotować tradycyjne potrawy kuchni amerykańskiej. Lista potraw na Thanksgiving jest bardzo duża, więc poświęciliśmy trochę czasu, aby wybrać dania, które chcemy przygotować na naszą kolację.

Kulturę i historię USA tworzyli imigranci z wielu krajów, więc świąteczne stoły często są urozmaicane potrawami z innych zakątków świata. My zdecydowaliśmy się skupić na tych tradycyjnych, których najważniejsze składniki (indyk kukurydza, fasola) występują naturalnie w Ameryce i były wykorzystywane już przez rdzennych mieszkańców tych ziem.

Indyk – król amerykańskich stołów

Uroczysta kolacja to najważniejszy element Święta Dziękczynienia. Nie bez powodu nazywane jest ono potocznie „dniem indyka”. Wybór indyka na Święto Dziękczynienia nie jest przypadkowy. Tradycja głosi, że polowanie na dzikie indyki uratowało pierwszych osadników przed głodem. Jak przygotować indyka na Thanksgiving? Tradycyjnie indyk po amerykańsku pieczony jest w całości. Przepisów na indyka również nie brakuje. My naszego upiekliśmy w czosnku i rozmarynie.

Nadzienie do indyka

Jeśli chodzi o nadzienie do indyka, to możliwości jest wiele. Może być to miąższ z chleba, ale nie tylko. Popularnym farszem (stuffing) są także orzechy, marchewka, seler naciowy i jabłka. Na stronie Przepisy.pl znaleźliśmy wiele inspiracji kulinarnych i przepisów, z których skorzystaliśmy w trakcie przygotowywania kolacji na Święto Dziękczynienia.

W USA już od początku listopada wybór indyków jest bardzo duży. Najczęściej indyki sprzedawane są zamrożone i zafoliowane. Na etykiecie znajdziecie wskazówki jak długo go piec i w jakiej temperaturze. Dodatkowo nasz miał termometr, który pokazywał kiedy indyk będzie gotowy. Pierwszy raz przyrządzaliśmy indyka w całości, więc te informacje były bardzo przydatne.

Dodatki do dania głównego – warzywa i puree z ziemniaków

Jako dodatki do indyka serwuje się słodkie ziemniaki lub puree z ziemniaków ubitych z mlekiem i masłem. Doskonale sprawdzają się jesienne warzywa takie jak marchewka, zielona fasolka, dynia, brukselka, kukurydza. Często warzywa przyrządza się w postaci zapiekanki casserole i taką formą bardzo polecamy. Przepis na nią znajdziecie tutaj.

Na stołach nie może także zabraknąć sosów. Tradycyjny sos żurawinowy przygotowuje się ze świeżej i suszonej żurawiny z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Często serwuje się też gravy, czyli coś, co u nas jest znane jako sos do pieczni. Zamiast tradycyjnego pieczywa warto podać chleb kukurydziany.

Ciasta na Święto Dziękczynienia

Na deser serwowane są ciasta w różnych odsłonach. Najpopularniejsze jest ciasto dyniowe, na które się zdecydowaliśmy i był to bardzo dobry wybór. Można również zrobić tartę z orzechami (pecan pie) lub klasyczną szarlotkę (apple pie). Nie próbowaliśmy, ale czytałam również o sweet potato casserole, czyli połączeniu słodkich ziemniaków i pianek.

Tradycyjne napoje na Święto Dziękczynienia

Obiad nie byłby kompletny bez napojów. My przygotowaliśmy zimową herbatę z pomarańczą, goździkami, cynamonem, miodem, rozmarynem i cytryną. Z tradycyjnych napojów wybraliśmy cydr.

Zwyczaje i tradycje w Święto Dziękczynienia

Thanksgiving jest tak samo ważne, a dla niektórych nawet ważniejsze niż Boże Narodzenie. Z tego względu przygotowania są bardzo staranne. Już na początku listopada można w sklepach znaleźć produkty, które przydadzą się w przyrządzeniu posiłków na Thanksgiving np. przecier z dynii na ciasto, sucharki do farszu do indyka.

Nowojorska parada Macy’s

Jedną z tradycji Święta Dziękczynienia jest nowojorska parada Macy’s (Macy’s Thanksgiving Day Parade). Zdecydowanie jest to jedno z najbardziej widowiskowych imprez w Nowym Jorku. Charakterystycznym elementem parady są wielkie balony, przedstawiające postaci z bajek. Nie brakuje także zdobionych platform, a także występów największych artystów z Broadway

Tradycja nowojorskiej parady Macy’s sięga początku XX wieku, kiedy sieć sklepów Macy’s bardzo się rozrosła i poszukiwała pomysłów na podtrzymanie uwagi klientów. Jeden z pracowników wymyślił świąteczną paradę. Pierwsza z nich wyruszyła w 1924 roku. Przodowały udekorowane platformy, którym towarzyszyła orkiestra dęta i zwierzęta z nowojorskiego zoo (niestety). Pracownicy sklepów przebrali się za postaci z bajek. Paradę kończył przejazd Świętego Mikołaja i uroczyste odsłonięcie witryny sklepowej już w świątecznym wydaniu.

fot. adage.com

fot. New York Times

Szybko zrezygnowano z okrutnego pomysłu wykorzystywania zwierząt i wprowadzono balony z postaciami z filmów animowanych. Na początku wszystkie balony były wypełnione helem i na koniec imprezy wypuszczano je do nieba. Jeśli komuś udało się je złapać, to otrzymywał kupon na 100 dolarów do wykorzystania w sklepie Macy’s.

