Menu
Kostaryka

Co zwiedzić w okolicach San José w Kostaryce?

San José znajduje się niecałe 20 kilometrów od portu lotniczego Juan Santamaria w Alajueli. Z tego względu jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania środkowej części Kostaryki. W tym krótkim przewodniku chciałabym opisać atrakcji, które znajdują się w bliskiej odległości od lotniska i stolicy Kostaryki – San José. Zapraszam!

Co zwiedzić w okolicach San José w Kostaryce? Co zwiedzić w okolicach San José w Kostaryce?

Mantra Trail La Chimba

Mantra Trail to urokliwy szlak turystyczny, który znajduje się na obrzeżach San José, na terenie plantacji La Chimba. Ta malownicza trasa o długości 5 kilometrów (można wydłużyć spacer o kolejne 4 km) prowadzi przez plantację kawy aż do imponującej drewnianej dłoni, skąd roztacza się widok na urokliwą dolinę. Oprócz tego, na trasie znajdziecie takie punkty jak posąg Buddy, napis Kostaryka czy rzeźbę niebieskiego motyla Morpho.

Co zwiedzić w okolicach San José w Kostaryce?

Informacje praktyczne:

Szlak jest czynny codziennie od 5:30 do 14:30. Warto wcześniej zrobić rezerwację online. Żeby uniknąć tłoku na szlaku, wejściówki są na określoną godzinę, Bilet kosztuje 15 $/osoba. My byliśmy w Kostaryce w porze deszczowej, w tym okresie warto wziąć kurtkę przeciwdeszczową i buty trekkingowe, ponieważ na szlaku może być dużo błota. Poza tym mieliśmy zapas wody i przekąsek 😉 Na tych terenach leży plantacja kawy, po której organizowane są wycieczki, park linowy, zipline i ścianka wspinaczkowa. Przy kasach znajduje się restauracja, w której możecie uzupełnić kalorie spalone na szlaku.

Współrzędne geograficzne:
9.921244864224677, -84.19404349513273

Ceny (nie uwzględniają VAT):
Szlak Mantra – 15 USD
Wycieczka po plantacji kawy: 31 USD (dorośli), 22 USD (seniorzy)
Park linowy – 53 USD
Zip Line – 62 USD
Ścianka wspinaczkowa – 9 USD

Co zwiedzić w okolicach San José w Kostaryce? Co zwiedzić w okolicach San José w Kostaryce?

Opuszczone sanatorium dla chorych na gruźlicę

Sanatorium Dr. Carlos Duran Cartin to ruiny dawnego szpitala. Niby opuszczone miejsce, ale jest bardzo turystyczne. Przed tajemniczym budynkiem znajdują się parking, kasa, łazienki i restauracja. Mimo wszystko warto było tam zajrzeć!

Przez wiele lat budynek funkcjonował jako szpital dla chorych na gruźlicę, a także przytułek dla chorych psychicznie. Po 1963 roku sanatorium przestało funkcjonować, ponieważ gruźlica nie była już problemem. Z kolei chorzy psychicznie mogli leczyć się w bardziej humanitarnych szpitalach. Przez pewien czas znajdował się tam sierociniec, a później miejsce zostało przekształcone w więzienie o maksymalnym rygorze. Sanatorium Duran zamknęli na stałe w 1973 roku ze względu na uszkodzenia strukturalne spowodowane erupcją pobliskiego wulkanu Irazu.

Opuszczone sanatorium dla chorych na gruźlicę

Opuszczone sanatorium dla chorych na gruźlicę

Opuszczone sanatorium dla chorych na gruźlicę

Opuszczone sanatorium dla chorych na gruźlicę

Opuszczone sanatorium dla chorych na gruźlicę

Opuszczone sanatorium dla chorych na gruźlicę

Krater wulkanu Poas

Wulkan Poás to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów Kostaryki. W celu ochrony tego miejsca utworzono tu park narodowy o tej samej nazwie. Wybuchy gazów i par gorących są dość powszechne, co sprawia, że krater jest nieco nieprzewidywalny. Jest również jednym z największych na świecie – ma aż 1,5 kilometra średnicy i 300 metrów głębokości. Jest to jeden z cudów natury w Kostaryce, co sprawia, że jest popularnym celem wycieczek.

W sumie w parku znajdują się aż trzy kratery Main, Botos i von Frantzius. W samym centrum krateru znajduje się jezioro o zmieniającym się kolorze, które może być turkusowe, zielone lub szare, w zależności od poziomu kwasowości. To piękne i tajemnicze jezioro jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie odwiedzają wulkan Poás. Czytałam, że trzeba mieć szczęście, aby zobaczyć krater i jeziorko. Nam się udało, mgła dopiero zaczęła nadchodzić w tym kierunku 🙂

Krater wulkanu Poas

Krater wulkanu Poas

Krater wulkanu Poas

Informacje praktyczne:

Współrzędne geograficzne:
10.185814182517687, -84.23660510627404

Cennik:
Osoby powyżej 13 lat – 15 USD
Dzieci do 13 lat – 5 USD
Parking – 1000 CRC (motocykl) , 2000 CRC (samochód), 4000 CRC (bus)

Warto wcześniej kupić bilety. Liczba osób znajdujących się w pobliżu wulkanu jest ograniczona, więc bilety wstępu są sprzedawana na określoną godzinę.

