Menu
Illinois / USA

Cukierek czy psikus? Halloween w USA

Halloween to drugie najważniejsze święto dla Amerykanów, zaraz po Bożym Narodzeniu. Mimo, że nie widnieje w oficjalnym kalendarzu obchodzone jest z prawdziwym rozmachem. Spacerując po osiedlu można mieć wrażenie, że co drugi dom zdobią dynie, kościotrupy, duchy. W sklepach półki uginają się od gadżetów czy produktów zrobionych na tę okazję. Posmakować możemy piwa z dyni, zjeść snickersa z dodatkiem dyni czy ciastek również z dyni, a później zajrzeć do specjalnego sklepu ze strojami i ozdobami na Halloween.

10 rzeczy które warto zrobić w USA

Dekorowanie domów

Mimo, że Halloween obchodzone jest 31 października mieszkania zdobione są dużo wcześniej, aby w ten kluczowy dzień otworzyć wrota przed dziećmi, które zadają kluczowe pytanie – cukierek czy psikus?

10 rzeczy które warto zrobić w USA 10 rzeczy które warto zrobić w USA 10 rzeczy które warto zrobić w USA 10 rzeczy które warto zrobić w USA 10 rzeczy które warto zrobić w USA

I tutaj mam na myśli dekorację z prawdziwego zdarzenia. Na drzewach wiszą kościotrupy, duchy zrobione z prześcieradeł, nietoperze, sowy. Popularnym elementem jest także pajęczyna rozciągnięta na żywopłocie i wielkie pająki zdobiące nie jedno podwórko. Na schodach i parapetach można dostrzec wydrążone dynie ze świeczkami w środku. To właśnie one stoją na straży i odstraszają złe duchy. Często można natknąć się na dekoracje w postaci cmentarza – makiety nagrobków, płoty i szkielety. Co prawda sama bym sobie nie wystawiła cmentarza przed oknem, ale czasami pomysłowość mieszkańców mnie zadziwiała. Moim ulubionym elementem była czaszka i trupie ręce sprawiające wrażenie, jakby zaraz całe ciało miałoby wyłonić się z ziemi.

10 rzeczy które warto zrobić w USA 10 rzeczy które warto zrobić w USA Cukierek czy psikus hallowen w usa (2) Cukierek czy psikus hallowen w usa (3)

W tej kwestii byłam jak małe dziecko i chętnie fotografowałam okoliczne dekoracje. W końcu w Polsce to rzadkość 🙂 Co prawda dynie zdobią nie jedne domostwa, ale fikuśne przebrania i porządne ozdoby halloweenowe pojawiają się sporadycznie.

Cukierek czy psikus hallowen w usa (5)

Dzień po Halloween wszystkie dekoracje znikają, a po krótkim czasie dom zaczynają zdobić elementy bożonarodzeniowe. Chociaż w Walmarcie już we wrześniu po jednej stronie są ozdoby na Halloween, a po drugiej na Boże Narodzenie.

Przebrania na Halloween

Na Halloween przebierają się nie tylko dzieci i dorośli, ale także pupile. W sklepach znajdziecie specjalne osobne półki z kostiumami dla zwierząt. Co prawda nigdy nie widziałam żadnego psa przebranego za dynię czy ducha, ale zadziwia mnie skala tego zjawiska.

Cukierek czy psikus hallowen w usa (66) Cukierek czy psikus hallowen w usa (54) Cukierek czy psikus hallowen w usa (22) Cukierek czy psikus hallowen w usa (21)

Z tej okazji otwierane są specjalne sklepy ze strojami i dekoracjami na Halloween. Na półkach królują stroje czarowni, księżniczek czy duchów. Mimo wszystko różnorodność kostiumów jest ogromna. W końcu zawsze znajdzie się ktoś kto chce wcielić się w rolę pączka, hot-doga czy pszczoły. W takowych sklepach ulokowane są także eksponaty, które po naciśnięciu straszą, wyskakują z szafy czy skradają się po podłodze. Przyznaję, sama raz podskoczyłam ze strachu. W tym czasie w supermarketach odbywa się prawdziwe szaleństwo. Wejdźcie jeszcze na dział z przebraniami dla dzieci. Tam dopiero jest chaos, a dźwięk wrzeszczących dzieci roznosi się na cały sklep.

