Menu
Nowy Meksyk / Śladami filmów / USA

Zwiedzanie Albuquerque śladami „Breaking Bad”

Albuquerque i Nowy Meksyk zamarzył mi się od momentu, kiedy zaczęłam oglądać „Breaking Bad”. Nie tylko chciałam spacerować i podziwiać miejsca, gdzie rozgrywały się kluczowe sceny serialu, ale zobaczyć te pustynne krajobrazy, gdzie Jessie i Walter początkowo „gotowali metę”. Kilka lat temu w ogóle nie spodziewałam się, że odwiedzę miasto, gdzie rozgrywała się akcja „Breaking Bad”. Ciężko to opisać, ale to niesamowite odwiedzić miejsca, które pojawiały się w ulubionym serialu.

Jako że zwiedzaliśmy Albuquerque śladami „Breaking Bad” ten przewodnik nie będzie atrakcyjny dla „zwykłego” turysty. Oglądaliśmy domy, myjnie czy inne rudery, które występowały w filmie. Wierzę, że nie tego się szuka na wakacjach. Z kolei miłośnicy serialu powinni być zachwyceni 😀

Krótko o fabule serialu

Akcja serialu rozgrywa się w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Serial opowiada historię Waltera White’a , nauczyciela chemii, który pewnego dnia dowiaduje się, że ma raka płuc. Walt postanawia zdobyć sposób na zarobienie pieniędzy na utrzymanie rodziny po jego śmierci. Dochodzi do tego, że Walter wraz ze swoim byłym uczniem Jessem zaczynają produkować metamfetaminę. Okazuje się, że jest to najczystszy i najlepszy towar na rynku.

Określenie „Breaking Bad” to kolokwializm, który oznacza człowieka, który schodzi na złą drogę po prowadzeniu „porządnego” życia.

Zwiedzanie Albuquerque śladami „Breaking Bad”

Wszystkie te miejsca ułożone są po kolei, także możecie ten wpis potraktować jako przewodnik. My odwiedziliśmy 14 miejsc i zajęło nam to jakieś 8 godzin z przerwą na obiad. Kilka lokalizacji opuściliśmy, ale i tak na samym dole podaję adresy. Zwiedzanie zaczęliśmy około 11, więc pewnie przy wczesnej pobudce da się w jeden, pełny dzień odwiedzić wszystkie te miejsca. Myślę, że warto odwiedzić kluczowe i najbardziej znane punkty, ponieważ na dłuższą metę może być to nużące.

Dom Waltera i Skyler  (3828 Piermont Dr NE Albuquerque, NM 87111)

Kiedy dotarliśmy do pierwszego punktu z serialu, okazało się, że pierwsi fani już tu są. W trakcie zjechało się kilka osób, które zaczęły fotografować się na tle słynnego domu. Trochę mnie to bawiło, ale właścicieli już niekoniecznie. W pewnym momencie zaczęli już na nas krzyczeć, ponieważ to jest ich prywatny dom. Już i tak od dłuższego czasu mają ogrodzenie i tabliczkę, aby podziwiać dom Walter’a z drugiej strony ulicy. Byłam w szoku, że tyle lat po zakończeniu emisji ciągle fani zwiedzają Albuquerque śladami „Breaking Bad”.

Pewnie wszyscy znacie tę ciekawostkę, ale i tak chcę o niej wspomnieć. To właśnie przed tym mieszkanie Walterowi udało się wrzucić pizzę na dach już w pierwszym ujęciu, a to nie jest takie łatwe. Pizza jest sztywna i przy rzucie najczęściej się rozpada. Przyjrzyjcie się aktorowi w tej scenie – sam jest zdziwiony, że mu się to udało. Fanom serialu tak bardzo spodobał się pomysł, że zaczęli masowo wrzucać pizzę na dach. Nawet nie chcę myśleć, jak zareagowali na to nowi właściciele. Jeżeli ja bym kupiła słynne mieszkanie z serialu, to zapewne zorganizowała jakieś zwiedzanie i zarabiała na tym pieniądze.

Biuro Saul’a Goodman’a (9800 Montgomery Blvd NE, Albuquerque, NM 87111)

Następnie udaliśmy się do miejsca, gdzie znajdowało się biura Saul’a. Chwilę później dojechała reszta fanów:) Obecnie znajduje się tutaj knajpa, ale bez problemu znajdziecie to miejsce – na drzwiach jest napisane, że jest to słynne biuro prawnika z „Breaking Bad”.

