Menu
Meksyk

Gorące źródła Grutas Tolantongo w centralnym Meksyku

Gorące źródła Grutas Tolantongo w centralnym Meksyku to zestaw basenów termalnych położonych w górach. Malutkie baseniki z jasnoniebieską i ciepłą wodą to idealne miejsce na odpoczynek. Grutas Tolantongo w stanie Hidalgo w Meksyku znajdują się 4 godziny od Ciudad de México (CDMX), co sprawia, że gorące źródła są dobrym pomysłem na weekendową wycieczkę ze stolicy Meksyku.

Gorące źródła w Grutas Tolantongo

Grutas Tolantongo to naturalny park wodny. Większość turystów przyjeżdża tutaj ze względu na przepiękne i widowiskowe baseny na wzgórzu. Dla nas one też były numerem jeden 😉 Z tego miejsca można przejść przez zawieszony most, do kolejnej części kompleksu z basenami. Można też wybrać tunel, który również prowadzi na drugą stronę parku wodnego 🙂 Zdecydowanie to nasze ulubione miejsce w Grutas Tolantongo, ale to nie są wszystkie atrakcje w tym obszarze.

Jaskinie z wodospadem

Bardzo polecamy spacer do wodospadu i jaskini, które znajdują się na drugim końcu kompleksu. Mało tego, z jednej groty można przejść wąskim przesmykiem do kolejnej jaskini! Woda jest tu naprawdę gorąca, a im głębiej wejdziecie, tym będzie jeszcze cieplej. Jest to fajne doświadczenie, ponieważ siedzimy w jaskini, a przed oczami mamy tył wodospadu.


Jeżeli udało nam się pomóc Ci w organizowaniu kolejnego wyjazdu albo po prostu podobają Ci się nasze materiały, możesz wspomóc ich dalsze tworzenie. Dziękujemy i bardzo się cieszymy – to dla nas nie tylko wsparcie, ale i dodatkowa motywacja!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Przy wejściu do jaskiń z wodospadem znajdują się szafki, w których można przechować swoje rzeczy. Na teren jaskini można zabrać tylko telefon i ręcznik.

Gorąca rzeka w Grutas Tolantongo

Na koniec dnia warto jeszcze wskoczyć do gorącej rzeki, która tak samo, jak baseny jest bajecznie niebieska. W tym przypadku przydadzą się buty do pływania, ponieważ dno jest bardzo kamieniste.

Czy gorące źródła w Grutas Tolantongo są naturalne?

Jedynym sztucznym obszarem, stworzonym przez człowieka są baseny Tolantongo, ale kolor wody i jej temperatura jest naturalna. Komercjalizacja tego miejsca zaczęła się w latach 70.

Atmosfera w Grutas Tolantongo

W Grutas Tolantongo panuje swojski klimat. 90% odwiedzających to lokalsi. Przyjeżdżają tu całymi rodzinami, często z wielkimi grillami i niezbędnym sprzętem do piknikowania. Głośniki i to nie małe też są na porządku dziennym. Bardzo lubię ten głośny i szalony klimat. Podoba mi się jak Meksykanie bawią się i grillują na każdym kroku. Grutas Tolantongo przypomina bardziej sanatorium (w dobrym tego słowa znaczeniu) niż eleganckie baseny gdzieś w górach. Dzięki tej atmosferze zostaliśmy tu trochę dłużej 🙂

Camping i hotele w Grutas Tolantongo

Bilet całodniowy kosztuje 180 MXN. Dodatkowo musimy zapłacić 30 MXN za parking. Miejsce campingowe jest wliczone w cenę, ale jak ktoś chce wypożyczyć namiot, krzesła, stolik i inne campingowe akcesoria, to jest taka możliwość na miejscu.

Bez problemu można było znaleźć miejsce campingowe do spania w aucie. Jednak, mając namiot, można rozbić obóz tuż przy samej gorącej rzece i mieć rano ładne widoki na cieplutką, niebieską wodę.