Cukierek czy psikus hallowen w usa (20) Cukierek czy psikus hallowen w usa (19) Cukierek czy psikus hallowen w usa (18) Cukierek czy psikus hallowen w usa (17) Cukierek czy psikus hallowen w usa (16) Cukierek czy psikus hallowen w usa (15) Cukierek czy psikus hallowen w usa (14) Cukierek czy psikus hallowen w usa (13)

W Walmarcie jest osobna część sklepu, gdzie zakupić możemy dynię, stroje na imprezę czy różne gadżety z motywem tego święta. Nie ważne czy chcesz mieć ołówek z dynią czy wycieraczkę – tam znajdziesz wszystko. Piwo z dyni? Nie ma problemu. Podobnie jak z bielizną z wizerunkiem dyni czy innego diabła. Badania mówią, że Amerykanie na na Halloween wydają 6 miliardów dolarów.

Farma dyń

W okresie Halloween możemy wybrać się na farmę dyń. Impreza mocno nastawiona jest na dzieci, ale panuje tam wesoły i jesienny klimat. W Europie coraz częściej organizowane są podobne wydarzenia. Przykładowo, na początku września w Niemczech miałam okazję uczestniczyć w festiwalu dyni. 

Cukierek czy psikus hallowen w usa (41) Cukierek czy psikus hallowen w usa (40) Cukierek czy psikus hallowen w usa (39) Cukierek czy psikus hallowen w usa (38) Cukierek czy psikus hallowen w usa (37)

Zapewne co farma to nowe pomysły na atrakcje, coraz to dziwniejsze i oryginalne, aby tylko przyciągnąć tłumy rodziców z dziećmi.

Na farmie Gobbert’s program był następujący:

-wyścig świń – pierwszy raz widziałam jak stado małych świnek biegnie dookoła ogrodzenia, trochę było mi ich szkoda,

-karmienie zwierząt – nie sądziłam, że dla dzieci jest to, aż taka atrakcja, a sama chętnie popatrzyłam na zebrę, barany czy inne stworzenia o których nigdy nie słyszałam,

-plac zabaw ulokowany w ziarenkach kukurydzy – nawet dorosłym podobał się motyw zamienienia piasku na kukurydzę,

-przejazd traktorem z przyczepą wśród hallowynowych dekoracji,

Cukierek czy psikus hallowen w usa (36) Cukierek czy psikus hallowen w usa (35) Cukierek czy psikus hallowen w usa (34) Cukierek czy psikus hallowen w usa (33) Cukierek czy psikus hallowen w usa (32)

-labirynt w kukurydzy – szkoda, że już zeschła, bo wyobrażam sobie, że wcześniej wyglądała fotogenicznie,

-przejażdżka na koniu i wielbłądzie – pamiętam jak na tym drugim jeździłam w Egipcie i nie jest to moja ulubiona forma przemieszczania się, ale dla dzieci każdy powiew nowości jest mile widziany, w końcu one niczego się nie boją,

-dom strachów – ten model powinien otwierać swoje wrota przed nieco starszymi dziećmi. Zdecydowanie wyskakująca trumna i nagłe napady ducha nie sprawiają, że dziecko dobrze się bawi. Sama bez towarzystwa nie przeszłabym przez ten mroczny tor przeszkód. Ale jeżeli strach jest silniejszy od dziecka spokojnie można oddać bilety i dostać zwrot kasy,

-skakanie na trampolinie – zdecydowanie wagowo nie kwalifikowałam się na tę atrakcję, ale wzrostowo pewnie nie byłoby problemów.

Cukierek czy psikus hallowen w usa (31) Cukierek czy psikus hallowen w usa (30) Cukierek czy psikus hallowen w usa (29) Cukierek czy psikus hallowen w usa (28) Cukierek czy psikus hallowen w usa (27)

Farmy dyń są na tyle popularne, że dzieci przyjeżdżają tutaj na wycieczki szkole, a w weekendy tłumnie odwiedzają je z rodzicami. Szkoda, że jeszcze atrakcje bardziej dla dorosłych nie są tak popularne. W sumie zrozumiałe, jest to święto, które najbardziej cieszy dzieci.

Cukierek czy psikus hallowen w usa (26) Cukierek czy psikus hallowen w usa (25) Cukierek czy psikus hallowen w usa (24) Cukierek czy psikus hallowen w usa (23) Cukierek czy psikus hallowen w usa (10) Cukierek czy psikus hallowen w usa (11)

Cukierek czy psikus?