Dom Hank’a i Marie (4901 Cumbre Del Sur Ct NE, Albuquerque, NM 87111)

Dom Hanka znajduje się u podnóża gór Sandia. Wygląda na to, że w DEA muszą dobrze zarabiać. Widać, że dzielnica jest ekskluzywna i bardzo przyjemna. Jest to jeden z najbardziej malowniczych miejsc z serialu, które odwiedziliśmy.

Myjnia Octopus (9516 Snow Heights Circle N.E. Albuquerque, New Mexico 87112)

To właśnie tutaj Walt i Skyler próbowali „wyprać” pieniądze, które chemik zarobił na produkcji metamfetaminy. Sama myjnia kosztuje 7,99$, a do wyprania było ponad 80 milionów $. Może to wyglądać podejrzanie 🙂

Dom spokojnej starości „Casa Tranquila” (8820 Horizon Blvd NE, Albuquerque, NM 87113)

Gus cyklicznie odwiedzał Hectora Salamancę w domu spokojnej starości, aby go trochę podręczyć psychicznie. To właśnie tutaj Gus umiera w wyniku eksplozji, w której maczał palce Walt. Śmierć Gusa nie była wynikiem animacji komputerowej, tylko charakteryzacji makijażystów, którzy pracują przy serialu The Walking Dead oraz efektów cyfrowych.


Jeżeli udało nam się pomóc Ci w organizowaniu kolejnego wyjazdu albo po prostu podobają Ci się nasze materiały, możesz wspomóc ich dalsze tworzenie. Dziękujemy i bardzo się cieszymy – to dla nas nie tylko wsparcie, ale i dodatkowa motywacja!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szkoła, w której uczył Walter (Rio Rancho High School, 301 Loma Colorado Blvd NE Rio Rancho, NM)

W pierwszych odcinak właśnie w tej szkole Walter uczył chemii i przy okazji przywłaszczył sobie liczny sprzęt, którego używał do produkcji metamfetaminy.

Nowe mieszkanie Waltera i Skyler (3932 Silver Ave SE Albuquerque, NM 87108)

Do tego domu przeprowadził się sam Walter. Przyznaję, że pierwsza lokalizacja była przyjemniejsza. Mieszkańcy Albuquerque cały czas żyją serialem. Przy fotografowaniu zwykłemu domu z betonu, pani na rowerze zapytała, czy widziała Heisenberga. Walter przyjął taki pseudonim, aby oddać hołd Wernerowi Heisenbergowi, niemieckiemu fizykowi teoretykowi i nobliście za wkład w stworzenie mechaniki kwantowej i odkrywcy zasady nieoznaczoności.

Dom Jessiego (322 16th St SW Albuquerque, NM 87104)

Kiedy staniecie przed tym apartamentem, to będziecie wiedzieć, że to ten budynek. Jedno z ładniejszych miejsc z Breaking Bad, a do tego dom położony jest w ładnej i zielonej okolicy. Aż się chce tu zamieszkać mimo wiedzy, że Walter i Jessie właśnie w tym domu rozpuszczali człowieka w wannie 😉

Twórca serialu przyznał, że Jessie miał zginąć na końcu pierwszego sezonu, ale widząc jak jest to znakomita postać reżyser zmienił zdanie. Jessie słynie z charakterystycznej wymowy słowa „bitch”. Aaron Paul w całym serialu wypowiedział słowo „bitch” 54 razy.

Jeden z fanów poprosił aktora, aby zadzwonił do jego dziewczyny i w swoim stylu powiedział do niej „yo bitch”.

Biuro DEA (320 Gold Ave SW Albuquerque, NM 87102)

Zwykły, brązowy i prostokątny budynek, ale i tak musiałam go zobaczyć 🙂

Candy Lady (424 San Felipe Street Northwest Albuquerque, NM 87104)

Sklep, cukiernia, gdzie Cukierkowa Dama sprzedaje niebieskie cukierki np. za dolara. Tutaj możecie także wykupić wycieczkę śladami „Breaking Bad” słynnym camperem czy zaopatrzyć się w serialowe pamiątki.

Prania Gustava Frings i laboratorium (1617 Candelaria Road Northeast Albuquerque, NM 87107)

To tutaj Walter i Jessie mieli swoje „wypasione” laboratorium.

