Menu
Autostop / Praktyczne porady / Włochy

Auto Stop Race – jak przygotować się na wyścig autostopowy?

Za dwa dni rusza Auto Stop Race – największy wyścig autostopowy w Polsce organizowany przez Klub Podróżników BIT.  Wcześniej niewiele słyszałam o tej inicjatywie i nigdy nie przypuszczałam, że mogłabym wziąć w tym udział. Coś mnie podkusiło i stwierdziłam, że to może być wyjazd na miarę Złombola. Tu rajd, tu wyścig – podobnie 🙂 Także w roku postanowiliśmy zrobić coś nowego i tę Majówkę spędzimy na stacjach benzynowych, przystankach autobusowych czekając na kierowcę, który podwiezie nas do celu. W sobotę rano startujemy z Wrocławia, a już w czwartek powinniśmy być na mecie w Tarquinie wraz z 500 innymi, parami. Tysiąc osób jadących w jednym kierunku – będzie tłoczno 🙂 Czy się uda? Musi, bo w sobotę mamy wylot z Rzymu, a w niedzielę z samego rana muszę już być na zajęciach. Poza tym kuszą wszelakie atrakcje na mecie:)

Liczyliśmy trochę na inną destynację, niż Włochy, bo w tym roku ponownie zawitamy do tego kraju biało-czarnym Żukiem. W sumie nigdy za wiele włoskiego espresso, prawdziwej pizzy i najlepszego makaronu. Dla mnie najbardziej liczy się inicjatywa, a później cel wyjazdu – w tym przypadku:)

1017402_10203183952700154_936519046_n

Dodatkowo motywacją, aby wziąć udział w wyścigu jest fakt, że za rok już nie będziemy mieścić się w kryteriach – czasy studenckie coraz bardziej odchodzą w zapomnienia, a Michał zbliża się do magicznej 30-stki. Korzystajcie z takich dobroci póki jesteście na studiach, a codzienny obowiązki nie są, aż tak przytłaczające;)

10942450_10205914616285037_547831104_n

Fajnie czasami jest wyjść poza swoją strefę komfortu i zrobić coś nowego, o czym nie ma się specjalnie pojęcia. Stopa nigdy nie łapaliśmy i dopiero zagłębiamy się w tajniki takiego podróżowania. Przyznam, że myślałam, że po prostu wychodzi się na ulice, wystawia kciuk i czeka na swojego wybawcę. Po części tak jest, ale autostop rządzi się pewnym prawami, zasadami. Nawet się nie przyznam gdzie stanęłabym w pierwszej kolejności, aby zatrzymać auto. Z tego względu zgromadziłam kilka linków, które mogą pomóc żółtodziobom w czasie przygotowań do swojego, pierwszego stopa.

Jak łapać stopa?

10 zasad jazdy autostopem

Podróżuj autostopem – 10 ważnych pytań

Etyka autostopowicza

Gdzie łapać stopa?

Gdzie stopować?

O łapaniu stopa, zasady, wskazówki

Dlaczego warto i jak łapać stopa

Wszelakie rady w pigułce

10 podważalnych prawd o podróżowaniu autostopem po Europie

Podróżując samochodem nie musimy się przejmować zbyt dużym bagażem, jadąc busem podobnie. Problem zaczyna się, kiedy musimy spakować się na tydzień mając na uwadze, że podróżujemy stopem i nie możemy odstraszać zbyt dużym bagażem. Przed nami jeszcze jedno wyzwanie – musimy spakować się w mały plecak, który jeszcze spełni kryteria bagażu podręcznego w wizzair. Mamy wykupiony jeden nadany, ale nadal mamy z tyłu głowy, że w pierwszą stronę ruszamy stopem. Zatem zgromadziłam kilka, przydatnych linków, które pomogą Wam spakować się na autostopowe wojaże.

Co spakować do plecaka?

Jak się spakować?

Co spakować w podróż autostopem?

