Menu
Oregon / USA

Jak obchodzi się Halloween w stanie Oregon?

Halloween w Stanach Zjednoczonych to jedno z najbardziej popularnych i uwielbianych świąt przez mieszkańców USA. Obchodzone jest 31 października i łączy w sobie elementy tradycji, zabawy oraz kostiumów. Domy i ogrody są często przyozdabiane tematycznymi dekoracjami, w tym dyniami, strachami na wróble, pajęczynami, duchami i innymi elementami. Tradycją jest także wycinanie różnych wzorów w dyniach i oświetlenie ich świeczkami 😉

Dzieci ubrane w kostiumy wychodzą na „trick-or-treating”, czyli odwiedzają sąsiadów, żeby zbierać słodycze. Tradycyjne pytanie brzmi: „Trick or treat?” („cukierek czy psikus?”).

Wiem, że Halloween ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja należę do tej pierwszej grupy, dlatego zapraszam na kolejny wpis o atrakcjach na Halloween. Tym razem, w halloween, zawitaliśmy do Oregonu!

St. Helen – miasteczko Halloween

Miasteczko St. Helens w stanie Oregon jest znane z wyjątkowej tradycji związanej z Halloween. Często nazywane „Miastem Halloween” ze względu na szczególną atmosferę. St. Helens jest miejscem, gdzie kręcone były sceny do popularnego filmu Disney Channel zatytułowanego „The Spirit of Halloweentown”. To sprawia, że miasteczko jest szczególnie znane w światowej kulturze Halloween.

W wiosce hallowenowej wiele osób spaceruje w przebraniach, co nadaje jej bajecznego klimatu. Najbardziej podobały nam się zestawy np. cała rodzina przebrana za Minionki, postaci z Kubusia Puchatka lub kościotrupy. Na kilkanaście dni St. Helen zamienia się w bajkową wioskę pełną ludzi w strojach ulubionych bohaterów, dyń, kościotrupów i czarownic.

Na głównym placu stoi wielka dynia, w której światło pali się do 31 października. Zdecydowanie kolejka do zrobienia sobie zdjęcia z wielką dynią była większa niż ta do „Manekina” w Warszawie.


Udało nam się pomóc Ci w organizowaniu kolejnego wyjazdu? Podobają Ci się nasze materiały? Poprzez niewielką dotację możesz wspomóc ich dalsze tworzenie. Dziękujemy, to dla nas duże wsparcie i dodatkowa motywacja!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

W St. Helens organizowane są nawiedzone wycieczki, podczas których przewodnicy oprowadzają uczestników po miejscach, gdzie kręcono sceny do filmu „The Spirit of Halloweentown”. St. Helens jest znane z organizacji wampirzego balu maturalnego, który odbywa się na wzgórzu Klondike.

Dom Strachów w St. Helens

Większość atrakcji w St. Helen jest dla dzieci, ale wybraliśmy jedną, która wydawała się intresująca. Udaliśmy się do Domu Strachów, ale uważam, że to aktywność jest bardziej dla dorosłych. Obawiałam się, że dekoracje będą kiczowate, ale wiele pomysłów pozytywnie nas zaskoczyło. Zdecydowanie pokój z klaunami wygrywał. Na drugim miejscu lądują kościotrupy, które trzęsły barierką. Stwór, który trzymał za nogi lalkę również zwrócił naszą uwagę. Niektóre widoki były makabryczne, ale przyznaję, że ktoś bardzo przyłożył się do wykonania dekoracji 😉

Informacje praktyczne:

Spacer po mieście St. Helen jest całkowicie bezpłatny. Bilety wstępu kupujemy tylko na wybrane atrakcje jak np. Dom Strachów, Nawiedzony Hotel, muzeum itp.

Oficjalny parking znajduje się pod adresem 1810 Old Portland Road i choć w dni powszednie jest bezpłatny, w weekendy pobierana jest opłata w wysokości 20 dolarów lub 15 dolarów, jeśli kupimy bilet online. Można zaoszczędzić na weekendowych opłatach za parkowanie, parkując kilka przecznic od miasteczka. My do wejścia mieliśmy jakieś 15 minut spacerem i zdecydowanie warto przejść się kawałem i zaoszczędzić kilkanaście dolarów.

Cmentarz Davis

W okolicach Portland trafiliśmy na posesję, którą właściciele przekształcili w… cmentarz. Kiedy kupili ten dom, od razu wiedzieli, że przeznaczeniem podwórka będzie halloweenowy cmentarz. Od 10 lat tworzą własnoręcznie wszystkie dekoracje, a jest ich naprawdę dużo. Każdy detal dopracowują w 100%. Wszystko wygląda przerażająco, dziwacznie, dzięki temu, że wszystkie dekoracje są bardzo precyzyjnie wykonane. Już na początku roku właściciele zaczynają planować całą przestrzeń 🙂 Dekoracje na Halloween 2023 pewnie już czekają na odwiedzających!

