Menu
Nevada / USA

Dolina Ognia w Nevadzie – marsjańskie krajobrazy w USA

Dolina Ognia to najstarszy i największy park stanowy w Nevadzie w USA. Nazwa idealnie odzwierciedla to, co możemy zobaczyć na jego terenie. Czerwone i pomarańczowe skały idealnie komponują się z pustynnym krajobrazem. Trasa, prowadząca przez park wije się, wznosi i opada pomiędzy skałami wystającymi z ziemi. Marsjańskie krajobrazy szczególnie godzinę przed zachodem słońca przybierają jeszcze intensywniejsze odcienie czerwonego, żółtego i pomarańczowego.

Dolina Ognia położona jest około godziny od Las Vegas. Jest to idealny pomysł na jednodniowy wypad na łono natury i powrót do „miasta grzechu” na wieczór.

Szlaki trekkingowe w Dolinie Ognia

Park nie jest duży – spokojnie w jeden dzień można obejść większość szlaków, które są dość krótkie i łatwe technicznie i zatrzymać się na kilku punktach widokowych. Przez Dolinę Ognia przebiegają dwie drogi:

White Domes Road – wzdłuż tej drogi znajdziemy kilka, krótkich szlaków pieszych oraz punkty widokowe.

Valley od Fire Road – zdecydowanie warto przejechać również tą drogą. Naszym zdaniem krajobrazy na tej trasie były o wiele ciekawsze, a o zachodzie słońca w ogóle robiły efekt wow.

Fire Wave Trial – zdecydowanie nasz numer jeden. Szlak prowadzi przez piękne formacje skalne. Pasiaste odcienie piaskowca w kształcie fali wyglądają bardzo oryginalnie i moim zdaniem to jedna z piękniejszych skał w całym parku. Szlak liczy sobie około 1,5 mili. Można jeszcze kontynuować spacer do Seven Wonders.

White Domes Loop – jednomilowa pętla, która prowadzi przez różnorodne skały.

Atlatl Rock – w tym miejscu możemy zobaczyć 4000-letnie petroglify na jednej ze skał.

Petrified Logs – skamieniała kłoda, dzięki której możemy zobaczyć, jak na przestrzeni milionów lat zmieniał się tutaj krajobraz.

Rainbow Vista – punkt widokowy na czerwone skały.

Elephant’s Rock – krótki szlak, na którym możemy zobaczyć skałę, przypominającą słona.

Valley of Fire – informacje praktyczne

Kiedy odwiedzić Dolinę Ognia? Park jest czynny przez cały rok od świtu do zmroku. Latem jest tu bardzo gorąco. Temperatury w ciągu dnia mogą sięgać nawet 40 stopni C. W trakcie upałów rangersi odradzają trekking szlakiem Fire Wave. W grudniu było około 10 stopni C, ale słoneczny dzień sprawił, że była to idealna temperatura na zwiedzanie. Najlepiej odwiedzić park wczesnym latem lub na wiosnę.

Jest to park stanowy, więc karta Annual Pass nie działa. Za wjazd do Doliny Ognia płaci się 15$ za samochód, mieszkańcy Nevady płacą 10$. Przy bramce dostajemy mapkę z zaznaczonymi szlakami i punktami widokowymi.

Na terenie parku dostępne są dwa campingi (jeden w okolicy Arch Rock, a drugi w pobliżu Atlatl Rock). Nie można zrobić wcześniejszej rezerwacji. Obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Campingi wyposażone są w stoły, grille, toaletę i kraniki z wodą. Koszt to 25$/noc.

Dolina Ognia w stanie Nevada to jeden z naszych ulubionych parków w USA. Krótkie i łatwe technicznie szlaki sprawiają, że każdy może dokładnie poznać tą część Nevady.