Menu
Kalifornia / USA

Jak dojść pod napis Hollywood w Los Angeles?

Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Los Angeles jest monumentalny napis Hollywood położony na wzgórzu Mount Lee. Monumentalny wydaje się tylko na filmach – kiedy zobaczyliśmy go na żywo, byliśmy trochę zawiedzeni. Napis wydaje się raczej mały, nawet kiedy patrzy się na niego z najbliższego punktu widokowego. Postanowiliśmy połączyć zwiedzanie z ruchem na świeżym powietrzy i wybraliśmy się na spacer w okolice znaku. Zapraszamy na wpis praktyczny o tym, jak dojść pod napis Hollywood w Los Angeles!

Historia znaku Hollywood

W 1923 roku firma zajmująca się okolicznymi nieruchomościami chciała, żeby ich nazwa była szerzej rozpoznawalna. Z tego powodu, zleciła zbudowanie na szczycie góry Mount Lee ogromnego napisu Hollywoodland. Miał on ok. 15 metrów wysokości i prawie 121 metrów szerokości, a każda litera była otoczona 8-watowymi żarówkami. Napis był reklamą, która miała wisieć tylko przez 18 miesięcy, ale mieszkańcy byli nią tak zachwyceni, że została w tym miejscu na stałe.

Peg Entwistle zapewniła hollywoodzkiemu znakowi jeszcze większy rozgłos, po tym, jak w 1932 roku popełniła samobójstwo, skacząc z litery H.

Z czasem napis uległ zniszczeniu. Jako pierwsza zepsuła się litera „H”. Raport wskazał, że powodem był silny wiatr, a inne źródła donoszą, że przyczyną były akty wandalizmu i wichury. W 1949 roku okoliczni mieszkańcy zaczęli coraz bardziej skarżyć się na znak. Uważali, że jego zaniedbanie i brzydota obraża i szkodzi społeczeństwu. Z drugiej strony, Hollywoodzka Izba Handlowa była przeciwna usunięciu znaku i zaproponowała jego naprawę. Wedle umowy, słowa „LAND” miały zostać usunięte. Celem było napisanie „Hollywood” na cześć dzielnicy, a nie jedynie osiedla, które się w niej znajduje.

Z biegiem lat, konstrukcja drewniano-blaszana uległa ponownemu zniszczeniu. Po silnej wichurze, która miała miejsce 10 lutego 1978 r., pierwsze „O” zostało złamane i zaczęło przypominać małą literę „u”, a trzecie „O” całkowicie odpadło, pozostawiając napis „HuLLYWO D.”

W 1978 roku Hollywoodzka Izba Handlowa ponownie postanowiła naprawić znak rozpoznawczy miasta. Tym razem, zniszczony napis, miał być zastąpiony trwalszą konstrukcją. Dzięki kampanii prowadzonej przez muzyka Alice’a Coopera, dziewięciu darczyńców przekazało po 27 778 dolarów na budowę nowego znaku. Każdy zapłacił za inną literę 🙂 Łącznie zebrano 250 000 dolarów, co stanowi równowartość 1 120 000 dolarów w 2022 r.

Nowe litery miały 13,4 m wysokości i od 9,4 do 11,9 m szerokości. Znak został odsłonięty 11 listopada 1978 r. w trakcie specjalnego programu telewizyjnego CBS na żywo, upamiętniającego 75. rocznicę zarejestrowania Hollywood jako municipality, czyli odpowiednika polskiej gminy.

W 2010 roku pojawiły się plany zburzenia słynnego znaku Hollywood i wzniesienia na jego miejscu ekskluzywnego osiedla. Jednak, dzięki wsparciu gwiazd i fanów, udało się zebrać odpowiednie fundusze na wykupienie terenów.

W Sylwestra w 2016 r. Zachary Cole Fernandez zasłonił prześcieradłami dwie litery „O” i zamienił je w „E”, aby powstało „Hollyweed”. Sam zgłosił się na policję i powiedział, że zmianę postrzega jako instalację artystyczną, a nie żart. Była ona hołdem dla nowego kalifornijskiego prawa legalizującego marihuanę do celów rekreacyjnych, które zostało uchwalone podczas wyborów w 2016 r. i weszło w życie 1 stycznia.

Jak dojść pod napis Hollywood w Los Angeles?

Szlaków i sposobów na dotarcie pod znak Hollywood jest kilka. Ja opiszę tylko przetestowaną przez nas. Samochód zaparkowaliśmy w parku Lake Hollywood przy ulicy 3129 Durand Dr. Można też zaparkować przy Tahoe Dr. Na wycieczkę wybraliśmy się po południu, ale polecam wybrać się tam rano. Powody są dwa.

