Menu
Oregon / USA

Najlepsze miejsca do odwiedzenia w Oregonie – USA

Stan Oregon w USA był taki, jaki sobie wyobrażaliśmy. Przejeżdżaliśmy przez proste i kręte drogi w lasach, w których drzewa  były tak wysokie, że czuliśmy się mali. Byliśmy w malutkich i klimatycznych miasteczkach z dominującym górskim klimatem. Trekkingi do górskich jezior przeplataliśmy wygrzewaniem się w gorących źródłach. Oregon to nie tylko zielone krajobrazy, ale i pustynie i kolorowe skały. Ale to nie wszystko. Oregon to także wulkany i lokalne piwa. Zapraszamy na obszerny przewodnik po tym bardzo różnorodnym stanie w USA!

Co warto wiedzieć o stanie Oregon w USA?

W 1971 roku zakazano w Oregonie używania bezzwrotnych butelek i puszek. Ilość śmieci przy drogach zmniejszyła się o 34%. Zmiana najbardziej widoczna jest po miasteczkach – są bardzo czyste i zadbane. W ogóle Oregon pod względem czystości bardziej przypomina Norwegię niż USA.
Oregon jest znany z produkcji owoców, orzechów, winogron i innych produktów rolniczych. Stan jest również jednym z czołowych producentów piwa rzemieślniczego w USA.

Istnieje teoria sugerująca, że nazwa „Oregon” może wywodzić się od francuskiego słowa „ouragan,” co oznacza „wichurę” lub „huragan.” To słowo mogło być używane w odniesieniu do potężnych wiatrów chinook, które często występują nad rzeką Columbia w Oregonie.

Oregon był pionierem w dekryminalizacji marihuany w 1973 roku i był jednym z pierwszych stanów, które zezwoliły na jej legalizację do celów rekreacyjnych w 2014 roku.

W Oregonie i New Jersey nie istnieją samoobsługowe stacje benzynowe, co odróżnia je od innych stanów.

W 1994 roku Oregon stał się pierwszym stanem USA, który zalegalizował eutanazję pod opieką medyczną, co spowodowało, że wskaźniki samobójstw w Oregonie należą do najwyższych w kraju.

Wśród wszystkich stanów, tylko Oregon posiada flagę dwustronną, co oznacza, że ma różne wzory na przodzie i odwrocie. Oficjalnym symbolem stanu Oregon jest bóbr, a to zwierzę jest przedstawione na jednym z boków wspomnianej flagi.

Zapraszam do zapoznania się z obszernym przewodnikiem po Oregonie!

Park Narodowy Jeziora Kraterowego

W sercu zachodniego stanu Oregon, otoczone malowniczymi lasami i skalistymi klifami, ukryte jest jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Oregonie – Jezioro Kraterowe. Ten park tak bardzo nas urzekł, że poświęciliśmy mu osobny artykuł z dużą ilością zdjęć i praktycznych wskazówek.

Diamond Lake

Diamond Lake to urokliwe jezioro w stanie Oregon. Jest to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych i kąpieli, ale trzeba pamiętać, że woda jest stosunkowo zimna. Można też wypożyczyć kajaki lub oddać się wędkowaniu 😉 Jezioro otoczone jest górami i piękną przyrodą, co zapewnia świetne widoki.

Gorące źródła Umpqua

Umpqua Hot Springs znajduje się w południowej części stanu Oregon, w obszarze lasu narodowego Umpqua, niedaleko miasta Roseburg. Gorące źródła położone są w lesie, na zboczu gór, dzięki czemu mamy piękne widoki na las. Umpqua Hot Springs to niewielkie baseny z gorącą wodą, zawierającą lecznicze minerały. Baseników jest kilka, a te niżej położone mają niższą temperaturę niż te ulokowane u góry.

Gorące źródła Umpqua są dość popularne w Oregonie, więc najlepiej jest przyjść tu rano, kiedy jeszcze nie ma wielu turystów. Szlak do baseników ma około 1 kilometra. Droga jest dość śliska i kamienista, więc warto włożyć pełne buty zamiast klapek. Opłata za parking wynosi 5$.

Bazaltowy wodospad – Toketee Falls

Toketee Falls to jedno z najpiękniejszych wodospadów w stanie Oregon. Toketee Falls ma imponującą wysokość około 37 metrów. Woda spada przez dwie strome warstwy bazaltowych skał, tworząc efektowny widok. Skały bazaltowe, które powstały w wyniku dawnych erupcji wulkanicznych, nadają wodospadowi charakterystyczny kształt i teksturę.

Aby dotrzeć do Toketee Falls, trzeba przejść łatwy szlak, który wiedzie przez las. Trasa jest bardzo łatwa, a na miejscu znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać wodospad.

