Menu
Oregon / USA

Crater Lake – najgłębsze jezioro w Stanach Zjednoczonych

Park Narodowy Crater Lake to jedno z ładniejszych miejsc w stanie Oregon w USA. Jezioro Kraterowe to najgłębsze jezioro w Stanach Zjednoczonych i trzecia, najgłębsza kaldera na świecie. Jezioro ma średnią głębokość około 350 metrów, a najgłębszy punkt sięga 594 metrów. Powstało około 7700 lat temu po gwałtownej eksplozji wulkanu Mount Mazama. Wybuch ten był tak silny, że spowodował zapadnięcie się szczytu wulkanu, tworząc olbrzymią kaldery o średnicy około 8 km. Zapraszamy na przewodnik po najgłębszym jeziorze w Stanach Zjednoczonych!

Woda w Jeziorze Kraterowym jest znana z niebieskiego koloru i dużej przejrzystości. Ta intensywna turkusowa barwa jest wynikiem czystości wody oraz absorpcji promieni słonecznych przez głębokie i przejrzyste warstwy jeziora. Nie posiada rzek wypływających z niego ani wpływających do niego – woda jest głównie zasilana przez opady atmosferyczne i topniejący śnieg.

Kiedy najlepiej zwiedzać Park Jeziora Kraterowego?

Park Narodowy Jeziora Kraterowego jest dostępny dla zwiedzających przez większość roku. Najlepszy czas na odwiedzenie Crater Lake to lato (lipiec, sierpień, wrzesień) i wczesna jesień.

Przed wizytą w Crater Lake warto sprawdzić poziom dymu (z powodu pożarów) i zamglenia. Te dwa czynniki mogą mocno wpłynąć na widoczność.

Między październikiem a kwietniem większość dróg jest zamknięta. Droga wokół jeziora najpóźniej jest zamykana 1 listopada. Status dróg najlepiej jest sprawdzić na oficjalnej stronie parku. Nawet latem może być chłodno, więc warto pamiętać o ciepłych ubraniach. Drogi, szlaki i obiekty zaczynają być otwierane wiosną w zależności od warunków pogodowych.

Informacje praktyczne – Crater Lake

W okolicach Jeziora Kraterowego znajduje się kilka miejsc noclegowych, takich jak hotele, kempingi i pensjonaty. Warto wcześniej dokonać rezerwacji, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy park jest bardzo popularny.

Warto zabrać ze sobą wystarczającą ilość wody oraz jedzenia, ponieważ dostęp do sklepów może być ograniczony. Nie zapominajcie o tankowaniu – w parku znajduje się tylko jedna stacja benzynowa.

Opłata za wjazd dla samochodów osobowych wynosi 30 USD, ale park akceptuje również Annual Pass.

W Parku Narodowym Jeziora Karterowego spędziliśmy niecałe 2 dni i myślę, że dwie doby to optymalny czas na zwiedzanie. Chyba że chcecie wybrać się na wycieczkę statkiem, to wtedy warto wydłużyć pobyt.

Szlaki w Parku Jeziora Kraterowego

Park Crater Lake zwiedza się bardzo łatwo. Kalderę objeżdżaliśmy dookoła (Rim Road), zatrzymując się przy punktach widokowych i miejscach, z których zaczynają się krótkie szlaki. 33-kilometrowa przejażdżka jest pełna spektakularnych widoków na jezioro, łąki i lasy.


Udało nam się pomóc Ci w organizowaniu kolejnego wyjazdu? Podobają Ci się nasze materiały? Poprzez niewielką dotację możesz wspomóc ich dalsze tworzenie. Dziękujemy, to dla nas duże wsparcie i dodatkowa motywacja!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cleetwood Cove Trail i kąpiel w jeziorze – stroma ścieżka prowadząca z brzegu kaldery w dół do jeziora. Jest to jedyna legalna trasa, która umożliwia turystom zejście do brzegu Jeziora Kraterowego. Dostęp do jeziora odbywa się tylko poprzez tę trasę z uwagi na ochronę środowiska i bezpieczeństwo.

Cała trasa wynosi 3,5 kilometra. Na tabliczkach w parku narodowym oznaczony jest tako trudny, ale trasa nie jest aż tak stroma. Powrót na górę może być bardziej wymagający ze względu na nachylenie, dlatego warto zabrać ze sobą odpowiednie obuwie i wodę. Na samym dole, naprzeciwko kasy biletowej znajdziecie baniak, z którego można napełnić butelkę wodą.

Po dotarciu na brzeg jeziora warto skorzystać z wyznaczonych kąpielisk i wykąpać się w kalderze. Woda jest bardzo zimna, ale jest to unikalne doświadczenie pływania w głębokim jeziorze powstałym w kalderze wulkanicznej.

