Menu
Kalifornia / USA

Venice – co zobaczyć w naszej ulubionej dzielnicy Los Angeles?

Venice kojarzyło mi się z typowym kalifornijskim krajobrazem – szerokie plaże, budki ze Słonecznego Patrolu, promenada, po której można jeździć na rolkach lub spacerować. Venice Beach to także świetne warunki do surfingu i imprezowania. Oczywiście ta dzielnica Los Angeles ma swoje ciemne strony, ale zawsze chętnie tam wracamy. Zapraszam do przeczytania przewodnika po Venice!

Jedna dzielnica, to mała część całej aglomeracji – zobacz pozostałe atrakcje w Los Angeles

Początki Venice

Venice zostało założone jako miejscowość wypoczynkowa w 1905 roku przez milionera Abbota Kinneya. 21 lat później zostało wchłonięte przez rozrastające się Los Angeles. Pierwotny plan zakładał, że będzie to Wenecja Ameryki, a dokładnie kurort nadmorski, który może konkurować z włoskim miastem. Venice trochę ją przypomina dzięki znajdującym się tu kanałom. Zostały wykopane na tutejszych podmokłych terenach, żeby umożliwić budowę domów.

W latach 30. i 40. XX wieku Venice stało się centrum artystów, w którym przebywały gwiazdy filmowe. Niestety, z czasem zamożni ludzie postanowili opuścić ten obszar. Venice coraz bardziej kojarzyła się z problemami z przestępczością i narkotykami. Ponownie zyskała popularność w latach 80. i 90. XX wieku, kiedy oczyszczono kanały i na nowo zagospodarowano to miejsce.

Z czego słynie Venice?

Venice słynie z murali, promenady Ocean Front, plaży i siłowni, na której ćwiczyły największe gwiazdy. Od tego czasu Venice jest także symbolem kulturystyki. Na pewno, spacerując po tej dzielnicy, poznacie miejsca, w których był kręcony serial „Californication”. Ta część Los Angeles słynie z nocnego życia i klimatycznych kawiarni. Idealnie pasuje do fabuły serialu, który jest trochę krytyką a trochę pocztówką z tego miejsca.

Ile czasu potrzebujemy na zwiedzanie Venice?

Prawdę mówiąc, wszystkie najważniejsze atrakcje dzielnicy można zobaczyć w ciągu jednego dnia. Jeśli wolicie podróżować wolniej, lubicie posiedzieć w kawiarniach czy na plaży, to zdecydowanie warto w Venice zostać dłużej.

Znak Venice

Ten kultowy znak jest popularnym miejscem do robienia zdjęć i punktem orientacyjnym w okolicy. Znajduje się przy Pacific Ave i Windward Ave, 1501 Main St. Najlepszym czasem na odwiedzenie tego miejsca jest zmierzch, kiedy można zrobić zdjęcia z podświetlonym znakiem „Venice”. Jest on współczesną repliką oryginalnego napisu, który został zainstalowany przez Kinneya w 1905 roku.

Czy Los Angeles jest przereklamowane (53)

Promenada Ocean Front

Promenada Ocean Front ciągnie się przez 4,5 kilometra wzdłuż wybrzeża. Po drodze na pewno spotkacie wróżbitów, sklepy z medyczną marihuaną i liczne sklepy z pamiątkami. Nie brakuje także food trucków i modnych restauracji. Są też ludzie, którzy tańczą, grają, śpiewają, sprzedają rękodzieło, całują się za dolara lub nazywają tę okolicę domem. Ludzie poruszają się po okolicy na rowerach, deskorolkach i segwayach.

Rowerem można dojechać do Santa Monica lub do Marina del Rey. Ścieżka może być pokryta piaskiem, więc warto zachować ostrożność 🙂 Promenada jest drugim najczęściej odwiedzanym miejscem w południowej Kalifornii, przyciągając rocznie ponad 10 milionów turystów.

Myślę, że po zmroku Venice Beach i okolice promenady wygląda już trochę inaczej. Niespecjalnie czuliśmy się bezpiecznie po zachodzie słońca, ponieważ ulice były pełne osób pod wpływem narkotyków i bezdomnych, poszukujących miejsca do spania.

Plaża mięśni

Ta siłownia plenerowa, kolebka amerykańskiej kulturystyki, do dziś przyciąga entuzjastów fitnessu. W tym miejscu Arnold Schwarzenegger nie tylko doskonalił swoją sylwetkę. Wtedy też zaczął promować pomysł siłowni na świeżym powietrzu, który stał się popularny praktycznie w całych Stanach Zjednoczonych.

Czy Los Angeles jest przereklamowane (55)

Plaża Venice Beach

Plaża Venice Beach słynie z charakterystycznych budek ratowników i przepięknych, długich palm w tle. Po zmroku w tym miejscu bezdomni szykują sobie miejsce do spania, ale w ciągu dnia jest to bardzo przyjazne miejsce.

Molo w Venice Beach

Molo w Venice Beach to idealne miejsce do spacerów, oglądania zachodów słońca, czy łowienia ryb. Znajduje się na końcu bulwaru nieco z dala od głównej części Venice, więc jest tu spokojniej.