Watson Falls

Watson Falls to kolejny malowniczy wodospad w Umpqua National Forest w Oregonie. Jest to jeden z najwyższych wodospadów w stanie (83 m). Wodospad znajduje się wzdłuż rzeki North Umpqua – prowadzący do niego szlak jest łatwy i krótki (niecały 1 km).

Silver Falls State Park

Park jest znany z dziesięciu spektakularnych wodospadów, z których najwyższy, South Falls, ma 54 metry wysokości. Warto rozpocząć zwiedzanie od South Falls, a następnie kontynuować trasę, aby zobaczyć inne wodospady. Szlak turystyczny Trail of Ten Falls to doskonały sposób na poznanie wszystkich wodospadów. Cała trasa liczy sobie około 13 kilometrów. Nie wszystkie wodospady zrobiły na nas wrażenie, ale te, które można obejść dookoła jak najbardziej!

Miasteczko Bend i okolice

Miasteczko Bend otoczone jest malowniczymi krajobrazami Gór Kaskadowych, oferującymi widoki na wulkany, jeziora, rzeki i gęste lasy. To prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Bend to miejsce, gdzie w ciągu jednego dnia możecie wędrować po pustyni, spacerować wśród wulkanicznych kamieni i relaksować się na brzegu jeziora otoczonego bujnym lasem. To miasto oferuje niezliczone możliwości spędzenia czasu na łonie natury, a wieczorem zaprasza na relaks w lokalnym barze, gdzie można skosztować wyśmienitego piwa i burgera. Miasteczku Bend i okolicznym atrakcjom poświęciliśmy osobny artykuł.

Multnomah Falls – najsłynniejsze wodospady w Oregonie

Multnomah Falls to jedno z najwyższych stałych wodospadów w Stanach Zjednoczonych, osiągając wysokość 189 metrów (620 stóp). Jest to wodospad dwuczłonowy, co oznacza, że składa się z dwóch głównych części. Wyższa część ma wysokość 165 metrów, a niższa – 21 metrów. Nazwa wodospadu pochodzi od Indian z plemienia Multnomah, którzy pierwotnie zamieszkiwali ten rejon.

Malownicza i baśniowa sceneria sprawiała, że czuliśmy się jak w innej rzeczywistości. Wodospad położony jest kilka kroków od parkingu, a droga na mostek zajmuje nie więcej niż kilka minut spacerem. Zarówno z góry, jak i z dołu czuć ogromny żywioł Multnomah Falls. Zdecydowanie to jedno z miejsc w Oregonie, które na długo zapamiętamy!

Miasteczko Halloween – St. Helen

St. Helens w stanie Oregon znane jest z unikalnej tradycji związanej z Halloween. Często określane jako „Miasto Halloween” ze względu na wyjątkową atmosferę. To właśnie tam kręcone były sceny do popularnego filmu Disney zatytułowanego „The Spirit of Halloweentown”. Dzięki temu miasteczko zyskało szczególne miejsce w kulturze światowego Halloween. Bardzo polecam zajrzeć tam w okresie Halloween, przespacerować się po miasteczku i odwiedzić Dom Strachów. O Halloween w Oregonie napisaliśmy osobny artykuł!

Dziwaczne Portland

Portland w stanie Oregon, USA, to miejsce pełne niezwykłości, przepysznych pączków i charakterystycznego aromatu marihuany. Jednak warto wspomnieć, że to miasto zmaga się z trudnościami w świadczeniu pomocy osobom bezdomnym i uzależnionym. To sprawia, że nie zawsze czuliśmy się w pełni komfortowo. Mimo wszystko udało nam się odwiedzić kilka ciekawych miejsc w Portland, a więc zapraszamy na osobny wpis o tym mieście.

Cannon Beach i słynna skała Haystack

Cannon Beach to malownicze nadmorskie miasteczko, które słynie przede wszystkim ze skały Haystack Rock.  Jest to szczególnie ulubione wśród fotografów, zwłaszcza podczas zachodu słońca, kiedy nad oceanem pojawiają się przepiękne kolory. My mieliśmy mniej szczęścia, ponieważ w Oregonie byliśmy jesienią i tylko czekaliśmy na okienko pogodowe, żeby wyjść z samochodu, coś zwiedzić i zdążyć, wrócić przed kolejnym deszczem.

Jeśli planujesz odwiedzić plażę, warto sprawdzić harmonogram przypływów, aby móc zobaczyć baseny pływowe (tzw. tide pools) przy Haystack Rock, które stanowią naturalne akwarium, pełne ciekawych organizmów, takich jak rozgwiazdy. Warto pamiętać, że wspinaczka na samą skałę jest zakazana, ponieważ jest to miejsce lęgowe dla ptaków.