Dom Gustava Fring’a (1213 Jefferson St NE, Albuquerque, NM 87110)

Los Pollos Hermanos (4257 Isleta Boulevard Southwest Albuquerque, NM 87105)

Najbardziej wyczekiwane miejsce na trasie, które i tak odwiedziliśmy jako pierwsze. Słynne Pollos Hermanos tak naprawdę nazywa się Twisters i serwuje całkiem dobre smoothie. Na dzień dobry zobaczycie logo Pollos Hermanos, a także napis „Tak, tutaj naprawdę kręcili Breaking Bad”. W telewizorze puszczają odcinki serialu, a na ladzie możecie zabrać ulotki z propozycją wycieczek śladami serialu. Mój faworyt wśród odwiedzonych miejsc;)

 

Albuquerque Rail Yards (1100 2nd Street Southwest, Albuquerque, NM 87102)

Ta lokalizacja była używana w wielu scenach, ale najciekawsze jest to, że zielone witraże, które możemy zobaczyć na budynku były inspiracją dla kolorystyki „Breaking Bad”. Stając przed tym budynkiem, zobaczycie te zielone kwadraciki, które pojawiają się w czołówce serialu. Wzór chemiczny C10H15N oraz liczba 149.24 to w istocie wzór metamfetaminy, której masa cząsteczkowa wynosi 149,24. Badania wykazały, że stworzenie krystalicznie czystej niebieskiej metamfetaminy w taki sposób, jak zrobił to Walter jest niemożliwe.

Kiedy za pierwszy razem oglądałam „Breaking Bad” nie zwróciłam uwagi na to, że każda postać ubiera się w określonej kolorystyce. Waltera często możemy zobaczyć w zielonych koszulkach i kurtkach, co symbolizuję diametralną zmianę w życiu i odrodzenie. Wraz z rozwojem postaci i zejścia „na złą drogę” widujemy Walta’ w coraz ciemniejszych kolorach. Z kolei Jesse zazwyczaj pojawia się w czerwieni lub z elementami tego koloru. Ta barwa oznacza energię, pasję i ekscytację. Hank zazwyczaj wybiera ubrania w pomarańczowych odcieniach, co oznacza energię i determinację. Skyler lubi niebieski, co symbolizuje spokój, harmonię i konserwatyzm. Marie i jej fiolety oznaczają tajemniczość i szlachetność.

Inne miejsca – „Breaking Bad”

Te lokalizacje sobie odpuściliśmy, ponieważ były dla nas mniej znaczące, ale także są po trasie.

La Palomita Park (La Sala Grande Albuquerque, NM 87111) – park, gdzie Mike spędza czas z wnuczką. Kiedy kręcono scenę w której Walt zabija Mike’a, cała ekipa na znak żałoby założyła czarne opaski.

Garduno’s Restaurant (2100 Louisiana Boulevard Northeast Albuquerque, NM 87110), gdzie Skyler, Hank i Marie jedzą kolację w niezręcznej atmosferze.

Gertrude Zachary Jewelry (3300 Central Ave SE, Albuquerque, NM 87106) – jubiler, z którego kradła Maria. Nie mogliśmy go znaleźć, także nie mam pewności, że adres jest dobry.

Mieszkanie Jane i Jessiego z 2 sezonu (323 Terrace St SE Albuquerque, NM 87106).

Motel Crossroads (1001 Central Avenue NE Albuquerque, NM 87106) – wykorzystywany jest w wielu scenach, np. gdy Hank próbuje ostrzec Waltera Jr. o narkotykach.

Java Joe’s (906 Park Ave SW, Albuquerque, NM 87102)- kryjówka Tuco, a w realu jest to kawiarnia z dobrą kawą.

Dog House Drive In (1216 Central Avenue Northwest Albuquerque, NM 87102), gdzie w 5 sezonie Jessie wypłaca gotówkę bezdomnemu.

Czy Albuquerque jest bezpieczne?

Tak samo, jak w filmie, to i w rzeczywistości Albuquerque i Nowy Meksyk nie należą do najbezpieczniejszych miejsc. Miasto zmaga się z narkotykami, przemocą z użyciem broni, skorumpowaną policją i ekstremalną suszą. Wskaźnik zgonów w Nowym Meksyku jest o 40% wyższy niż średnia krajowa. 20% mieszkańców żyje na skraju ubóstwa, a przestępczość jest wyższa o 53% niż średnia.

Sama nie czułam się specjalnie niebezpiecznie w Albuquerque, ale cały czas poruszaliśmy się samochodem. W tym przypadku zawsze można szybko odjechać. Bywaliśmy w dzielnicach, które wydawały się nieciekawe, gdzie nie chciałabym się znaleźć po zmroku. Na głównej ulicy, która swoją drogą była przepiękna i bardzo imprezowa raczej było bezpiecznie, ale byliśmy tam chwilę i ciężko to ocenić. Myślę, że nie zaszkodzi po prostu uważać. Te statystyki skądś się wzięły;)