Futbol amerykański

Po jedzeniu Amerykanie siadają na kanapie i wspólnie oglądają w tv rozgrywki najważniejszej ligi futbolu amerykańskiego – NFL. Rozgrywki tego dnia były traktowane specjalnie od początku istnienia tej dyscypliny, co wynikało z faktu, że wszyscy mieli wtedy wolne w pracy i łatwiej było o dobrą frekwencję. Co ciekawe, zawsze tego dnia rozgrywane są mecze w Detroit z udziałem zespołu Lions i w Dallas (Cowboys). Dla podkreślenia tradycji zespoły często występują w strojach nawiązujących do wcześniej wykorzystywanych wzorów. Na razie nic więcej nie jesteśmy w stanie napisać o samej dyscyplinie, ale tegoroczne Święto Dziękczynienia jest dobra okazją, żeby zobaczyć co Amerykanie widzą w najpopularniejszym tutejszym sporcie.

Black Friday w USA

Po czwartkowym Święcie Dziękczynienia przychodzi czas na Czarny Piątek (Black Friday). Największe szaleństwo zakupowe ma miejsce właśnie w ten dzień. Do niektórych sklepów kolejki zaczynają się tworzyć jeszcze w czwartek w nocy. Niektórzy Amerykanie piątek biorą sobie wolny w pracy, aby cieszyć się długim weekendem i pójść na zakupy. Czarny Piątek to nieoficjalny data, która rozpoczyna bożonarodzeniowe przygotowania.

Black Friday to dobra okazja, aby kupić prezenty dla bliskich na Boże Narodzenie. Z drugiej strony łatwo ulec bombardowaniu z każdej strony obietnicą niskich cen. Centra handlowe i sklepy przeżywają prawdziwe oblężenie.

Skąd się wziął Czarny Piątek?

Kiedy tylko kończy się Halloween, sklepy bardzo szybko zmieniają asortyment z dyń, szkieletów, czarownic na bałwanki, Mikołaje i choinki. Dawniej był problem z miejscem w magazynach, więc szybko trzeba było wyprzedać halloweenowe gadżety, aby zrobić miejsce świątecznym dekoracjom. O wiele łatwiej było sprzedać towar za grosze lub nawet oddać za darmo, zamiast wynajmować magazyn. Dziś ten problem już nie jest tak duży, ale tradycja pozostała. Oczywiście to, czy te ceny faktycznie są niższe to już inna kwestia.

W USA często Czarny Piątek przeradza się w Czarny Tydzień i trwa nawet do Cyber Monday. Wszystko po to, aby kupować więcej i więcej 😉

Wishbone, czyli kostki życzeń

Po wspólnej kolacji następuje łamanie kostki życzeń. Wishbone oznacza kość łącząca obojczyki u ptaków. Ten, kto ułamie większa część wygrywa, a dokładnie ma szansę na spełnienie swoich życzeń. Intensywnie poszukiwaliśmy tej kości w naszym indyku, ale niestety nie udało się 🙂

fot. https://www.thekitchn.com/

Ułaskawienie indyka przez prezydenta

Kolejną tradycją Thanksgiving jest publiczne ułaskawienie jednego indyka przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nie tylko zostaje wybawiony od śmierci, ale także ma zagwarantowane spokojne życie na farmie w Mount Vernon na terenie posiadłości, w której kiedyś żył George Washington.

fot. Polsat News

Do Waszyngtonu D.C. indyk wraz ze swoim właścicielem przybywają kilka dni wcześniej. Zawsze brane pod uwagę są dwa ptaki – jeden jest zapasowy, w razie, gdyby pierwszy kandydat z różnych względów nie mógł się pojawić na ceremonii. Co ważne, każdy indyk ma swoje imię 😉 Wybór indyka wcale nie jest taki łatwy. Zanim zostanie wyłoniony bohater, właściciel farmy musi być sprawdzony przez Secret Service.

Amerykańskie Święto Dziękczynienia to dzień, w którym można się na chwilę zatrzymać, spędzić czas z rodziną i zjeść przepyszne, tradycyjne potrawy. Cieszymy się, że w tym roku mogliśmy być częścią tego wydarzenia.