Menu
City Break / Hiszpania / Madryt

Homoseksualiści w Madrycie

Jak są postrzegani homoseksualiści w Madrycie? Może i zdjęcia nie są piękne, być może sporo osób będzie oburzonych tematyką, ale mimo to zapraszam Was na wpis.

DSC_8130

Madryt jest bardzo tolerancyjny wobec osób homoseksualnych. Generalnie w całej Hiszpanii nie można narzekać na brak tolerancji. Chociaż za rządów Franco coś takiego było nie do pomyślenia i homoseksualiści byli ostro karani za to jacy są. Obecnie oczywiście zdarzają się wyjątki, ale ogólnie swobodnie można przejść przez miasto z partnerem tej samej płci i nie zostać wywiezionym na Syberię za karę.

W czerwcu 2005 roku Hiszpania jako trzeci kraj na świecie zalegalizowała małżeństwa homoseksualne – takie które mają takie same prawa jak małżeństwa heteroseksualne, czyli w grę wchodzi także adopcja dzieci (problem jest z adopcją z Rosji). Jeszcze ciekawsze jest to, że już od 1998 roku niektóre regiony Hiszpanii zalegalizowały związki partnerskie, a za tym idzie, że przyznano im część praw małżeńskich. A najlepsze jest to, że w Hiszpanii można żyć w konkubinacie homoseksualnym i dzięki temu mieć kilka praw małżeńskich. Aby zawrzeć małżeństwo w Hiszpanii (homoseksualne) przynajmniej jedna osoba z pary musi mieć obywatelstwo hiszpańskie. Jeżeli na horyzoncie pojawi się para cudzoziemców to muszą mieć prawo pobytu, a przynajmniej jedna osoba musi mieć adres stałego zameldowania w Hiszpanii. Jak widać wszystko da się jakość obejść.

Potrzebujesz pomocy w planowaniu wyjazdu do Hiszpanii? Kliknij w poniższy obrazek ? Chętnie ułożę dla Ciebie plan zwiedzania, znajdę lot i wszystko, czego potrzebujesz, aby spędzić fajne wakacje w Hiszpanii ?

DSC_8105

Hiszpania jest krajem katolickim, ale takim gdzie kościół nie ma aż takiego wpływu na życie społeczne jak w Polsce. Nie zmienia to faktu, że kościół katolicki głosi swoje prawa i morały. Np. że takie związki osłabiają tradycyjną instytucję małżeństwa. Wypowiedział się nawet i sam papież, oczywiście potępiając ustawę. Społeczeństwo mimo wszystko jest odporne na takie hasła. I to jest dopiero wolność.

Chueca

Tolerancja i wolność osób homoseksualnych jest na dużą skalę. Dzielnica Chueca stała się nieoficjalnie dzielnicą gejowską. Tam na każdym kroku możemy spotkać „branżowe” bary i kluby.  Łatwo zauważyć, że już wkroczyliśmy na inną stronę mocy – wszędzie tęczowe flagi, plakaty zapraszające na konkretne imprezy, a nawet sex shopy. Nie zmienia to faktu, że i sama dzielnica jest przyjemna i towarzyska. Po jakimś czasie ścisłe centrum Madrytu się nudzi i warto pójść, choć krok dalej.

DSC_8076

DSC_8094

1

Oczywiście w dzielnicy Chueca znajdują się także knajpy, które nie mają nic wspólnego z tęczowym klimatem. Nie dało się ominąć dużej ilości sklepów z psią karmą i zakładów fryzjerskich dla psów i ludzi (oddzielnie oczywiście).

jest i hiszpańska knajpa

Co roku na początku lipca odbywa się parada gejów w „ich dzielnicy”. Wygląda to inaczej, niż u nas i jest na większą skalę. Impreza trwa kilka dni i towarzyszą jej różnorodne imprezy, koncerty, występy. Słyszałam o „wyścigu”, który jest celebrowany podczas parady, a mianowicie wyścig obcasów. Tak, to o czym myślicie. Mężczyźni w różnym wieku zakładają obcasy i biegną ile sił w nogach. Nawet nie wiem dokąd biegną, ale takim zachowaniem na pewno nie wywalczą równości. Poza takimi śmiesznymi wyścigami każdy znajdzie koncert, który go zadowoli i na pewno nie będzie się nudził, bo na samą paradę przychodzi około 2 mln ludzi. Można także tę imprezę poznać od strony organizacyjnej, czyli zgłosić się na wolontariat.

DSC_8095

W Hiszpanii stereotypowy gej nie budzi takiej sensacji jak w Polsce. Co najwyżej ludzie „rzucą okiem” na jego zachowanie i tyle. To samo tyczy się osób trzymających się za rękę lub całujących (chyba, że para przekracza pewien poziom) czy to na mieście czy na kampusie. Dla Hiszpanów stało się to normalne i w odróżnieniu od innych nie uważają tego za chorobę, zboczenie czy własny wybór. Pojawia się światełko w tunelu dla osób o odmiennej orientacji co bardzo mnie cieszy.

DSC_8080

DSC_0170

Jedność pozostaje nawet po śmierci:)

Chętnie poznam zdanie innych osób na ten temat. Tolerujecie? Co popieracie, a co nie? I które zachowania mogą niszczyć wizerunek osób homoseksualnych?