Skatepark na plaży w Venice

To jeden z największych skateparków w Kalifornii i obowiązkowy punkt dla fanów skateboardingu. Otwarty w drugiej połowie 2009 roku, park jest otoczony palmami i miejscami dla widzów.

Graffiti Walls

Na wielu ścianach budynków można znaleźć ogromne murale. Warto zobaczyć dwa z najbardziej znanych murali, przedstawiające postacie Arnolda Schwarzeneggera i Jima Morrisona.

Czy Los Angeles jest przereklamowane (54)

Venice Canal

Venice Canal to jedno z najbardziej urokliwych i malowniczych miejsc w Los Angeles. To raj urbanistyczny, w którym woda, mostki i urokliwe domki tworzą niepowtarzalny krajobraz przypominający weneckie kanały. Został zaprojektowany na wzór Wenecji we Włoszech przez Abbota Kinneya pod koniec XIX wieku. Jest to kontrast względem gęstej miejskiej tkanki Los Angeles. Tutaj czas płynie wolniej 😉 Spacerując jego nabrzeżami, można podziwiać pięknie zaaranżowane ogrody, malownicze mostki i kolorowe domy z widokiem na wodę. „Kalifornijska Wenecja” urzekła mnie od pierwszego wrażenia i za każdym razem sprawdzam, czy na Airbnb nikt nie chce wynająć swojego kolorowego domku na kilka dni.

Czy Los Angeles jest przereklamowane (47)

Ballerina Clown

W dzielnicy Venice na pewno trudno będzie przeoczyć balerinę klowna. Rzeźbiarz Jonathana Borofsky chciał uchwycić istotę ulicznych artystów. Jego dzieło miało łączyć formalność klasycznej tancerki oraz dziwaczność klowna. Postać miała również silnik w prawym kolanie, który umożliwiał „Clownerinie” ruszenie nogi w przód, jakby wykonywała kankana w zwolnionym tempie. Figura wzbudzała wiele kontrowersji – niektórzy byli zachwyceni jej dziwacznością, a inni jej nienawidzili. Ponadto mechanizm, który był odpowiedzialny za ruch nogi baletnicy, był zbyt głośny i przez liczne skargi mieszkańców został wyłączony. Jest na tyle charakterystyczny punkt dzielnicy, że możecie go zobaczyć w czołówce „Califronication”.

Dom z mozaiki

Prawie cały dom jest pokryty niezwykłymi mozaikami, które tworzą barwne wzory, sceny z natury, abstrakcyjne kompozycje i rozmaite motywy. Każdy zakamarek domu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, prezentuje pracę Cheri Pann i Gonzalo. Projekt zaczął się bardzo niewinnie, od montażu mozaiki jako płytek łazienkowych i tak od 20 lat małżeństwo wypełnia każdy centymetr swojego domu kolorowymi mozaikami.

Niestety jak tam dojechaliśmy, to dom był zamknięty i nie mogliśmy zobaczyć mozaiki w środku. Miejsce można zwiedzać tylko w soboty w godzinach 12:00-15:00. Najlepiej przed wizytą sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie domu z mozaiki.

In-N-Out i widok na lądujące samoloty

Niewiele sieci fast-food w USA dorównuje ogromnej popularności, jaką cieszy się kalifornijska sieć In-N-Out Burger. Od momentu otwarcia pierwszej restauracji w Los Angeles w 1948 roku, ta sieć doskonale funkcjonuje i systematycznie otwiera nowe lokalizacje. W okolicach Venice warto zajechać do In-n-out obok lotniska LAX. Możecie tam zjeść słynne burgery i jednocześnie podziwiać widok lądujących samolotów. Uwielbiamy tam zaglądać, ponieważ to miejsce kojarzy nam się z Kalifornią i tutaj dwukrotnie zaczynaliśmy i kończyliśmy nasze wizyty na zachodnim wybrzeżu USA. No i naprawdę serwują dobre jedzenie.

In-N-Out jest znane z tzw. „tajnego menu”, które oferuje dania niedostępne na standardowej liście. Wśród nich znajdują się opcje takie jak burger Animal Style (z dodatkowym sosem, podsmażaną cebulą i musztardą), Protein Style (podawany w sałacie zamiast bułki) i wiele innych. Zawsze warto zapytać o menu spod lady 😉

Z czego słynie In-N-Out?

Sieć słynie z wykorzystywania świeżych, wysokiej jakości składników. Nie używają zamrażarek ani mikrofalówek, a ziemniaki na ich frytki kroją na miejscu. Pomimo swojej popularności, In-N-Out celowo ogranicza liczbę swoich restauracji, aby zapewnić kontrolę jakości.  Jednym z kluczowych elementów, które sprawiają, że hamburgery w In-N-Out smakują wyjątkowo, jest fakt, że firma nigdy nie używa mrożonego mięsa. Jest ono ekologiczne i nie zawiera żadnych dodatków, wypełniaczy ani konserwantów.