Rano jest o wiele chłodniej, a spacer po w pewnym sensie „suchych” wzgórzach i asfalcie jest wyczerpujący ze względu na wysokie temperatury. Poza tym, miejsca parkingowe szybko są zajmowane, więc trzeba szukać alternatywy. Nie jest to takie łatwe, ponieważ dookoła znajdują się prywatne posiadłości i dużo znaków zakazu parkowania.

Po zaparkowaniu ruszyliśmy w górę, ulicą Mulholland Hwy wiodącą przez osiedle. Po drodze będziecie mijać nieoficjalne znaki zakazujące wejścia. Ponoć mieszkańcy zatrudniają prywatne firmy, które ustawiają tabliczki z zakazem.

Tak naprawdę znak „Hollywood” w Los Angeles został uznany za Public Landmark, co oznacza, że ​​jest on dostępny dla wszystkich. Możecie swobodnie dojść pod napis i cieszyć się widokiem bez obaw o naruszenie prawa.

Sekretne przejście przez bramę

W pewnym momencie dojdziecie do bramy z białą ścianą i skrzynkami pocztowymi, gdzie znajduje się przejście na drugą stronę. Warto uważnie się rozglądać ponieważ nie widać jej ze szlaku. My przeoczyliśmy bramę i poszliśmy inną drogą, której nie polecamy – było na niej trochę stromego podejścia. Tym razem, chyba nielegalnego. Jak traficie do bramy, to przejdziecie do drogi asfaltowej Mt. Lee, która już bezpośrednio prowadzi pod znak Hollywood. To wejście znajduje się przy 3395 Deronda Dr.

Punkt widokowy na napis Hollywood

Jak już będziecie za bramą na ulicy, to będziecie mieli idealny widok na napis Hollywood. Znajdziecie go, wpisując w mapę google „Hollywood Sign”. Warto się odwrócić, żeby spojrzeć na malowniczą panoramę Los Angeles. Potem czeka Was jeszcze kilometrowy spacer pod sam napis 😉

Ile czasu zajmuje wejście pod (a właściwie za) znak Hollywood?

Wejście na samą górę bardzo szybkim tempem zajęło nam prawie 1,5 godziny, ale myślę, że warto nastawić się na 2 h wędrówki.  W sumie od początku nie byliśmy pewni, czy idziemy dobrą drogą, ale udało się 🙂 Polecam aplikacje maps.me lub Google Street View, aby na bieżąco sprawdzać szlak. Trasa była pełna wysuszonych krzewów, palm, ładnych domków i wzgórz, z ładnymi widokami na Los Angeles.

Warto dodać, że napis znajduje się poniżej szczytu. Niestety nie można dojść bezpośrednio do znaku – teren, na  którym się znajduje, jest ogrodzony. Efekt jest taki, że można dojść jedynie za napis i podziwiać od tyłu jego lustrzane odbicie – doowylloH. Zaletą zwrócenia się w tą samą stronę co litery, jest panorama Los Angeles. Dzięki niej i widokom, jakie mijamy po drodze, jest to jedno z bardziej urokliwych miejsc w Mieście Aniołów.

Przydatne linki - rezerwacje w Kalifornii

  • Skyscanner - wyszukiwarka lotów, na której najłatwiej znaleźć dogodnie połączenia. Jedna trasa może obejmować kilka różnych linii, co jest pomocne przy planowaniu podróży z Polski.
  • Skyscanner - posiada również możliwość rezerwacji hoteli
  • Airbnb to tańsza alternatywa dla hoteli, z której często korzystamy. Znajdziecie tam apartamenty z kuchnią, co sprawdza się przy dłuższych wyjazdach.
  • Rentalcars.com - znajdziecie tam szeroką ofertę, wszystkich większych i lokalnych wypożyczalni samochodów. Do tego zwykle jest tańsza niż rezerwacja bezpośrednio.
  • Wakacje.pl - dobre miejsce, jeżeli szukasz ofert z biur podróży lub hoteli z pobytem all inclusive.

Udało nam się pomóc Ci w organizowaniu kolejnego wyjazdu? Podobają Ci się nasze materiały? Poprzez niewielką dotację możesz wspomóc ich dalsze tworzenie. Dziękujemy, to dla nas duże wsparcie i dodatkowa motywacja! Postaw mi kawę na buycoffee.to