Zabawa trick or treat przeznaczona jest tylko dla dzieci, które i tak na tournee po domach udają się z rodzicami. Najczęściej i dorośli przebierają się w stosowny do okazji strój. W niektórych stanach określona jest nawet górna granica do kiedy dziecko może uczestniczyć w zabawie. W innym wypadku zapłacić będzie trzeba grzywnę.

Mieszkańcy najczęściej są przygotowani na nadejście dzieciaków, więc mają przygotowane kilogramy cukierków. Zasada jest prosta – pukać możemy do drzwi, tylko wtedy, kiedy mieszkanie jest udekorowane. W pewnym sensie jest to zaproszenie i chęć uczestnictwa w zabawie – cukierek czy psikus? Jeżeli właściciel odmówi maluchowi łakoci musi się liczyć z tym, że dom może zostać obrzucony jajkami lub obsypany mąką. Zdarzały się i przypadki wysypania śmieci na schody. Autentycznie, dzieci mają prawo do psikusów, nie jest to tylko puste słowo.

Tego wieczoru dzieci mają prawo zapukać do wszelakich urzędów, bibliotek i zakładów pracy, gdzie znajduje się symbolika Halloween.

Legenda mówi, że zabawę cukierek czy psikus zapoczątkowali żebracy, którzy chodzi od drzwi do drzwi prosząc o pieniądze. Udział w „zabawie” brały również zamożne dzieci.

Cukierek czy psikus hallowen w usa (65) Cukierek czy psikus hallowen w usa (64) Cukierek czy psikus hallowen w usa (63) Cukierek czy psikus hallowen w usa (62) Cukierek czy psikus hallowen w usa (61)

W szkole dzieci przygotowują dla każdej osoby z klasy niewielkie upominki (goodies bag) składające się ze słodyczy i drobiazgu (naklejki, ołówki) z motywem Hallowenowym. Zaraz po tym wszyscy wspólnie się bawią, chodzą po szkole w poszukiwaniu cukierków. W tym dniu przebierają się nawet nauczyciele. Najważniejsze jest, aby ubiór był wesoły i pozytywny, z tego względu w szafie zostają wszystkie upiorne przebrania. Żaden kościotrup czy diabeł tego dnia nie przekroczy progu szkoły – jest to oficjalna zasada.

W ten dzień w wielu klubach organizowane są imprezy hallowenowe. Mieszańcy ruszają na miasto i świętują do rana w swoich mrocznych, albo zabawnych strojach. Raz udało mi się wybrać na łyżwy, gdzie motywem przewodnim było Halloween. Czas pójść o krok dalej!

Cukierek czy psikus? Halloween w USA Cukierek czy psikus? Halloween w USA

Cukierek czy psikus hallowen w usa (60) Cukierek czy psikus hallowen w usa (59) Cukierek czy psikus hallowen w usa (58) Cukierek czy psikus hallowen w usa (57) Cukierek czy psikus hallowen w usa (53)

Ciekawostki o Halloween

Boisz się pająków? Jeżeli tak, to w Halloween warto odpuścić zabijanie pająków. Przyjmuje się, że może być to zmarły członek rodziny, który przyszedł zobaczyć jak sobie radzisz w świecie żywych.

Za symbol Halloween uchodzi kolor czarny i pomarańczowy. Czarny oznacza śmierć lata, a pomarańczowy koniec zbiorów.

W stanie Alabama istnieje zakaz przebierania się za duchownych. Z kolei w Hollywood zabronione jest używanie serpentyny w sprayu, co grozi grzywną 1000$. Może ktoś zna powód tego sprzeciwu?

Tradycyjnym wypiekiem jest Barmbrack, czyli słodki chleb z rodzynkami i innymi dodatkami, które są rodzajem wróżby.

Celtowie obawiali się, że tego dnia mogą spotkać ducha, który akurat tego dnia przechodził po ziemi. Z tego względu zakładali maski, aby nie zostać rozpoznanym z nadzieją, że duch weźmie ich za inne dusze.

Od tego już się odchodzi, ale nadal wiele schronisk nie przyjmuje w październiku czarnych kotach w obawie, że przyniosą one pecha. Inne źródła podają, że azyle dla zwierząt w okolicach Halloween nie chcą wydawać czarnych kotów ze strachu przed niewłaściwym wykorzystaniem zwierząt.