Wszystkie lokalizacje In-N-Out znajdują się w odległości maksymalnie 24 godzin jazdy od miejsca, w którym przygotowywane jest świeże mięso. In-N-Out słynie z oferowania swoim pracownikom powyżej przeciętnych płac i dobrych benefitów, nawet dla pracowników na część etatu. W przeciwieństwie do wielu innych sieci fast-foodowych In-N-Out nie jest siecią franczyzową. Pozwala im to zachować ściśle kontrolę nad jakością i spójnością jedzenia we wszystkich restauracjach.

Większość ich restauracji znajduje się w Kalifornii, ale sieć obecna jest również w innych stanach: Arizonie, Nevadzie, Utah, Teksasie, Oregonie, Kolorado i Idaho. Jak mamy możliwość, to zajeżdżamy to In-n-Out. Zresztą nie tylko my, bo zawsze są do niego kolejki 🙂 Największym problemem jest to, że na wschód od Teksasu nie znajdziecie żadnego :/

Abbot Kinney Boulevard

Abbot Kinney Boulevard to serce kreatywności, kultury i stylu vintage w Los Angeles. Ta znana ulica, nazwana na cześć Abbot Kinneya, założyciela Venice, stała się centrum trendów, ekskluzywnych sklepów, restauracji i butików. Jest to trochę hipsterskie miejsce, ale można w nim zobaczyć prace wielu projektantów mody i ciekawe przestrzenie galerii sztuki.

Poza tym Abbot Kinney Boulevard to nie tylko miejsce dla miłośników mody i kulinariów. To także centrum spotkań społeczności artystycznej, gdzie organizowane są wydarzenia kulturalne, wystawy i koncerty, przyciągając pasjonatów sztuki z różnych zakątków Los Angeles.

To miejsce, które żyje całą gamą kreatywności i inspiracji, sprawiając, że Abbot Kinney Boulevard jest nieodłącznym elementem sceny kulturowej Miasta Aniołów. Bardzo polubiliśmy tę ulicę!

Co robić nocą w Venice?

Na wieczór w Venice polecam udać się na Rose Avenue, skrzyżowanie Rose Avenue i The Boardwalk, Abbot Kinney Boulevard i koniec Washington Boulevard. Są to tętniące życiem dzielnice z mnóstwem barów i restauracji.

Bezdomność w Venice

Wieczorem czar pryska. Znikają surferzy, a w ich miejsce pojawiają się bezdomni i osoby pod wpływem narkotyków. Na deptaku i plaży pobudowali sobie konstrukcje, niektórzy śpią w namiotach, a inni spędzają noc na ulicy przy swoim wózku z całym dorobkiem.

To, co rzuca się w oczy w Venice, to ogromne rozwarstwienie ekonomiczne, na skalę niespotykaną w Europie. W Los Angeles żyje 36 tysięcy bezdomnych – są to nielegalni imigranci, ludzie starsi, chorzy, czy uzależnieni. Co czwarty mieszkaniec Miasta Aniołów żyje w ubóstwie. Wybierają sobie do życia tę część USA, ponieważ kalifornijska pogoda sprzyja życiu na ulicy. Na plaży jest ich więcej – powód? Bezpłatna i regularnie sprzątana łazienka publiczna wraz z prysznicem.

Na przestrzeni lat wiele podjęto wiele inicjatyw mających na celu pomóc osobom bezdomnym w Los Angeles. Społeczność starała się wspomóc osoby potrzebujące poprzez programy pomocy, schroniska dla bezdomnych oraz działania skierowane na poprawę ich warunków życia. Przytułki i miejsca dla bezdomnych są tak przepełnione, że policja już ich nie przegania z ulicy, ponieważ nie mają gdzie ich skierować. Z naszych obserwacji wynika, ż jest problemem w całych Stanach Zjednoczonych, jednak tutaj jest szczególnie widoczny. Zwłaszcza na tle zamożnej, hipsterskiej dzielnicy.

Przydatne linki - rezerwacje w Kalifornii

  • Skyscanner - wyszukiwarka lotów, na której najłatwiej znaleźć dogodnie połączenia. Jedna trasa może obejmować kilka różnych linii, co jest pomocne przy planowaniu podróży z Polski.
  • Skyscanner - posiada również możliwość rezerwacji hoteli
  • Airbnb to tańsza alternatywa dla hoteli, z której często korzystamy. Znajdziecie tam apartamenty z kuchnią, co sprawdza się przy dłuższych wyjazdach.
  • Rentalcars.com - znajdziecie tam szeroką ofertę, wszystkich większych i lokalnych wypożyczalni samochodów. Do tego zwykle jest tańsza niż rezerwacja bezpośrednio.
  • Wakacje.pl - dobre miejsce, jeżeli szukasz ofert z biur podróży lub hoteli z pobytem all inclusive.

Udało nam się pomóc Ci w organizowaniu kolejnego wyjazdu? Podobają Ci się nasze materiały? Poprzez niewielką dotację możesz wspomóc ich dalsze tworzenie. Dziękujemy, to dla nas duże wsparcie i dodatkowa motywacja! Postaw mi kawę na buycoffee.to