Discovery Point – łatwy i krótki szlak wiedzie wzdłuż krawędzi jeziora.

Garfield Peak Trail – trasa ma około 3,2 km w jedną stronę i prowadzi na szczyt Garfield Peak, gdzie można podziwiać panoramę jeziora i okolicznych klifów.

Sun Notch Trail – ten krótki szlak ma około 0,8 km w jedną stronę i prowadzi do punktu widokowego, z którego można podziwiać panoramę jeziora i formacji geologicznych, takich jak Phantom Ship.

Najwyższy punkt wokół jeziora to Mount Scott, który ma około 2720 metrów nad poziomem morza.

Wycieczki łodzią po Jeziorze Kraterowym

Wycieczki łodzią zazwyczaj rozpoczynają się i kończą na brzegu jeziora przy Cleetwood Cove. Niektóre wycieczki odbywają się do określonych punktów, takich jak Phantom Ship czy Wizard Island, podczas gdy inne mogą oferować dłuższe rejsy wokół jeziora. Dostępne są trzy rodzaje wycieczek:

Standard Tour – wycieczka dookoła jeziora, z łódki możemy zobaczyć Wizard Island i Phantom Ship. Łódź nie zatrzymuje się w żadnym miejscu i po 3 godzinach wycieczka kończy się w tym samym miejscu, czyli przy Cleetwood Cove.

Wizard Island Tour – łódź przypływa na wyspę, na której jest postój około 3 godzin. Na sam koniec jeszcze jest rejs dookoła jeziora. Na wyspie Wizard można pływać, odpoczywać lub udać się na krótki spacer. Summit Trail to godzinny szlak, prowadzący do głębokiego na 90 stóp krateru na szczycie.

Wizard Island Shuttle – statek zawozi na Wizard Island i wraca po trzech godzinach i na tym kończy się wycieczka. W tym wariancie nie ma rejsu dookoła jeziora.

Punkty widokowe w Parku Jeziora Kraterowego

Phantom Ship – to wysoka na około 46 metrów, stroma skała w kształcie statku, która powstała z zastygłej lawy i wznosi się ponad powierzchnią Jeziora Kraterowego. Skała ta przypomina wyglądem żaglowiec i dlatego nazwali ją „Phantom Ship”. Z tego miejsca mamy bardzo ładne widoki na całą kalderę.

Pinnacle Overlook – dolina ostrych i spiczastych skalnych sztyletów, które powstały z utwardzonego popiołu wulkanicznego.

Pumice Castle Overlook – z tego miejsca można zobaczyć skałę z pomarańczowego pumeksu.

Cloudcap Overlook – z tego miejsca możemy podziwiać całą panoramę jeziora.

Watchman Trail –  to ścieżka piesza o długości około 1,6 km (w jedną stronę), która prowadzi z Rim Village do punktu widokowego Watchman Overlook. Z tego punktu widokowego roztacza się niesamowita panorama na Jezioro Kraterowe i jego błękitne wody, a także na charakterystyczne formacje geologiczne wokół kaldery, takie jak Phantom Ship i Wizard Island.

Zdecydowanie jest to nasze ulubione miejsce w Crater Lake! Zostaliśmy tutaj na zachód słońca, co też bardzo polecamy. Ponadto z tego miejsca można także fotografować drogę mleczną i gwiazdy, ponieważ znajdujemy się daleko od cywilizacji, dzięki czemu światła miasta są oddalone. Jeżeli miałabym wybrać jedno miejsce w Crater Lake w Oregonie, to zdecydowanie wybrałabym Watchman Trail.

Przydatne linki - rezerwacje w stanie Oregon

  • Skyscanner - wyszukiwarka lotów, na której najłatwiej znaleźć dogodnie połączenia. Jedna trasa może obejmować kilka różnych linii, co jest pomocne przy planowaniu podróży z Polski.
  • Skyscanner - posiada również możliwość rezerwacji hoteli
  • Airbnb to tańsza alternatywa dla hoteli, z której często korzystamy. Znajdziecie tam apartamenty z kuchnią, co sprawdza się przy dłuższych wyjazdach.
  • Rentalcars.com - znajdziecie tam szeroką ofertę, wszystkich większych i lokalnych wypożyczalni samochodów. Do tego zwykle jest tańsza niż rezerwacja bezpośrednio.
  • Wakacje.pl - dobre miejsce, jeżeli szukasz ofert z biur podróży lub hoteli z pobytem all inclusive.

Udało nam się pomóc Ci w organizowaniu kolejnego wyjazdu? Podobają Ci się nasze materiały? Poprzez niewielką dotację możesz wspomóc ich dalsze tworzenie. Dziękujemy, to dla nas duże wsparcie i dodatkowa motywacja! Postaw mi kawę na buycoffee.to