San José – stolica Kostaryki

Chyba każdy, kto odwiedza ten kraj i przylatuje do niego samolotem, zaczyna właśnie tutaj. My też. Naszym celem w Kostaryce były atrakcje związane z przyrodą i naturą, ale nie mogliśmy sobie odmówić zobaczenia stolicy tego kraju.

Co zwiedzić w San José?

Muzeum Narodowe Kostaryki – to jedno z najważniejszych muzeów w kraju, gdzie można poznać jego bogatą historię i kulturę.

Teatr Narodowy Kostaryki – to przepiękny neorenesansowy teatr z końca XIX wieku. Jest to nie tylko ważne centrum kulturalne, ale także piękny budynek z wspaniałą architekturą.

Park La Sabana – jest to duży park miejski, idealny na spacery, pikniki i rekreację na świeżym powietrzu. Znajduje się tu także stadion narodowy Kostaryki.

Muzeum Sztuki Współczesnej i Designu – to miejsce, gdzie można zobaczyć współczesne dzieła sztuki Kostaryki i innych krajów Ameryki Łacińskiej.

Mercado Central – to tradycyjny targ, gdzie można spróbować lokalnej kuchni i kupić rękodzieło oraz pamiątki.

Plaza de la Cultura – centralny plac w San José, gdzie znajduje się wiele sklepów, kawiarni i restauracji. To też miejsce, gdzie można spotkać się z mieszkańcami i poczuć rytm życia miasta.

Muzeum Jadeitu – to muzeum poświęcone jadeitowi, który jest ważnym elementem kultury prekolumbijskiej w Kostaryce. Znajduje się tu imponująca kolekcja artefaktów wykonanych z jadeitu.

Barrio Amón -to historyczna dzielnica San José, znana z pięknych kolonialnych budynków i artystycznego klimatu. Spacer ulicami Barrio Amón to prawdziwa podróż w czasie.

Co zwiedzić w okolicach San José w Kostaryce?

Co zwiedzić w okolicach San José w Kostaryce?

Co zwiedzić w okolicach San José w Kostaryce?

Cartago – najstarsze miasto w Kostaryce

Cartago ma potencjał, ale jest dość zaniedbane. Miasto zostało założone w 1563 roku, ale w późniejszych latach ucierpiało przez trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanu. Do 1823 roku było stolicą Kostaryki. Najpopularniejszą atrakcją jest bazylika Nuestra Señora de los Angeles, która jednocześnie jest najważniejszym sanktuarium w kraju. Polecam jeszcze zobaczyć ruiny kościoła La Parroquia Santiago Apóstol, pochodzącego z 1575 r. W tym przypadku historia była podobna – obiekt był wielokrotnie niszczony przez trzęsienia ziemi. Były podejmowane próby jego odbudowy, ale ponownie przerwało je trzęsienie ziemi. Obecnie w jej wnętrzu znajduje się ogród, ale niestety nie można wejść do środka.

Miasto było również ważnym miejscem pielgrzymek ze względu na kult Matki Boskiej Łaskawej (Nuestra Señora de los Ángeles). Święto tej Matki Boskiej mieszkańcy obchodzą co roku 2 sierpnia.

Co zwiedzić w okolicach San José w Kostaryce?

Przydatne linki - rezerwacje w Kostaryce

  • Skyscanner - wyszukiwarka lotów, na której najłatwiej znaleźć dogodnie połączenia. Jedna trasa może obejmować kilka różnych linii, co jest pomocne przy planowaniu podróży z Polski.
  • Skyscanner - posiada również możliwość rezerwacji hoteli
  • Airbnb to tańsza alternatywa dla hoteli, z której często korzystamy. Znajdziecie tam apartamenty z kuchnią, co sprawdza się przy dłuższych wyjazdach.
  • Rentalcars.com - znajdziecie tam szeroką ofertę, wszystkich większych i lokalnych wypożyczalni samochodów. Do tego zwykle jest tańsza niż rezerwacja bezpośrednio.
  • Wakacje.pl - dobre miejsce, jeżeli szukasz ofert z biur podróży lub hoteli z pobytem all inclusive

Udało nam się pomóc Ci w organizowaniu kolejnego wyjazdu? Podobają Ci się nasze materiały? Poprzez niewielką dotację możesz wspomóc ich dalsze tworzenie. Dziękujemy, to dla nas duże wsparcie i dodatkowa motywacja! Postaw mi kawę na buycoffee.to