Gaz pieprzowy. Brać czy nie brać? Na samym początku warto sprawdzić w którym kraju jest legalny, a w którym niekoniecznie. Sprytni podróżnicy i na to mają sposób. Kupcie gaz pieprzowy na niedźwiedzie. W razie kontroli powiecie, że to w obronie przed zwierzętami i nic Wam nie będą mogli zrobić. Podobno działa:)

Fajnie by było zapakować wszystkie rzeczy z listy, ale najzwyczajniej w świecie nie mamy miejsca na palnik, płyn do naczyń i inne. Warto zapakować się z głową, a jak czegoś zabraknie warto zdać się na pokłady swojej kreatywności. Doświadczyliśmy tego podczas wakacyjnego wyjazdu na Mazury 🙂

Bezpieczeństwo. Tutaj chyba jest najwięcej wątpliwości, szczególnie jeśli nigdy nie podróżowało się w taki sposób. Czego ja się najbardziej obawiam? Chyba niewłaściwych ludzi na trasie, którzy nieostrożnie jeżdżą i mają nieczyste zamiary. Wiem, że na to jest jedna rada – wysiąść. Gorzej jeżeli znajdujesz się po środku niczego. Nie obawiam się mandatów (i tak mamy ubezpieczenie od tego) czy długich postojów. Zastanawiam się, gdzie będziemy spali i czy aby na pewno wszędzie można rozbić namiot. To tylko wątpliwości i obawy przed nieznanym. 90% rzeczy, których się obawiamy, nigdy się nie spełnia;) Może nie każdy się z tym zgodzi, ale słuchanie intuicji czasami jest cenniejsze, niż ostrzeżenia czy rady. Jeżeli i Wy macie obawy związane z bezpieczeństwem na trasie, to z pewnością treści z powyższych linków rozwieją większość wątpliwości. Ponoć życie zaczyna się tam, gdzie kończy się strach:)

Planowanie trasy. Jedyna rzecz, której jeszcze nie tknęliśmy. Jedynie co, to wiemy, że najlepiej sprawdzi się mapa działająca offline – maps.me oraz, wiemy gdzie są punkty wylotowe. Trochę nie wiemy jak to ugryźć, więc w drodze do Wrocławia ustalimy w którą stronę uderzamy. Zobaczymy czy opowieści o koczowaniu na stacji benzynowej po 15 h są prawdziwe;) Jeżeli macie jakieś rady odnośnie planowania trasy to chętnie posłuchamy:)

Ubezpieczenie. Na krótsze wyjazdy nigdy nie zawracam sobie tym głowy, ale w przypadku stopa czeka na nas więcej zagrożeń, niż podczas bezpiecznego przejazdu z punktu A do B – według mnie. Warto mieć, także to, które pokryje nam mandaty.

DSC_2983

Niby jest to wyścig, a w ogóle nie myślimy o tym, że mamy z kimś się ścigać. Tak jak podczas pierwszego Złombola chcemy po prostu dojechać do celu, a po drodze dobrze się bawić.

Specjalnie na Auto Stop Race powstała pierwsza kolekcja Połącz Kropki wiosna 2016;) Postanowiliśmy na koszulki nawiązujące do nazwy bloga i na nasze, niezawodne logo (które ciągle na stronie z boku, a nie na środku;/). Całość zaprojektował oczywiście Michał, który dziś odebrał świeżutkie koszulki. Trochę zabrakło czasu, aby wymyślić ciekawy motyw przewodni. A za to na starcie są nagrody, a w trakcie łapania stopa zwrócicie na siebie uwagę.

Na szczęście spontan jest teraz w modzie, więc nikt nie zarzuci nam nieogarnięcia:) Auto Stop Race to szansa, aby do naszych podróży wkradło się więcej spontaniczności i kolejnych, podróżniczych wspomnień. Ponoć organizatorzy zadbali, abyśmy na długo zapamiętali ten wyścig.

Ktoś był kiedyś na Auto Stop Race i chce podzielić się radami, wnioskami i opiniami?:>

13055444_1024055671019935_1188863452728305941_n