Camping zawiera miejsce postojowe, toalety i prysznice. Papier toaletowy jest płatny, a dokładnie można kupić 1 metr papieru w automacie za 5 MXN. To jest coś, co mnie zadziwia w tym kraju 😉

Na miejscu dostępne są też hotele, ale nie można zrobić wcześnie rezerwacji. Cena zaczynają się od 900 MXN za pokój. Warto wiedzieć, że pokoje hotelowe są bardzo podstawowe, nie ma tam lukususów, wifi itp.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Grutas Tolantongo?

Nie wiem czasami skąd się biorą moje wyobrażenia. Myślałam, że Grutas Tolantongo to kompleks kameralnych basenów gdzieś na uboczu, w górach. Okazało się, że jest to całkiem duży teren. Przykładowo, z naszego miejsca campingowego do tych małych baseników mieliśmy 40 minut na piechotę. Kameralnie nie jest ani trochę. W weekendy zjeżdżają się lokalsi, a na teren basenów wkracza mnóstwo autobusów. Warto to wziąć pod uwagę i przyjechać do Grutas Tolantongo w tygodniu, a nie w weekend. Mimo wszystko nadal jest to jedno z naszych ulubionych miejsc w Meksyku.

Żeby posiedzieć w ciszy i zająć najcieplejszy basen (im wyżej, tym cieplej) najlepiej przyjść od razu po otwarciu. Wtedy można zrobić najlepsze zdjęcia – niestety mam się nie udało wstać na 8:00. Akurat tego dnia było bardzo zimno i kropił deszcz, ale mimo niezbyt ładnej pogodzie, to miejsce i tak pięknie się prezentowało.

Weźcie ze sobą gotówkę – na miejscu nie można płacić kartą. Na terenie Grutas Tolantongo znajduje się wiele sklepów i restauracji. Na pewno nie polecamy baru przy wejściu do jaskini. Jedynie piña coladę mieli dobrą 🙂

Zasięg ma tylko linia Telcel i faktycznie sieć dobrze działała.

Baseny położone są na wysokości ponad 2000 tysiące metrów. Wieczory, noce i poranki nie należały do najcieplejszych, więc warto zabrać ciepłe ubrania 😉

Na jak długo jechać do Grutas Tolantongo?

Planowaliśmy spędzić tylko jeden dzień w gorących źródłach, ale już po przyjeździe stwierdziliśmy, że chcemy zostać tu dłużej. Jechaliśmy tu około 3 godzin i szkoda było następnego dnia już wyjeżdżać. Teren jest dość spory i po prostu atmosfera jest tak fajna, że dwa dni to naszym zdaniem minimum, aby nacieszyć się Grutas Tolantongo.

Kiedy jechać do Grutas Tolantongo?

Najwyższa średnia temperatura wynosi około 24 stopni C i przypada ona na kwiecień. Z kolei najzimniej jest w styczniu – około 18 stopni C. Od listopada do lutego temperatura w nocy może spaść do 10 stopni C. W planowaniu podróży do Grutas Tolantongo warto wziąć pod uwagę to, że w lipcu i sierpniu jest pora deszczowa. My byliśmy w gorących źródłach w styczniu i faktycznie poranki i wieczory były bardzo chłodne.

Jak dojechać do Grutas Tolantongo?

Autobusem z Miasta Meksyk: W Ciudad de México należy udać się do Central del Norte i wsiąść do autobusu na peronie 7 lub 8 linii Ovnibus, lub Flecha Roja, który jedzie do miasta Ixmiquilpan w stanie Hidalgo. W Ixmiquilpan należy wsiąść do autobusu, jadącego na rynek miejski (Mercado Morelos). Potem należy znaleźć parking „San Antonio”, gdzie znajdują się minibusy do Grutas Tolantongo.

Samochodem: Dojechanie autem do Grutas Tolantono jest o wiele lepszym pomysłem ze względu na elastyczność. Minusem jest to, że park wodny położony jest w bardzo górzystym terenie. Wąskie, kręte i niekiedy nieutwardzone drogi mogą być wyzwaniem.

Gorące źródła Grutas Tolantongo w centralnym Meksyku to jedno z ciekawszych miejsc, które odwiedziliśmy w tym kraju. Atmosfera jest tu bardzo swojska i sprzyja relaksowi. Na miejscu znajdziecie wszystko, co niezbędne jest do weekendowego wypoczynku – baseny, restauracje i nocleg na łonie natury.