Oregon jest jednym z tych stanów, które pozwalają na rozpalanie ognisk na plaży 😉 Niestety pogoda pokrzyżowała nam plany.

Pacific City Beach

Cieszymy się, że okienko pogodowe wypadło akurat w okolicy Pacific City Beach. Na tę plażę można wjechać samochodem, ale trzeba mieć napęd 4×4. Wewnętrzne dziecko zdecydowało, że czas na zabawę 😉Bardzo fajnie sunęło się przed siebie, po twardym piasku, a najfajniej było pojeździć po wodzie. Minusem całej zabawy było to, że Toyota 4runner na razie stała się 2runner. Woda coś namieszała we wnętrzościach naszego pojazdu i napęd 4×4 zaczął szwankować.

Samuel H. Boardman State Scenic Corridor

Punkt widokowy Arch Rock to jedno z ciekawszych miejsc, z których można podziwiać wybrzeże Oregonu. Co najlepsze, nie trzeba daleko iść, aby cieszyć się zachwycającymi widokami wybrzeża. Tym sposobem zakończyliśmy nasz przejazd wzdłuż wybrzeża Oregonu. Deszcz mocno pokrzyżował nam plany, więc kiedyś chcemy tu wrócić, aby dokończyć zwiedzanie 🙂

Painted Hills

Painted Hills to jedno z naszych ulubionych miejsc w Oregonie. Na tyle nas zachwyciło, że o Painted Hills napisaliśmy osobny artykuł 🙂 Te malownicze wzgórza słyną z niezwykłych warstw skalnych o różnych odcieniach czerwieni, pomarańczy i brązu, które tworzą efekt malowanej palety. Czytałam, że warto odwiedzić Painted Hills po deszczu, to wzgórza będą jeszcze bardziej nasycone kolorami.

Leslie Gulch

Leslie Gulch to kolejna niezwykła atrakcja przyrodnicza w stanie Oregon, znana z pięknych formacji skalnych i malowniczych krajobrazów pustynnych. W sumie nie jest to jakiś bardzo duży obszar, ale na swój sposób uroczy i nie tak łatwo dostępny. Nie ma tu tłumów, szlaki są dobrze oznaczone, ale widać, że są trochę dzikie i momentami trzeba przedzierać się przez krzaki.

Żeby dojechać do Leslie Gulch, należy jechać przez około 50 minut szutrową i momentami wyboistą drogą. Naszym numerem jeden jest droga położona w kanionie w otoczeniu wysokich iglic skalnych, które powstały z tufu wulkanicznego. Niby to tylko 15 kilometrów, ale wrażenie robi niesamowite. Czuliśmy się jak miniaturki na tle tych gigantów. Trasa kończy się przy wyschniętym jeziorze.

Informacje praktyczne:

W Internecie naczytałam się, żeby do Leslie Gulch zabrać ze sobą zapasy wody, jedzenia i nadajnik gps, ponieważ nie ma tam zasięgu. Po tych wpisach myślałam, że czeka nas prawdziwa przygoda, ale niekoniecznie tak było. Na pewno zgadzam się z tym, że wcześniej trzeba sprawdzić pogodę, ponieważ ten region jest podatny na powodzie.

Leslie Gulch to kameralne miejsce z darmowym campingiem dla 10-12 samochodów. Camping jest dobrze przygotowany – przy każdym stanowisku znajduje się stół, miejsce na grilla i wspólna, zadbana toaleta. Nie ma oficjalnego centrum wizytowego w Leslie Gulch, więc warto zdobyć informacje i mapy przed wizytą, aby zaplanować trasę.

Przydatne linki - rezerwacje w stanie Oregon

  • Skyscanner - wyszukiwarka lotów, na której najłatwiej znaleźć dogodnie połączenia. Jedna trasa może obejmować kilka różnych linii, co jest pomocne przy planowaniu podróży z Polski.
  • Skyscanner - posiada również możliwość rezerwacji hoteli
  • Airbnb to tańsza alternatywa dla hoteli, z której często korzystamy. Znajdziecie tam apartamenty z kuchnią, co sprawdza się przy dłuższych wyjazdach.
  • Rentalcars.com - znajdziecie tam szeroką ofertę, wszystkich większych i lokalnych wypożyczalni samochodów. Do tego zwykle jest tańsza niż rezerwacja bezpośrednio.
  • Wakacje.pl - dobre miejsce, jeżeli szukasz ofert z biur podróży lub hoteli z pobytem all inclusive.

Udało nam się pomóc Ci w organizowaniu kolejnego wyjazdu? Podobają Ci się nasze materiały? Poprzez niewielką dotację możesz wspomóc ich dalsze tworzenie. Dziękujemy, to dla nas duże wsparcie i dodatkowa motywacja! Postaw mi kawę na buycoffee.to