Cukierek czy psikus hallowen w usa (12)

W mitach Halloween duch kobiety zwiastuje śmierć, gdy pojawi się i zacznie krzyczeć. Legenda mówi, że wrzask to ostatnia rzecz jaką usłyszymy przed śmiercią. Duch może przyjąć postać staruszki, albo eleganckiej, młodej kobiety.

Legenda głosi, że zakładając swój strój tyłem na przód zobaczysz o północy czarownicę.

Halloween zostało przywiezione do Ameryki Północnej przez emigrantów z Europy, którzy świętowali zbiory przy ognisku, tańczyli, śpiewali i opowiadali historie o duchach.

Większość dzieci preferuje czekoladę, a dopiero w drugiej kolejności cukierki, na trzecim miejscu widnieją gumy podczas zbiorów i zabawy – cukierek czy psikus?

Kilka lat temu w niewielkiej miejscowości sąsiedzi zauważyli zwłoki wiszące na drzewie. Wiele osób przejechało obojętnie, myśląc, że to tylko dekoracja Halloween. Sąsiedzi byli zszokowani, gdy policja zbadała i uznała, że jest ciałem kobiety, która właśnie popełniła samobójstwo.

Tylko trochę historii…

Odnośnie genezy Halloween, słyszałam wiele teorii i historii. Uważa się, że Halloween wywodzi się z celtyckiego święta Samhain. W tym czasie rolnicy szykowali się na nadejście zimy, przygotowywali  zapasy i pozytywnie nastrajali się na przyjście bydła z letniego wypasu. Dokładnie przez 9 dni wszyscy świętowali, spędzali czas z rodziną, opowiadali historie. Dzień przed Samhain obchodzono święto zmarłych. Według wierzeń celtyckich był to moment, kiedy świat realny i nadprzyrodzony spotykają się ze sobą. Poza tym był to ostatnia chwila, aby wyrównać rachunki ze zmarłymi oraz nadrobić czas, którego zabrakło na ziemi. Halloween było symbolicznym momentem przejścia ze świata żywych do umarłych. Wieczorami palono ogniska, aby odstraszyć złe moce, a zmarłym wskazać właściwą drogę.

Cukierek czy psikus hallowen w usa (52) Cukierek czy psikus hallowen w usa (49)

Nie jestem dobra w historycznych ciekawostkach i też nie sposób wszystkiego opowiedzieć w jednym artykule. Więcej informacji o historii Halloween znajdziecie w tym wpisie.

Cukierek czy psikus hallowen w usa (48) Cukierek czy psikus hallowen w usa (47) Cukierek czy psikus hallowen w usa (44)

Halloween – tak czy nie?

Obecnie Halloween jest krytykowane przez kościół katolicki, ponieważ kojarzy się z satanizmem, wywodzi się z pogaństwa, a na dodatek wyśmiewa śmierć. Nawet jeżeli część osób podchodzi humorystycznie do przechodzenia na tamten świat, to ogólny wydźwięk tego święta jest dla mnie inny. Przede wszystkim Halloween obchodzone jest dzień przed 1 listopada, a w USA uroczystością na cześć zmarłych obchodzona jest w maju – Memorial Day.

Ponadto obecnie imprezy mają bezrefleksyjny charakter, gdzie liczy się dobra zabawa i ciekawe przebranie. Na Halloween można spojrzeć jeszcze pod innym kątem. Niektórzy w ten dzień zalewają się łzami, a inni chcą ten smutny dzień przeżyć radośniej, oswoić się ze śmiercią i pokazać, że jest ona nieunikniona, więc pozostaje tylko czerpać z życia jak najwięcej. Psychologowie pewnie powiedzą, że dystansowanie się do śmierci w taki sposób, to próba uniknięcia zderzenia się z czymś, co czeka każdego z nas.

Podobała mi się cala otoczka Halloweenowa, szukanie przebrania dla dzieci, dekoracje wokół domów, farma dyń i wszechobecność nadejścia tego święta. Traktuję to także jako część kultury USA, którą chciałam poznać z różnych stron. Być może gdybym była wierząca miałabym coś przeciwko temu wydarzeniu

Cukierek czy psikus hallowen w usa (42) Cukierek czy psikus hallowen w usa (9) Cukierek czy psikus hallowen w usa (43)

Chętnie posłucham Waszych opinii na temat Halloween. Wiem, że w Polsce to święto nie jest obchodzone z takim rozmachem, niż w USA, ale jestem ciekawa jakie macie do tego podejście.