Niektóre stworzone nagrobki symbolizują zmarłe, znane osoby, a na innych są wyryte dziwaczne powiedzenia. O tym cmentarzu można powiedzieć, że jest spektaklem widmo. Dekoracje to jedno, ale prawdziwy klimat robią dźwięki i animacje. Po zmroku to miejsce ożywa – nagle słychać płaczące dzieci, upiorne ptaki, skrzypiące drzwi, a za drzewami widać przechodzące duchy lub ludzkie postaci.

Historia cmentarza Davis

Organizacja Davis Graveyard została założona w 1996 roku przez małżeństwo Jeffa i Chrisa Davisów, którzy pasjonowali się Halloween. Zaczęli od stworzenia na swoim podwórku niewielkiej wystawy z kilkoma grobami i szkieletami. Z biegiem lat dekoracje stawały się coraz bardziej wyszukane za sprawą nowych elementów jak np. wytwornice dymu, oświetlenia i efekty dźwiękowe.

Cmentarz Davis stawał się coraz popularniejszy i do projektu zaczęli dołączać przyjaciele i sąsiedzi, aby pomóc w tworzeniu i obsłudze nowoczesnej wystawy. Z czasem tradycją stała się coroczna impreza Halloween, podczas której goście mogli podziwiać instalacje i po prostu imprezować.

W 2006 roku o cmentarzu Davisa zrobiło się głośno w całym kraju, kiedy zaprezentowano go w programie „Halloween’s Most Extreme” na kanale Travel Channel. Pokaz podkreślił wyjątkowe i kreatywne aspekty dekoracji cmentarza oraz pomógł zwrócić jeszcze większą uwagę na tę atrakcję.

Santa Muerte i kościotrup

Przyszedł czas na spełnienie naszych hallowen’owych marzeń 🙂 Poszliśmy na imprezę jako Santa Muerte i kościotrup. W formie zdjęciowej przedstawiam Wam nasze poszukiwania przebrań i akcesoriów na Halloween. Polecam poszukiwania rozpocząć w second hand, a dokładnie w sieciówce Goodwill. Najlepszy czas na zakup stroju przypada na dzień, dwa przed imprezą. Stroje i akcesoria do nich potrafią kosztować nawet 1/3 ceny bazowej.

Amerykańska farma dyniowa

Farmy dyniowe to kolejne atrakcje, które są popularne w USA w trakci Halloween. My odwiedziliśmy farmy w stanie Illinois, ale w Oregonie też można je znaleźć. Farmy dyniowe często oferują różnorodne atrakcje, takie jak labirynty, przejażdżki bryczkami, place zabaw, stoiska z jedzeniem i napojami. Najczęściej najwięcej atrakcji jest dla dzieci, ale uważam, że warto je odwiedzić, jeśli lubicie Halloween i interesuje Was kultura USA.

Inne atrakcje w Halloween w stanie Oregon

The Fear PDX (Portland) – to jedno z najbardziej  nawiedzonych miejsc w Oregonie. The Fear PDX oferuje różne atrakcje, w tym nawiedzone domy, mroczne labirynty i straszne przeżycia.

Haunted Maize at The Pumpkin Patch (Portland) – to nawiedzony labirynt w polach kukurydzy na terenie Pumpkin Patch.

Portland Halloween Boo Cruise (Portland) – to specjalna wycieczka statkiem po rzece Willamette, na której można bawić się w klimacie Halloween, przy muzyce i oryginalnych dekoracjach.

Scary Stories with The Oregon Symphony (Portland) – Oregon Symphony organizuje coroczny koncert związany z Halloween, podczas którego czytane są opowiadania grozy.

Imprey Halloween – wiele klubów w Portland i innych większych miastach organizuje imprezy Halloweenowe, na których często odbywają się konkursy na najlepszy strój.

Przydatne linki - rezerwacje w stanie Oregon

  • Skyscanner - wyszukiwarka lotów, na której najłatwiej znaleźć dogodnie połączenia. Jedna trasa może obejmować kilka różnych linii, co jest pomocne przy planowaniu podróży z Polski.
  • Skyscanner - posiada również możliwość rezerwacji hoteli
  • Airbnb to tańsza alternatywa dla hoteli, z której często korzystamy. Znajdziecie tam apartamenty z kuchnią, co sprawdza się przy dłuższych wyjazdach.
  • Rentalcars.com - znajdziecie tam szeroką ofertę, wszystkich większych i lokalnych wypożyczalni samochodów. Do tego zwykle jest tańsza niż rezerwacja bezpośrednio.
  • Wakacje.pl - dobre miejsce, jeżeli szukasz ofert z biur podróży lub hoteli z pobytem all inclusive.

Udało nam się pomóc Ci w organizowaniu kolejnego wyjazdu? Podobają Ci się nasze materiały? Poprzez niewielką dotację możesz wspomóc ich dalsze tworzenie. Dziękujemy, to dla nas duże wsparcie i dodatkowa motywacja! Postaw mi kawę na buycoffee.to