Menu
Kostaryka

Las chmurowy Santa Elena i zipline w kostarykańskiej dżungli

Na całym świecie jest tylko 1% lasów mglistych, mających unikalny ekosystem. Ich nazwa wzięła się ze zjawiska kondensacji pary wodnej, dzięki której nad drzewami unoszą się chmury i mgła. Ciepłe wiatry znad Oceanu Atlantyckiego ochładzają się, tworząc chmury. Zanim dotrą do Santa Elena są gęste i wypełnione wilgocią. W ten sposób las jest skąpany w stałej dostawie mgły.

W Monteverde w Kostaryce znajdują się trzy rezerwaty lasów chmurowych, a Monteverde Cloud Forest Biological Reserve jest najbardziej znany. Mniej turystów i brak wybetonowanych ścieżek zachęcił nas do odwiedzenia Santa Elena Cloud Forest Reserve.

Kiedy najlepiej jechać do Monteverde?

Monteverde położone jest na wysokości 1440 m n.p.m., więc jest znacznie zimniej i bardziej wilgotno niż w innych częściach Kostaryki.Najlepszy czas na wizytę w Monteverde to pora sucha, która trwa od grudnia do kwietnia, kiedy jest mniej opadów.

Warto wiedzieć, że Monteverde to jedno z najbardziej deszczowych miejsc w Kostaryce, dlatego w suchych miesiącach mogą wystąpić nieoczekiwane deszcze.

Las chmurowy Santa Elena

Spacerując po Rezerwacie Santa Elena, można podziwiać bujne mchy, paprocie i wsłuchiwać się w śpiew ptaków. Park położony jest na wysokości 1600 m n.p.m.  Niektóre drzewa są w pełni pokryte epifitami i mchami. Statystyki głoszą, że w lesie odnotowano ponad 3 tysiące gatunków roślin, ssaków i 400 gatunków ptaków. Można się tu natknąć na małpy, żaby, leniwce, a nawet jaguara, który jest zagrożony wyginięciem.

Turyści mają dostęp tylko do 3% lasu. Poruszać można się tylko wyznaczonymi trasami. Przy wejściu dostaniecie mapkę ze szlakami i spokojnie w ciągu pół dnia można przejść większość tras.

Pomoc dla lokalnej społeczności Santa Elena

Liceum w Santa Elena wydzierżawiło ziemię, aby wykorzystać ją do celów rolniczych i edukacyjnych. Ten pomysł nie sprawdził się w praktyce i w 1989 roku przekształcili ziemię na rezerwat lasu mglistego. Wspólnie z Youth Challenge International (kanadyjska organizacja non-profit) utworzyli rezerwat ekoturystyczny. Powstał po to, aby wspierać lokalną społeczność. Opłaty za wstęp przeznaczane są na ochronę i zarządzenie rezerwatem oraz zapewnieniem wyższej jakości edukacji dla szkół w Monteverde. Rezerwat Santa Elena Cloud Forest w Monteverde jest jednym z pierwszych rezerwatów zarządzanych przez lokalną społeczność.

Najdłuższy zipline w kostarykańskiej dżungli

Po spacerze po lesie udaliśmy się na zipline. Wszystko działo się bardzo szybko, więc nie było dużo czasu na strach i zastanawianie się, czy taka dawka adrenaliny jest dobrym pomysłem. Napięcie było stopniowane – najpierw zjeżdżaliśmy z mniejszych wysokości na krótkich trasach, aby na sam koniec zjechać na linie przez dżunglę skąpaną w chmurach. Prędkość była tak duża, że momentami nie mogłam wziąć oddechu przez silny wiatr, ale mimo mgły były to świetne doświadczenie. W Monteverde znajduje się najdłuższy w Ameryce Łacińskiej zipline o długości 1,5 kilometra. Okazało się, że nie było tak strasznie, jak mogło się wydawać.

Skorzystaliśmy z usług firmy 100% Aventura. Opcja Canopy Tour zawiera kilka tyrolek, 2 supermany (ale wcale nie trzeba zjeżdżać „brzuchem w dół”, w razie czego można zjechać w pozycji siedzącej) oraz Huśtawkę Tarzana. Na tę ostatnią opcję się nie zdecydowałam. Z kolei Michał docenił stan nieważkość i skok z podestu w dół – niewiele było widać z powodu mgły, więc był to skok w otchłań.

Inne firmy, które organizują Canopy Tour:

Selvatura Adventure Park
Sky Adventures Monteverde Park
The Original Canopy Tour
100% Aventura

Ficus La Raiz

Ficus la Raiz, zwany także el Puente Raiz znajduje się w obszarze Monteverde. Korzenie dużej drzewiastej rośliny przecinają małą dolinę, tworząc naturalny most. Czy na fikusa można się wspiąć?

Na pewno widzieliście zdjęcia ludzi, którzy sobie siedzą na tym drzewie. Warto wiedzieć, że nie ma żadnej barierki, która ułatwiłaby wejście na górę. Fikus położony jest w obszarze o dużych opadach atmosferycznych, dlatego warto uważać, ponieważ pień drzewa może być śliski. Błotniste podłoże również nie ułatwia wspinaczki. Nikt też nie może zagwarantować, że drzewo się nie zawali, więc nie polecam wchodzenia na górę.

Wejście kosztuje 2$/osoba. Szlak jest króciutki – po kilku minutach będziecie na miejscu.

Cafe Colibri

Kawiarnia Cafe Colibri znajduje się tuż przy wejściu do Rezerwatu Biologicznego Lasu Chmurnego Monteverde, więc po spacerze po parku, warto ją odwiedzić. Serwują tam dobre ciasta, smoothie i kawę. W ogrodzie na tyłach knajpy możecie podziwiać pięć gatunków kolorowych kolibrów, które przyciągają wiszące poidła z cukrem.

Catarata Llanos del Cortés

Dwie godziny od Monteverde znajdują się wodospady Llanos del Cortés. Przed wejściem znajduje się parking, toalety oraz stoiska z jedzeniem i pamiątkami. Całkowity czas przejścia z parkingu do wodospadu Llanos de Cortes wynosi około 5 minut. Na miejscu można skorzystać z plaży tuż przy szlaku lub przejść przez rzekę i wejść na punkt widokowy, znajdujący się u góry wodospadu.

Przydatne linki - rezerwacje w Kostaryce

  • Skyscanner - wyszukiwarka lotów, na której najłatwiej znaleźć dogodnie połączenia. Jedna trasa może obejmować kilka różnych linii, co jest pomocne przy planowaniu podróży z Polski.
  • Skyscanner - posiada również możliwość rezerwacji hoteli
  • Airbnb to tańsza alternatywa dla hoteli, z której często korzystamy. Znajdziecie tam apartamenty z kuchnią, co sprawdza się przy dłuższych wyjazdach.
  • Rentalcars.com - znajdziecie tam szeroką ofertę, wszystkich większych i lokalnych wypożyczalni samochodów. Do tego zwykle jest tańsza niż rezerwacja bezpośrednio.
  • Wakacje.pl - dobre miejsce, jeżeli szukasz ofert z biur podróży lub hoteli z pobytem all inclusive

Udało nam się pomóc Ci w organizowaniu kolejnego wyjazdu? Podobają Ci się nasze materiały? Poprzez niewielką dotację możesz wspomóc ich dalsze tworzenie. Dziękujemy, to dla nas duże wsparcie i dodatkowa motywacja! Postaw mi kawę na buycoffee.to